Co obsahuje hořčičné semínko?
Pomáhá tvorbě žaludečních šťáv a ke zrychlení střevní peristaltiky. Je tak vhodné při trávicích potížích, špatné funkci střev, nízké tvorbě žluči a zácpě. Dále tlumí záněty, rozpouští hleny a pomáhá hojit záněty dásní, afty, nebo bolavý krk. Díky svým močopudným účinkům pomáhá při čištění ledvin a odvodňování.Roste v tropických a subtropických oblastech, ale pěstuje se také v Evropě, Asii a Severní Americe. Hořčičné semínko lze použít v kuchyni v různých podobách. Celá semínka se používají k nakládání zeleniny, suchá semínka se rozdrtí a používají se jako koření, a z hořčičných semínek se také vyrábí hořčice.Do rendlíku k semínkům vmíchejte med nebo cukr, chilli vločky (pokud je používáte) a čerstvě namletý černý pepř. Přiveďte k rychlému varu, poté snižte teplotu a vařte 20 minut. Nechte vychladnout. Poté přimíchejte zbývající ocet (¼ hrnku) a semínka i s nálevem přelijte do čisté uzavíratelné sklenice.

Proč jíst hořčici : Hořčice obsahují glykosid sinirgin a sinalbin, který se štěpí na hořčičnou silici, která má čpavou vůni a ostrou chuť,dále bílkoviny a olej. Mladé lístky všech hořčic se používají jako zdravý salát. Všechny hořčice v mírných dávkách způsobují prokrvení trávicího traktu, a tím lepší trávení a látkovou výměnu.

Která semínka jsou nejzdravější

Semínka jsou na první pohled nenápadná, ale skrývají v sobě překvapivě velké množství živin. V první radě se pyšní obsahem zdravých tuků, ale nezaostává za nimi ani vláknina, vitamíny či další antioxidanty. Ať už zvolíte lněná, chia, konopná, dýňová nebo sezamová semínka, určitě vaše zdraví potěšíte.

Jak vypadá hořčičné semínko : Hořčičné semínko je odpradávna známé koření z jednoleté hořčice seté (Sinapis alba), která se pěstuje i v Česku a je příbuzná řepce olejce. Semeno hořčice je kulaté a má štiplavou chuť. Barva semene může být žlutá, hnědá nebo černá podle druhu odrůdy rostliny.

Nejznámější je její zpracování v potravinářském průmyslu na oblíbenou pikantní pochutinu – hořčici. Dále se využívá také v lékařství, na výrobu mýdla, či mastného oleje, jako účinné zelené hnojivo, nebo velmi výživné krmivo. Z mladých listů hořčice černé i seté lze připravit jídlo – jarní salát.

Proč hořčice pálí Mohou za to silice, aromatické těkavé látky, jejichž mix a obsah určuje pálivost a pikantnost jednotlivých druhů hořčic. Hořčice má i proto pozitivní vliv na naše zdraví.

Jak zasít hořčici

Zásev je vhodné provést do středně širokých řádků 15 až 18 cm. U širších řádků se zvyšuje riziko silnějšího zaplevelení v meziřádcích. Při setí hořčice na zelené hnojení je možno zásev provést i do mělké podmítky. Výsevek při setí na zelené hnojení zvýšíme asi na 20 až 25 kg semene na 1 ha.Hořčičná semínka způsobují prokrvení zažívacího traktu, čímž urychlují trávení a látkovou výměnu. Jejich konzumace se doporučuje i při špatné funkci střev, nízké tvorbě žluči. Dále příznivě působí proti vysokému krevnímu tlaku či kornatění cév.Složení

  • pitná voda.
  • hořčičné semínko.
  • ocet kvasný lihový
  • jedlá sůl.


Díky vláknině jsou pomocníkem při zažívacích potížích a zácpě. Vitamíny (vit. K, E, B) a minerály (draslík, hořčík, fosfor, vápník a železo) působí blahodárně na celý organismus, především na nervový a imunitní systém. Semínka jsou však nejen vitamínovou bombou, ale také i kalorickou.

Proč jíst dýňová semínka : Dýňová semínka mají jemně ořechovou chuť a jsou velmi dobře stravitelná. Můžete je jíst nejen samotná, ale také přidat do salátu nebo do polévky. Prospívají zdraví, protože jsou plná vitamínů, minerálů, mastných kyselin, obsahují zinek, měď, železo, hořčík, fosfor, draslík i vápník.

Na co je dobrá hořčice : Hořčičná semínka způsobují prokrvení zažívacího traktu, čímž urychlují trávení a látkovou výměnu. Jejich konzumace se doporučuje i při špatné funkci střev, nízké tvorbě žluči. Dále příznivě působí proti vysokému krevnímu tlaku či kornatění cév.

Kdy nejpozději zasít zelené hnojení

Abyste stihli zapravit zelenou hmotu do půdy ještě před zimou, je zelené hnojení nejlepší vysít do konce srpna. Je to ještě možné i na začátku září, vzrostlé natě mohou přejít prvními mrazíky, než je do půdy zapravíte. Je možné vysít také žito ve směsi s ozimou vikví.

Semínka jsou na první pohled nenápadná, ale skrývají v sobě překvapivě velké množství živin. V první radě se pyšní obsahem zdravých tuků, ale nezaostává za nimi ani vláknina, vitamíny či další antioxidanty. Ať už zvolíte lněná, chia, konopná, dýňová nebo sezamová semínka, určitě vaše zdraví potěšíte.Doporučuje se konzumovat nejvýše 2-3 lžíce denně. Linoleové semeno je často vyhazováno jako nekvalitní potravina, která není nutná v naší stravě.

Na co jsou zdravá dýňová semínka : Mají vysoký podíl minerálů

Surová dýňová semínka jsou skvělým zdrojem hořčíku, manganu, železa, zinku a mědi. Hořčík je přitom skvělým pomocníkem při problémech se spánkem, zlepšuje náladu a hraje významnou roli při produkci kolagenu, čímž podporuje zdraví pokožky a kostí.