Jako u ostatních organizmů asi 90% celkové hmotnosti sušiny rostlinných těl představují atomy uhlíku a kyslíku. Následuje vodík, dusík, draslík a vápník, u dalších prvků se již obsah pohybuje v desetinách procent a méně.Mladé kořeny jsou tenké a vyznačují se tzv. primární stavbou. Na příčném řezu obsahuje rhizodermis, primární kůru (exodermis, mezodermis, endodermis) a zcela uprostřed je střední válec (stélé) s pericyklem a radiálními cévními svazky.Kořenové vlášení zvětšuje zevní povrch kořene, což vede ke zvýšenému vstřebávání vody a živin rostlinou. Kořenový vlásek z půdní vlhkosti získává osmoticky vodu. Pokožka kořene musí být dobře propustná pro vodu, v níž jsou rozpuštěné živiny. Kořenové vlásky zvětšují absorpční povrch kořene 10-15krát.
Co je na povrchu kořene : Na povrchu primárního kořene je kořenová pokožka – rhizodermis, jež se skládá z jedné vrstvy těsně k sobě přiléhajících buněk bez kutikuly. Z některých pokožkových buněk vznikají kořenové vlásky – rhiziny (obrázek). Ty silně zvětšují povrch kořene a zajišťují příjem vody s minerálními látkami.
Kolik procent vody obsahují listy rostlin
Na stavbě rostlinného těla se nejvíce ze všech látek uplatňuje voda. Čerstvé listy obsahují 80-95 % vody, dužnaté plody 90-99 % . Méně vody obsahují xylémové části stonků a nejméně vody je v semenech (1-15 %).
Co půda obsahuje : Každá půda obsahuje podíl regolitu, vody, vzduchu a organické hmoty. Podíly složek zastupují jednotlivé geosféry: litosféru, hydrosféru, atmosféru a biosféru. Pokud jedna z těchto složek chybí, nejedná se o půdu. Jednotlivé půdní složky jsou vzájemně promíšeny a vytvářejí heterogenní polydisperzní systém.
Kořen je nepravidelně se větvící se, většinou podzemní, nečlánkovaný orgán bez listu. Rostlina je upevněná pomocí kořene v půdě a slouží mu k nasávání a dopravě roztoků minerálních látek. Další jeho funkce je zásobní, vodivá a syntéza důležitých látek jako jsou např. aminokyseliny, alkaloidy a regulátory růstu (1).
Funkce stonku: nese listy, květy a plody. přivádí vodu a minerální látky z kořenů do listů vede produkty fotosyntézy z listů do místa spotřeby.
Jakou funkci mají kořeny rostlin
Kořen je nepravidelně se větvící se, většinou podzemní, nečlánkovaný orgán bez listu. Rostlina je upevněná pomocí kořene v půdě a slouží mu k nasávání a dopravě roztoků minerálních látek. Další jeho funkce je zásobní, vodivá a syntéza důležitých látek jako jsou např. aminokyseliny, alkaloidy a regulátory růstu (1).Vrchol kořene je kryt kořenovou čepič- kou, která chrání apikální meristém kořene a nemá v případě stonku žádnou analogii. Pokožka kořene, rhizodermis, má odlišnou stavbu a funkci než pokožka stonku. Její buňky tvoří v určitých oblastech kořene vý- růstky, kořenové vlásky, které zvyšují příjem vody a živin.vřetenovitý = protáhlý kořen zužující se na spodní části (mrkev obecná) řepovitý = krátký, silný a oválný , zužuje se ve spodní části (cukrová řepa) svazčitý = více tenkých kořínků tvořící svazek (orsej jarní) hlíza = tlustý zduřelý a mnohočetný (ředkev setá, brambor obecný)
Vzdušné kořeny epifytů slouží především k sání vodních par, někdy mají i asimilační funkci. Známe je u některých pokojových rostlin, pocházejících z tropů (např. Monstera, Philodendron, vanilka – Vanilla apod.). Chůdovité kořeny slouží k podpoře rostlin na zbahněných nebo sypkých půdách.
Jaký je průměrný obsah vody v rostlinném těle : Průměrný obsah vody v rostl. pletivech se pohybuje kolem 70 – 80% hmotnosti čerstvé rostliny, ve šťavnatých plodech a u vodních rostlin může tato hodnota přesáhnout i 95%. Naopak zdřevnatělé části rostlin obsahují nejvýše 50% vody. Nejnižší množství vody mívají zralá semena ( 5 – 15%).
Který lidský orgán obsahuje nejvíce vody : A právě voda v těle ovlivňuje termoregulaci. Hmotnost vody v těle u muže je tvořena zhruba z šedesáti procent, u ženy padesát procent a například u kojenců až sedmdesát pět procent. Nejvíce vody je v krvi, pak ve svalové tkáni a v kůži. Podstatně méně vody obsahují kosti a tuková tkáň.
Co ničí půdu
Půdě prospívají šetrné formy zemědělství, avšak škodí intenzivní pěstování spojené s chemizací a častými přejezdy těžkých strojů. Velkým ohrožením je eroze půdy. Přibližně 53 % z rozlohy ČR je ohroženo erozí.
Mezi naše nejúrodnější půdy patří černozemě a hnědozemě. Naopak nejméně úrodné jsou surové půdy, rankry nebo glejové půdy.Rostliny mají stejně jako lidé set základních potřeb, které musí být naplněny, aby rostlina přežila a mohla se optimálně vyvíjet. Tyto podmínky zahrnují adekvátní přísun vody, světla, živin, oxidu uhličitého a také mají své nároky na teplotu a vlhkost.
Jaký význam mají květy pro rostlinu : Květ je orgánem krytosemenných rostlin. Je omezeného vzrůstu a jeho části se přímo nebo nepřímo podílejí na pohlavním rozmnožování. Nepřímou úlohu při rozmnožování mají květní obaly, které mohou lákat opylovače; rozmnožování se přímo účastní pohlavní orgány: tyčinky a pestíky.