Čaga obsahuje polysacharidy, vlákninu a enzymy, které podporují zdravé trávení a regulaci střevní mikroflóry. Tím se zlepšuje činnost trávicích orgánů. Proto vám Čaga pomůže trpíte-li častými zácpami, průjmem, ale i při vážnějších onemocněních, například při celiakii.Doporučené dávkování
1 – 4 kapsle denně (4 kapsle rozdělte do 2 denních dávek). Kapsle zapijte dostatečným množství vody, nejméně 200ml. Nejvhodnější je užívat extrakt 15 – 30 minut před jídlem. Lze přidávat do zdravého jídla (jogurtu, kaše, nápoje).Instrukce
- Čagu dáme do kastrůlku a zalijeme vodou.
- Pomalu přivedeme k varu. Následně teplotu ztlumíme a necháme pomalu vařit 10 minut.
- Poté odstavíme z plotny a necháme dalších 10 minut louhovat.
- Čaj si nalijeme přes sítko do hrnku a po malých doušcích teplý čaj pijeme.
- Čaj pijeme 1-2 denně maximálně 8 týdnů.
Jak chutna čaga : Jak Chaga chutná a jak si ji připravit Nemusíte se bát žádné houbové pachuti. Naopak se můžete těšit na jemnou chuť plně rozpustného extraktu, která připomíná černý čaj.
Kdy užívat chaga
Je vhodné poradit se s lékařem či praktikem čínské medicíny. Doporučujeme užívat vždy 5 dní v týdnu a 2 dny vynechat. Kapsle užívejte na lačno (min. 30 minut před jídlem či 60 minut po jídle), zapíjejte vodu nebo slabým zeleným čajem.
Jak působí čaga : Příznivě podporuje:
Imunitní systém, konvenční léčbu nádorů, zdravou funkci střev, kardiovaskulární systém, harmonizuje krevní tlak, působí protizánětlivě, působí antivirově. Čaga ovlivňuje také problémy s trávením a žaludečními problémy již brzy, po několika týdnech pravidelného užívání.
Doporučené dávkování Nasypte do skleničky prášek a následně zalijte 200 ml vody. Vypijte na lačno 15 -30 minut před jídlem. Extrakt lze přidávat do zdravého jídla (jogurtu, kaše, nápoje).
Říkejte jí čaga, rezavec nebo podivný choroš. Přidejte ji do vody, kávy, džusu nebo teplé čokolády. A věřte, že její síla mnohé zmůže.
Kolik čaje denně můžu vypít
Základem by měla být vždy čistá voda bez bublinek. Při běžném režimu bychom měli vypít alespoň 2 litry tekutin a ne, káva a čaj mezi ně opravdu nepatří.Ačkoli se účinky kofeinu mohou projevit již po prvním šálku, nejčastěji jich bez jakýchkoli obtíží může vypít dospělý člověk až pět. Toto množství se však může výrazně lišit u nemocných osob, těhotných žen a dětí, které by obecně měly pít čaje méně, či dokonce žádný.Nasypte do skleničky prášek a následně zalijte 200 ml vody. Vypijte na lačno 15 -30 minut před jídlem. Extrakt lze přidávat do zdravého jídla (jogurtu, kaše, nápoje). Doporučuje se užívat společně s vitamínem C, tím se zlepší využitelnost jednotlivých složek obsažených v produktu.
Užívání: nasypte do skleničky a zalijte 200 ml vody (v tomto pořadí). Vypijte na lačno, 30 minut před konzumací jídla. (Přiložená dávkovací lžička = 1 gram).
Kdy brát chagu : Ideální je ráno před snídaní. Dávkování: vzhledem k vysokému obsahu polysacharidů (přes 40 %) stačí pro preventivní užívání brát jednu tobolku denně. V případě, že chcete podpořit terapii konkrétního zdravotního problému lze dávkování zvýšit na až 10 tobolek denně.
Proč nepít čaj : Čaj dehydruje
Černý i zelený čaj obsahují látky, které způsobují našemu tělu dehydrataci a spolu s ní vyplavují z těla důležité vitaminy. „Pro naše tělo jsou daleko užitečnější čaje bylinkové a ovocné, pokud tedy pominu obyčejnou čistou vodu,“ říká Jana Malátová, osobní trenérka a výživová poradkyně.
Co se stane když vypiju moc vody
Je možné pít příliš mnoho Intoxikace vodou je velmi vzácná, ale může k ní dojít, pokud je vylučovací schopnost organismu, zvláště ledvin, přetížena. Takováto intoxikace vodou může vést až k edému mozku.
Obecně vzato se ví, že černý čaj obsahuje vzhledem k pokročilé oxidaci více kofeinu než čaj zelený. Provedené výzkumy došly k tomu, že zhruba 200 ml šálek černého čaje obsahuje 59 mg kofeinu, ovšem platí zde to, co u zelených čajů.Tradiční užití: Čagu lze připravit jako nálev, nebo naložit a vytvořit lihovou tinkturu. Čaj z čagy připravíme z jedné lžíce (cca 5 g) houby, kterou zalijeme 2,5 l studené vody. Necháme přes noc ustát v ledničce. Druhý den dáme nálev vařit zhruba na 5–10 minut.
Kdo by neměl pít černý čaj : Vzhledem k obsahu kofeinu by neměli pít čaj lidé trpící vážnými oběhovými potížemi, vysokým krevním tlakem, chorobami ledvin, některými nervovými chorobami, žaludečními a dvanáctníkovými vředy.