Přísady do potravin jsou buď přírodního původu, nebo jsou syntetické. Přírodního původu jsou různá barviva, například E100 kurkumin, E330 kyselina citronová nebo taky E904 šelak z výměšků hmyzu Laccifer či E120 karmín získávaný z těl hmyzu Dactylopius coccus Costa.Šelak je přírodní pryskyřice, která se používá jako leštící látka. Může být i živočišného původu (výměšky hmyzu). V rámci EU povoleno pouze pro vybrané druhy potravin v omezeném množství.Nebezpečné konzervanty (dle serveru Férpotravina.cz)
- E210 Kyselina Benzoová
- E220 Oxid siřičitý
- E221 Siřičitan sodný
- E222 Hydrogensiřičitan sodný
- E223 Disiřičitan sodný
- E224 Disiřičitan draselný
- E225 Siřičitan draselný
- E226 Siřičitan vápenatý
Které potraviny obsahují E120 : Usage. Využívá se jako barvivo do cukrovinek, mléčných výrobků, džemů, instantních polévek, různých nápojů, žvýkaček, kompotovaných třešní, oplatek, dortových směsí a do mnoha dalších potravin.
Kde je E120
Nachází se ve vyšších rostlinách, houbách, lišejnících a některých druzích hmyzu. Košenila je nejvýznamnější barvivo z této skupiny. Hlavní barevnou složkou je kyselina karmínová.
Co to je e904 : Šelak je polyesterová pryskyřice, získávaná výměšku hmyzu. Nejsou známy žádné nežádoucí vlastnosti. Bělený šelak je špinavě bílá amorfní zrnitá pryskyřice.
Potraviny můžeme rozdělit podle původu do dvou základních skupin: Rostlinné potraviny – zelenina, ovoce, houby, luštěniny, obiloviny, rostlinné tuky, cukr, většina pochutin. Živočišné potraviny – maso, ryby, vejce, mléko, některé tuky – máslo, sádlo.
Šelak je polyesterová pryskyřice, získávaná výměšku hmyzu. Nejsou známy žádné nežádoucí vlastnosti. Bělený šelak je špinavě bílá amorfní zrnitá pryskyřice.
Co je to E471
Popis E471 – Mono- a diglyceridy mastných kyselin
Jedná se o širší spektrum sloučenin, jejichž skupenství se pohybuje od tmavě žlutých až hnědých olejovitých kapalin po bílé až špinavě bílé voskovité pevné látky. Mohou se vyskytovat ve formě prášků, vloček či malých pevných perliček.Žádný speciální symbol označující potraviny s obsahem hmyzu není. V případě potravin nabízených k prodeji samoobslužným způsobem. (typicky chléb, pečivo apod.) rovněž platí, že o složení musí být spotřebitel informován uvedením těchto údajů na regálové etiketě v bezprostřední blízkosti nabízené potraviny.Na území EU se jí především ve formě mouky. Nejvíce používané jsou tři způsoby zpracování hmyzu. „Za nejpoužívanější by se dalo označit zpracování na hmyzí moučku či prášek, který je následně možné přimíchat do široké škály potravin, jako jsou například sušenky, chipsy nebo běžné pečivo.
Usage. Využívá se jako barvivo do cukrovinek, mléčných výrobků, džemů, instantních polévek, různých nápojů, žvýkaček, kompotovaných třešní, oplatek, dortových směsí a do mnoha dalších potravin.
Na co se používá šelak : Šelak je přírodní materiál, který se používá pro lakování dřeva již od 18. století.
Jaké potraviny mít v zásobě : Uložené trvanlivé potraviny by měly být konzumovatelné i za studena:
- potraviny na cca 5 dnů
- konzervovaná strava, kompoty, džemy a marmelády, nakládaná zelenina, med.
- instantní polévky, instantní potraviny, dehydrované potraviny.
- sušené proteinové koncentráty, sušené nebo kondenzované mléko, sušené maso.
Jak poznat zkažené potraviny
Zkaženou potravinu můžete v některých případech odhalit i pouhým okem. Může se stát, že výrobek nemá prošlou trvanlivost, ale vykazuje již rysy kažení – typický zápach, změna barvy, viditelná plíseň na povrchu. Neberte raději ani potraviny v částečně poškozeném obalu. Případné zdravotní komplikace vám za to nestojí.
Používají se i černé šelaky, které se barví nikrosinem, nebo speciálními pigmenty. Nejprve je třeba odstranit starý lak pomocí lihu, speciálně tvarovaných cidlin a drátky. Poté se vyspraví dýhované plochy, kde je poničená, či uvolněná dýha, nebo se na ní tvoří puchýřky.Karagenan, někdy také označovaný jako Karagén nebo E407, je přirozená látka přítomná v některých druzích mořských řas. Tato látka se získává z irského mechu a podobných druhů červených mořských řas. Karagenan se ve výrobě potravin využívá jako stabilizátor, emulgátor a zahušťovací prostředek.
Co je E435 : Využití E435 – Polyoxyethylensorbitanmonostearát (Polysorbát 60) Přidává se do pečiva, aby zůstalo déle čerstvé a zároveň těsto zpevňuje. Látka zlepšuje rozpustnost instantní smetany do kávy a v umělých šlehačkách zamezuje oddělení oleje.