Co obsahuje obilí?
Složení obilovin

Vláknina (3 až 10 %) – ta je obsažena v obalových vrstvách zrna, proto je doporučována konzumace celozrnných výrobků. Tuk (1 až 6 %) – nejvíce se soustředí do klíčku. Tuk obilovin obsahuje prospěšné nenasycené mastné kyseliny a také množství vitaminu E, který působí jako antioxidant.Mladá pšenice obsahuje minerály a to především hořčík a fosfor. Dále je bohatá na měď, zinek, železo, mangan a z vitamínů je to vitamín A, C a E. Mimo to obsahuje 17 aminokyselin, z nichž 8 je považováno za esenciální.Obiloviny druhy. Obiloviny dělíme podle několika kritérií, tím nejvýznamnějším je obsah lepku. Mezi bezlepkové (obiloviny i pseudoobiloviny) patří rýže, proso (jáhly), amaranth, quinoa, kukuřice, pohanka a některé odrůdy ovsa. Obiloviny obsahující lepek (gluten) jsou pšenice (včetně špaldy), žito, ječmen a oves.

Jaký je rozdíl mezi obilím a obilovinou : „cereals“) a obiloviny jsou synonyma, z pohledu českého jazyka je ale označení „obiloviny“ příhodnější. Rozdíl mezi obilninami a obilovinami spočívá v tom, že zatímco „obilniny“ označují skupinu plodin, pěstovanou kulturu, porost nebo rostliny, tak „obiloviny“ mají význam produktu, zrna.

Proč jíst obiloviny

Když obiloviny, tak celozrnné

Pokrývají přibližně třetinu energetické hodnoty, jsou zdrojem minimálně poloviny přijímaných bílkovin, sacharidů a v menší míře také tuků. Velkou předností je vhodný poměr výživných látek, v tomto případě glycidů a bílkovin. Kromě toho zajišťují přísun vitamínu E a vitamínů skupiny B.

Po čem se nejvíce tloustne : Po čem se nejvíce tloustne Odpověď je jednoduchá. Potraviny s vysokým obsahem cukru, které nám nejvíc chutnají. Takových potravin je nespočet, stejně jako potravin, o kterých ani netušíme, že mají vysoký obsah kalorií v jídle, patří mezi nejkaloričtější potraviny a že se po nich tloustne.

Bílá a celozrnná pšeničná mouka je hlavní ingrediencí při výrobě pečiva, těstovin, semoliny a kuskusu. Pšenice je vysoce kontroverzní, protože obsahuje lepek, nicméně těm, kteří ho tolerují, může být v celozrnné podobě bohatým zdrojem antioxidantů, vitaminů, minerálů a vlákniny.

Čím nahradit obiloviny ve stravě alergika

  1. oves,
  2. ječmen,
  3. žito,
  4. kukuřice,
  5. rýže,
  6. pohanka (není-li příbuzná s pšenicí),
  7. jáhly,
  8. quinoa,

Jaká obilovina je nejzdravější

Pohanka je dietní obilovina, která je velmi prospěšná našemu organismu a… Quinoa, přezdívaná "superpotravina", je drobné zrno pocházející z Jižní…Za nejvýznamnější škůdce na obilninách lze v současnosti považovat mšice, které jsou ekonomicky významné v některých ročnících, naposledy v letech 2009, 2011 a 2012 (Honěk et al., 2020).obilí

Hlavní překlady
Čeština Angličtina
obilí grain


Bez ovoce a zeleniny ve Vaší stravě, budete s největší pravděpodobností konzumovat potraviny s menším objemem a vyšším obsahem kalorií, což vede k nedostatku nasycenosti a nadměrného příjmu kalorií. Čím více zeleniny, tím je větší pravděpodobnost, že si udržíte zdravější tělesnou hmotnost a menší obvod pasu.

Po čem tloustne břicho : nadbytek syrové zeleniny nebo ovoce. kombinace obilí a ovoce (typicky kaše na sladko místo jídla nebo příliš mnoho “zdravých” dezertů z obilí a ovoce) velké množství luštěnin (pozor na správně uvařené luštěniny) a nedostatek tepelně upravené zeleniny k nim.

Co jíst na přibírání váhy : Nejvíce energie dodávají červené druhy masa – hovězí nebo vepřové. Nehodí se však ke každodenní konzumaci. Pravidelně zařazujte tedy i libové maso (kuřecí, krůtí, králičí). Vhodné jsou také mléko, mléčne výrobky – ve Vašem případě můžete klidně sáhnout i po plnotučných výrobcích.

Co jíst místo obilovin

ječmenné kroupy nejlépe nahradí čirok či slzovka, pšeničný kuskus nahradí kuskus z kukuřice, bulgur nahradí třeba quinoa, jáhly nebo pohanka.

Jedná se např. o různé polévky, omáčky, kečupy, majonézy, studené emulgované omáčky, hořčice, sójové nebo sójové omáčky, různá ochucovadla, uzeniny, konzervy, paštiky, výrobky z mletého masa, sójové a ostatní rostlinné náhražky masa jako je např. klaso či robi, různé kypřící prášky, pudingy, cukrovinky a zmrzliny.U lidí trpících alergií na obilí se potíže mohou objevit buď bezprostředně po konzumaci, nebo o něco později. Většinou se jedná o vyrážky nebo svědění kůže, případně se mohou vyskytnout dýchací či trávicí potíže. Dlouhodobé vdechování moučného prachu vyvolává v první řadě alergické astma (tzv. „pekařské astma“).

Co nejíst při alergii : Ke snížení nesnášenlivosti histaminu a následných alergií na pyl doporučuji odstranit nebo omezit potraviny s vysokým obsahem histaminu, včetně uzenin, sušeného ovoce, kyselých potravin, potravin obsahujících ocet, zrající sýry, uzené ryby, ořechy, nebo ze zeleniny například lilek.