Věkem podmíněná makulární degenerace (často se používá zkratka AMD z anglického výrazu age-related macular degeneration) je onemocnění centra sítnice, tzv. žluté skvrny. Má zásadní vliv na zrak a život postižených. Postižení mohou vidět šedou skvrnu nebo stín uprostřed zorného pole.Žluté skvrny kolem očí nebo na loktech
Nevzhledné skvrny na kůži mohou být důsledkem tzv. xantelasmy. Jde o stav, kdy se pod kůží utvářejí ohraničené tukové usazeniny. Důvodem, proč vznikají, pak může být například zvýšená hladina cholesterolu.V místě, kde vystupuje zrakový nerv ze sítnice lidského oka, se nachází slepá skvrna – sítnice tady neobsahuje žádné tyčinky. Dopadnou-li světelné paprsky na tento bod, vnímaný předmět nevidíme. Zmizel-li nám jeden kroužek, stalo se tak proto, že se jeho obraz vytvořil právě v místě slepé skvrny.
Čím je tvořena sítnice : Anatomicky se člení na deset vrstev: vrstva pigmentových buněk, vrstva čivých výběžků, zevní ohraničující membrána, zevní jádrová vrstva (tyčinky a čípky), zevní plexiformní vrstva, vnitřní jádrová vrstva (bipolární, horizontální a amakrinní buňky), vnitřní plexiformní vrstva, vrstva gangliových buněk, vnitřní …
Jak zastavit makulární degeneraci
Léčba suché formy makulární degenerace i přes možnosti současné medicíny stále neexistuje, doporučovány jsou potravinové doplňky s obsahem vitaminu E, zinku a luteinu. V případě vlhké formy nemoci doporučujeme biologickou léčbu – pomocí antiVEGF injekcí, které potlačují růst nových cév, brání otokům a krvácení.
Jak vidí člověk s tupozrakostí : Při tupozrakosti je běžné zhoršení vidění navzdory tomu, že zrak samotný se nezhoršuje. Stává se tomu především při vyřazení oka z užívání, neboť je to porucha ve zpracování zrakového vjemu. Vyskytuje se tedy hlavně u očí s vyšším počtem dioptrií, u dalekozrakých, při šilhání nebo při rozdílném počtu dioptrií na očích.
Žlutá skvrna je místo nacházející se na sítnici oka. Toto místo se vyznačuje oproti zbytku sítnice vyšší koncentrací buněk zajišťujících barevné vidění – čípků. Při přímém pohledu vpřed světelné paprsky dopadají právě na žlutou skvrnu. Pokud se tedy díváme přímo na nějaký předmět dosáhneme nejostřejšího pohledu.
„Žlutá kůže může být důsledkem nadměrného užití betakarotenu, vitamínů A nebo C, převážně nepředstavuje větší hrozbu. Zažloutnutí bělma naproti tomu může značit vážnější problém, především s játry,” popisuje.
Co dělá žlutá skvrna
Tato oválná pigmentovaná oblast poblíž středu sítnice má průměr přibližně 5,5 mm. Žlutá skvrna je zodpovědná za barevné vidění s vysokým rozlišením, které je možné za dobrého osvětlení; tento druh vidění je narušen, pokud je žlutá skvrna poškozena, například při věkem podmíněné makulární degeneraci.Zdravé lidské oči dovedou odlišit drobné předměty na vzdálenost asi 80 metrů. Světlo svíčky je možné vidět na vzdálenost až 30 km. Oko je také velice citlivé např. je schopné rozlišit až 10 miliónů barev.Lidské oko tvoří přední a zadní komory. Jedná se o dutiny v přední části oka obsahující komorovou vodu. Tato tekutina obsahuje důležité živiny pro čočku a rohovku, kterým dodává živiny a pomáhá jim při boji s patogeny. Kromě toho komorová voda plní další funkci: pomáhá oku držet svůj tvar.
Potraviny pro zdravé oči
- Ryby.
- Listová zelenina.
- Citrusy, jahody, mango, ananas, kiwi, papája všechny jsou plné vitamínu C.
- Ořechy.
- Oranžové ovoce a zelenina.
- Plnotučné mléko, máslo a sýr, hovězí či kuřecí játra jsou výborným zdrojem retinolu, což je forma vitamínu A pocházející z živočišných potravin.
Jak poznat odchlípení sítnice : Pacient u tohoto onemocnění nepociťuje bolest, ale odchlípená sítnice vyvolává specifické příznaky:
- pacient pozoruje záblesky.
- přibývání pohybujících zákalů (plovoucí mušky, padající saze)
- tmavá clona a stíny, která zastiňují zrak.
- náhlý nástup rozmazaného vidění
- prázdná místa v zorném poli.
Kolik lidí má tupozrakost : Přibližně tři procenta populace postihuje tupozrakost, neboli amblyopie. Jde o funkční vadu, při které je většinou jedno oko postižené snížením zrakové ostrosti.
Jak se léčí tupozrakost
Tupozrakost u dospělých tedy není možné léčit. Nelze ji ani v žádném věku operovat. Tupozrakost u dětí se napravuje brýlemi v kombinaci s okluzí, při které se zakrývá zdravé oko a to postižené je tak nuceno více a efektivněji pracovat.
Peroxid, sodu a prostředek na nádobí smíchej a nastříkej nebo nalij přímo na skvrny v podpaží. Nech alespoň 30 minut působit a oblečení dej vyprat do pračky na běžný prací režim. Pustí i dlouho zašlé skvrny. Mít doma peroxid se vyplatí, spolu se sodou totiž pomůže odstranit spoustu dalších skvrn.Žlutá barva přitom vzniká jako následek zvýšeného množství bilirubinu v krvi. Pokud se přitom zvláštní zabarvení omezuje pouze na kůži, speciálně na chodidla a dlaně, a nikoliv na oči, jde s největší pravděpodobností pouze o zvýšené množství karotenu v organismu.
Která žloutenka je nejhorší : Žloutenka typu C je asi nejhorší. Často probíhá bez nějakých zjevných příznaků. Lidé se obvykle cítí jenom unavení, rozlámaní a bez nálady. Jako u řady jiných viróz.