Co obsahuje posouzení požárního nebezpečí?
Posouzení požárního nebezpečí je dokumentací požární ochrany, která se zpracovává pouze pro činnosti s vysokým požárním nebezpečím. Účelem je, aby požární nebezpečí vyplývající z této vysoce nebezpečné činnosti bylo řádně vyhodnoceno a byla navržena individuální a konkrétní opatření k eliminaci rizik.Za činnosti s vysokým požárním nebezpečím se považuje:

  • výskyt oxidujících, hořlavých, vysoce hořlavých a extrémně hořlavých látek v množství větším než 5000 tun.
  • výroba hořlavých nebo hoření podporujících kapalin a plynů a jejich plnění do zásobníků, cisteren nebo nádob s roční produkcí 5000 tun a vyšší

Součástí dokumentace požární ochrany je: uvedení místa a rozsahu její účinnosti, datum zpracování nebo provedení záznamu, jméno a odborná způsobilost zpracovatele, popřípadě osoby, která dokumentaci vede.

Co je nahodilé požární zatížení : nahodilé požární zatížení p n zohledňuje všechny hořlavé látky závislé na provozu v požárním úseku – nábytek, vybavení, dekorace apod. Nahodilé požární zatížení je určeno statisticky pro jednotlivé provozy v tabulce A. 1 ČSN 73 0802.

Co obsahuje požární řád

Požární řád

  • popis vykonávané činnosti a hrozícího požárního nebezpečí
  • požárně-technické charakteristiky nezbytné ke stanovení preventivních opatření
  • maximální hodnoty množství daných látek na daném pracovišti ve vztahu k požárnímu nebezpečí

Co je dokumentace zdolávání požáru : Účelem dokumentace zdolávání požárů bylo vytvořit dokument pro jednotku požární ochrany, který by jí poskytl informace o objektech právnických osob a podnikajících fyzických osob takového druhu, že ji upozorní na ne zcela zřejmá nebezpečí nebo na možné komplikace při zásahu a pomůže eliminovat složitost těchto objektů.

Kdo může zpracovávat PBŘ

České národní rady o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Dokument PBŘ musí být jeho zpracovatelem vlastnoručně podepsán a opatřen razítkem se státním znakem České republiky.

Jak známo, kouř a dým stoupají vzhůru, při požáru v místnosti se tedy hromadí pod stropem a postupně plní celý prostor. Proto se hlásič nikdy neinstaluje do rohů místností, za záclony a za nábytek. Zde nedochází k dostatečnému proudění vzduchu a hlásič nebude kouř správně detekovat.

Co obsahuje evakuační plán

Evakuační plán je základní dokument upravující pravidla evakuace osob, zvířat a majetku z daného prostoru při vzniku mimořádné události – například požáru, povodní nebo jiné havárie. Evakuační plán je povinný dle § 102 zákona 262/2006 Sb. a vychází z procedury hodnocení a řízení rizik.U zvýšeného a vysokého stupně požárního nebezpečí se následně vypracovává kompletní dokumentace PO, zatímco stupeň jedna má pouze několik povinností, které musí splnit a tím pro něj práce na dokumentaci PO končí. U vyšších stupňů požárního nebezpečí je pak nutné i speciální školení PO pro vedoucí i řadové zaměstnance.Evakuační plán je základní dokument upravující pravidla evakuace osob, zvířat a majetku z daného prostoru při vzniku mimořádné události – například požáru, povodní nebo jiné havárie. Evakuační plán je povinný dle § 102 zákona 262/2006 Sb. a vychází z procedury hodnocení a řízení rizik.

Preventivní požární prohlídka zahrnuje fyzickou kontrolu pracoviště, kontrolu dodržování předpisů o požární ochraně, prověřování dokladů (dokumentace PO) o plnění povinností a zjištění celkového stavu zabezpečení požární ochrany a způsobu dodržování podmínek.

Ve kterém dokumentů jsou vymezeny činnosti pro zdolávání požáru : Požární řád – upravuje základní zásady zabezpečování požární ochrany na místech, kde se vykonávají činnosti se zvýšeným nebo s vysokým požárním nebezpečím. Požární poplachové směrnice – vymezují činnosti zaměstnanců, popřípadě dalších osob při vzniku požáru. Dokumentace o a školení požární kniha.

Kolik stojí PBŘ : Cena PBŘ se může dost lišit v závislosti na velikosti řešené stavby, u rodinných domů stojí několik jednotek tisíc, naopak třeba u nákupního centra může stát několik desítek tisíc Kč.

Co může dělat technik požární ochrany

Kontroluje požární techniku, školí zaměstnance o požární prevenci, stanovuje požární řád a dohlíží na jeho dodržování. Kontroluje stav hasicích přístrojů, hydrantů a další požární techniky. Technik požární ochrany se podílí na vypracování požárně bezpečnostních opatření.

Otevřený oheň – kouření, svíčky, ohniště a krb mohou být příčinou požáru, pokud se s nimi nepracuje opatrně. Kuchyňská zařízení — některá kuchyňská zařízení mohou být nebezpečná, pokud se nepoužívají správně. Například zapnutý fritovací hrnec bez dozoru může rychle způsobit požár.Nedbalost a neopatrnost

V celkovém počtu došetřovaných požárů je nedbalost nejčastější příčinou požárů.

Co si sbalit při evakuaci : Obsahuje zejména:

  • Základní trvanlivé potraviny, nejlépe v konzervách, dobře zabalený chléb a hlavně pitnou vodu.
  • Předměty denní potřeby, jídelní misku a příbor.
  • Osobní doklady, peníze, pojistné smlouvy a cennosti.
  • Přenosné rádio s rezervními bateriemi.
  • Toaletní a hygienické potřeby.
  • Léky, svítilnu.