Co následuje po středověku?
Autorem pojmů starověk, středověk a novověk je Leonardo Bruni. Středověk je obvykle ohraničen pádem Západořímské říše v roce 476 a pádem Konstantinopole roku 1453, případně objevením Ameriky Kryštofem Kolumbem roku 1492, či zveřejněním 95 tezí Martinem Lutherem roku 1517.Středověk začal zhruba v době pádu Západořímské říše (rok 476) a skončil zhruba v době objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem (rok 1492) nebo zveřejněním 95 teologických tezí Martina Luthera (rok 1517). Gotika navazuje na sloh románský a předchází renesanci.Nejčastější chody byly:polévka, vařené hovězí maso, kaše, pečeně, zvěřina, ryby, pernatá zvěř a různé druhy nákypů. Polévka v té době znamenala vývar (z masa, zeleniny nebo luštěnin), který se nalil například na opečený chléb přelitý rozpuštěným máslem.

Co bylo centrem vzdělanosti a kultury ve středověku : Středověké kláštery se staly centry vzdělanosti. Měly význam kulturní, hospodářský i politický. Mniši opisovali knihy, uchovávali v klášterech cenné rukopisy. Zabývali se zemědělstvím i řemesly a učili těmto dovednostem i okolní lid.

Jak jdou historické doby po sobě

“ – „Dějiny jsou svědky časů, světlem pravdy, živou pamětí, učitelkou života a poslem minulosti. “ Historie lidstva se obvykle dělí na pět období: pravěk, starověk, středověk, novověk a období dějin nejnovějších, tzv. soudobých, sahajících až do současnosti.

Kdy končí pozdní středověk : Pozdní středověk představuje historické období probíhající zhruba ve 14. a 15. století v Evropě.

století, stále na nízké úrovni. Společností již napevno prostoupila křesťanská víra, její hodnoty a představy. V očích církve byla hygiena, tedy časté koupání a mytí se, nežádoucí, ba trestuhodné. Spíše než čistotu těla, tedy pouhé tělesné schránky, prosazovala vnitřní čistotu, tedy čistotu duše.

Šlechta – bílý chléb, zvěřina, vzácní ptáci, velké ryby a exotické koření, lanýţe, kaviár.

Co jedli Češi ve středověku

Známé jsou druhy ředkve, kapusty, zelí, dýně, tykve, okurky, mrkve, cibule, česneku a řepy, z níž se nejdříve využívaly jen listy na špenát. Ovoce bylo hlavním sladidlem. V sadech rostly jabloně, hrušně, broskvoně a mezi oblíbené plody patřily švestky a třešeň.Ve středověku se rozvinuly dva umělecké slohy románský styl a gotika.Vlivy na utváření středověké Evropy mělo několik faktorů: vliv zaniklých antických civilizací (kultura, umění, vzdělanost) křesťanství způsob života; lenní věrnost (vazalská věrnost)

Umělecký sloh

  • románský sloh.
  • gotika.
  • renesance.
  • baroko.
  • rokoko.
  • klasicismus.

Která je nejstarší civilizace : Podle výzkumu mezinárodního týmu genetiků jsou nejstarší kontinuálně existující civilizací světa Austrálci – tedy původní obyvatelé Austrálie, jimž evropští kolonisté říkali Aboridžinci. Intenzivní studium jejich DNA dokládá, že jejich původ sahá do doby vzdálenější než 50 tisíc let.

Proč skončil středověk : Za události stojící na konci středověku bývají označovány i Černá smrt, jež kontinent zasáhla v polovině 14. století, či třicetiletá válka, která se v letech 1618 až 1648 zasáhla značnou část Evropy. Vymezení konce středověku v českých zemích je rovněž velmi nejasné.

Co bylo po Zapadorimske Risi

Mezi lety 260–274 byla říše rozdělena na tři části, Galské císařství na západě, které zaniklo brzy po smrti svého zakladatele Postuma (260–269), Palmýrskou říši (Palmýra), která byla hranicí impéria na východě, a jimi obklopenou Římskou říši.

století. Ve starověku i středověku se sladilo především medem. Jím se však ve šlechtické, městské i vesnické kuchyni dost šetřilo. I tak byl však med hlavním sladidlem po celé dějiny lidstva a vedle cukru se jím udržel do dnešních dnů.Ovoce bylo hlavním sladidlem. V sadech rostly jabloně, hrušně, broskvoně a mezi oblíbené plody patřily švestky a třešeň. Z ovoce se také již ve středověku pálily destiláty, rovněž velmi oblíbené.

Co dělala šlechta : Význam. Šlechta spolurozhodovala (i když v některých dobách jen formálně, jindy ale i proti vůli vládce) o státních záležitostech v rámci šlechtické demokracie, tvořila zemský, případně říšský sněm a schvalovala jednotlivé zákony a někdy volila panovníky.