Co nám les dává?
Stromy, tedy les, jsou významným zdrojem kyslíku ve vzduchu. Jeden strom může díky fotosyntéze vyrobit kyslík pro 5 až 6 lidí na celý den. Stromy dále ovlivňují vzdušnou vlhkost, uvolňují vonné silice a v neposlední řadě zachycují prach, díky čemuž vzduch pročišťují.Lesy jsou bezpodmínečně zdrojem kvalitního vzduchu. Odhaduje se, že jediný dospělý listnatý strom dokáže za den vyprodukovat dostatek kyslíku až pro 10 lidí. Celosvětově žije v lesích 300 miliónů lidí. Mluvíme především o rozvojových zemích, kde je les zdrojem léků, potravy i práce až pro celé vesnice.Lesy vytvářejí prostředí, na kterém závisí mnoho živočišných a rostlinných druhů a pomáhají tím zachovávat a chránit biologickou rozmanitost, Kromě toho představují významný ekonomický zdroj, a to nejenom z hlediska produkce dřeva, ale také dalších surovin používaných v léčivých přípravcích a jiných výrobcích.

Co se považuje za les : Dle jisté lesnické definice je za les považováno území (lesní porost), v němž rostou dřeviny (stromy), které dorůstají minimální výšky 5 metrů a zápoje korun alespoň 25 %. Z právního hlediska k lesům patří i mýtiny jakožto místa určená pro růst lesa.

Jaký význam mají lesy v krajině

Jejich funkce v krajině je nezastupitelná – zpomalují odtok povrchových vod, zabraňují erozi, snižují vysychání půdy či rychlost větru, ovlivňují klima ve svém okolí a v neposlední řadě pohlcují CO2 a produkují kyslík.

Jak les funguje : Jeden hektar lesa je schopen během roku zachytit 20-60 tun prachových částic. Snad nejdůležitějším pro klima krajiny i celé planety je schopnost rostlin získávat pro své biochemické pochody vodu z půdy či okolí, rozvádět ji po celém organizmu a průduchy v listech či jehlicích ji uvolňovat do ovzduší.

Hrozby pro les bývají mnohdy abiotické, jako například požáry, vichřice či orkány. Zvýšená poptávka po biomase může mít pro lesy také neblahé důsledky. V některých oblastech patří mezi škůdce i chroust, více však lesy ničí těžba přírodního bohatství či stavebních materiálů.

Lesníci chrání buď každý stromek zvlášť nátěrem (říkáme mu repelent), který zvěř odpuzuje, nebo ochranným obalem (takový plůtek či tubus kolem každého stromku). nebo staví ploty kolem zalesněné paseky (nazýváme je oplocenkami) a tím zajistí ochranu více stromkům najednou.

Jak vzniká les

Nový les se rodí ze semínek lesních dřevin, která lesní dělníci sesbírají ze země pod stromy či z pokácených stromů, případně specializovaní stromolezci i ze stromů stojících. Z jehličnatých stromů se sbírají šišky, z listnáčů semena – žaludy, bukvice aj. Nasbíraná semínka je však potřeba předem pro výsadbu připravit.Lesní zákon výrazně reguluje lesní hospodaření a plnění funkcí lesa a chrání obecné užívání lesa bez ohledu na to, kdo je jeho vlastníkem.Všechny lesní pozemky musí být účelně využívány k plnění funkcí lesů. Lesní zákon výslovně stanoví, že využití lesních pozemků k jiným účelům je obecně zakázáno. Tento zákaz však nemůže být bezvýjimečný a o výjimce, která zpravidla předchází vlastnímu rozhodnutí o odnětí (o omezení), rozhoduje orgán státní správy lesů.

Pro zalesnění takovýchto pozemků je postup následující:

  1. Získat rozhodnutí o změně využití území od stavebního úřadu.
  2. Orgán státní správy prohlásí pozemek za PUPFL.
  3. Zalesnit (provést výsadbu) dle projektu pozemek do 2 let od nabytí právní moci rozhodnutí.
  4. Zajistit kulturu do 7 let od nabytí právní moci rozhodnutí.

Co můžeme vidět v lese : Mezi rostliny v lese náleží hlavě dřeviny (stromy a keře), rostou zde i byliny. Rostliny zadržují vodu, tvoří prostředí pro další organizmy či poskytují živočichům potravu (živočichové se mohou živit semeny, plody i dalšími částmi rostlin).

Co škodí lesům : Průzkum se zaměřil také na to, co lesům nejvíce škodí. Podle veřejnosti je to na prvním místě znečištění (77 procent), na druhém holoseče (70 procent). Podle autorů výzkum ukázal, že skupiny, které poukazují na naléhavost enviromentálních problémů, jsou úspěšné.

Jak ocenit les

Hodnotu vašeho lesa si nechte ocenit odhadcem. Ti jsou vedeni jako soudní znalci u krajských soudů. Odborný lesní hospodář je schopen vlastníkovi lesa doporučit odhadce z daného regionu.

Kromě produkční funkce, tedy jako zdroj obnovitelné, ekologicky šetrné suroviny – dřeva, musí lesy uspokojovat stále rostoucí nároky na mimoprodukční, tzv. veřejné funkce, tzn. na funkci vodohospodářskou, půdoochrannou, krajinotvornou, klimatickou, rekreační.Abiotičtí škodliví činitelé (abiotický vliv)

  • vítr – nejvýznamnější, poškozuje především dospělé smrky, kterým způsobuje zlomy i vývraty.
  • sníh – poškozuje starší i mladší porosty, nejčastěji na jaře (těžký sníh)
  • námraza, ledovka – především v mladých porostech, ve starších způsobuje ulamování vršků

Co poškozuje lesy : kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně a tábořit mimo vyhrazená místa. odhazovat hořící nebo doutnající předměty. narušovat vodní režim a hrabat stelivo. znečišťovat les odpady a odpadky.