Co obsahuje školení BOZP?
Každá dokumentace BOZP se vždy skládá ze základních částí, jakými jsou například:

  • Registr rizik.
  • Kategorizace prací
  • Směrnice BOZP.
  • Kniha úrazů
  • Traumatologický plán.
  • Směrnice pro OOPP.
  • a další dle zaměření firmy a souvisejících předpisů

Školení BOZP je zaměstnavatel povinen zajistit: při nástupu zaměstnance do práce – vstupní školení BOZP. při změně pracovního zařazení nebo změně druhu práce. při zavedení nové technologie nebo změně ve výrobních, pracovních a technologických postupech.Povinnost zaměstnavatele zajišťovat BOZP se vztahuje na všechny fyzické osoby, které se s jeho vědomím zdržují na jeho pracovištích. Náklady spojené se zajišťováním BOZP je povinen hradit zaměstnavatel; tyto náklady nesmějí být přenášeny přímo ani nepřímo na zaměstnance.

Jaké jsou základní povinností zaměstnavatele v oblasti BOZP : Povinností každého zaměstnavatele je zajištění školení a prověrek BOZP na všech svých pracovištích a pro všechny své zaměstnance, a to nejméně jednou za rok. Školení BOZP se provádí po dohodě s odborovou organizací nebo zástupcem zaměstnanců pro oblast BOZP.

Jak dlouho trvá školení BOZP

Školení BOZP a PO trvá přibližně 2.5 hodiny. Školení řidičů by bylo možné stihnout přibližně za 15 minut, ale protože se v jeho nepovinné části zabýváme také dopravními přestupky, má tendenci se protahovat přibližně na hodinu. Obecně platí, že čím méně lidí je na školení, tím delší bývá.

Kdo schvaluje dokumentaci BOZP : Dokumentaci požární ochrany uvedenou v § 27 odst. 1 písm. a) až i) schvaluje statutární orgán právnické osoby nebo jím pověřený vedoucí zaměstnanec, podnikající fyzická osoba nebo její odpovědný zástupce před zahájením činnosti, k níž se dokumentace vztahuje.

Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.

zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.

Kdo nese odpovědnost za BOZP

Zaměstnavatel je povinen zajistit BOZP pro zaměstnance

1 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce. Resumé: Z toho vyplývá, že za bezpečnost práce odpovídá zaměstnavatel.V rámci obecné části je zaměstnanec seznámen s právními a ostatními předpisy k zajištění BOZP. Zaměstnavatel představí předvídatelná rizika jeho práce včetně opatření, která přijal k ochraně před působením těchto rizik. Zaměstnavatel dále předá informace a pokyny, které musí zaměstnanec při své práci dodržovat.Školení požární ochrany může provádět

  • odborně způsobilá osoba v požární ochraně
  • technik požární ochrany.
  • preventista požární ochrany.
  • proškolený vedoucí zaměstnanec.


Každý zaměstnavatel je ze zákona povinen zajišťovat různé požadavky v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Stejně jako se liší jednotlivé povinnosti např. dle typu provozu, tak i to, kdo jednotlivé úkony v této oblasti může provádět.

Co obsahuje požární řád : Požární řád

  • popis vykonávané činnosti a hrozícího požárního nebezpečí
  • požárně-technické charakteristiky nezbytné ke stanovení preventivních opatření
  • maximální hodnoty množství daných látek na daném pracovišti ve vztahu k požárnímu nebezpečí

Na co se zaměstnavatel nesmi ptat : Nevhodné otázky mohou zahrnovat například dotazy na plánování rodiny, zdravotní historii, vyznání víry, nebo etnický původ. Tyto otázky jsou považovány za neetické a mohou vést k diskriminaci. Například ptát se ženy na její plány na mateřství může být interpretováno jako diskriminace na základě pohlaví.

Na co se mohu ptát jako zaměstnavatel

V praxi se můžete setkat s otázkami diskriminačního charakteru. Nejvíce se zaměstnavatelé dotazují na rodinný stav, počet a věk dětí, náboženské vyznání, nebo zda kouříte. Na tyto otázky nemusíte reagovat, případně můžete zaměstnavatele upozornit na jejich nevhodnost a irelevantnost.

Zajistit bezpečnost a ochranu zdraví při práci všem svým zaměstnancům je základní povinností každého zaměstnavatele. BOZP je zaměstnavatel povinen zajistit svým zaměstnancům s přihlédnutím na rizika možného ohrožení, která se vztahují přímo k výkonu konkrétní práce.Školit může jak sám zaměstnavatel, tak i vedoucí zaměstnanci nebo dokonce kterýkoliv řadový zaměstnance, jehož zaměstnavatel školením pověří. Školení může provést rovněž externě najatý školitel.

Kolik stojí školení BOZP : Ceny školení BOZP se na českém trhu pohybují v rozmezí od 15 Kč až do 1.000 Kč za osobu.