Co nesmí králíci?
Čokoláda a sladkosti

Čokoláda je pro králíky nebezpečná potravina, které by se měli zcela vyhýbat. Obsahuje látku nazývanou theobromin, která je pro králíky toxická a může způsobit otravu. Stejně tak sladkosti, cukrovinky a dezerty jsou pro králíky nevhodné a mohou negativně ovlivnit jejich trávicí systém.Králící nejčastěji trpí otravami jedovanými rostlinami (např. aloe, fíkus, pryskyřník, sasanka, vlaštovičník, blín, rulík zlomocný a další), antikoagulačními rodenticidy nebo olovem. Je pro ně velmi toxická většina antibiotik běžně podávaných ostatním savcům (některé peniciliny, makrolidy, linkosamidy, cefalosporiny).Některé druhy zeleniny mohou způsobit kvašení v žaludku a ve střevech, a proto mohou králíčky s citlivějším zažíváním nadýmat. Tyto druhy navíc obsahují kyselinu šťavelovou (více viz pod tabulkou zeleniny). Jsou to všechny druhy zelí, brokolice, kedluben (i jeho listy), kapusta a špenát.

Co nedávat králíkovi : Nikdy nezapomínáme, že králík potřebuje mít neomezený přístup k čisté vodě (nejlépe v napáječce). V žádném případě nenabízíme zvířeti alkohol, kořeněná jídla, sladkosti, kávu nebo uzeniny.

Jak poznam že Kralikovi něco je

Jak poznat, že je králík nemocný

Ty by jej měly upozornit na to, že s jeho králíkem není něco v pořádku. V prvé řadě jsou to změny v chování: králík se straní skupiny nebo chovatele, méně se pohybuje, nepřijímá potravu, méně pije. Varovným signálem jsou změny v oblasti pohybu zvířete.

Co pije králík : Králíček by měl mít neustále k dispozici seno a vodu. Seno by mělo zaujímat 80 % denní stravy králíčka. Seno obsahuje vlákninu, které je pro králíčky velmi důležitá.

Příznaky, které mohou znamenat, že váš králík umírá

  1. 1) Nedostatek chuti k jídlu.
  2. 2) Změny v chování
  3. 3) Změny v vzhledu.
  4. 4) Změny v dýchání
  5. 1) Zavolejte veterináře.
  6. 2) Uklidněte králíka.
  7. 3) Připravte se na rozloučení
  8. 4) Zacházejte s tělem králíka s respektem.


U citrusů a melounů vždy odstraňte slupku.

  • Vhodné ovoce: ananas, angrešt, jablko, jahody, šípky, borůvky, maliny, hrozny.
  • Vhodné ovoce v menším množství: meloun, třešeň, broskev, švestka, nektarinka, meruňka, hruška, banán, kiwi, mandarinky, pomeranče.
  • Nevhodné ovoce: avokádo, papája, granátové jablko, liči, mango, kokos.

Kolik mrkve může králík

Mrkev je prospěšná a hlavně oblíbená králičí potrava, ale jen v omezeném množství. Králík by neměl dostat víc než jednu mrkev za den. Zahradní mrkev může být přehnojena dusíkem, stejně jako salát, a tudíž pro králíka nebezpečná.OBECNĚ VHODNÉ KRMIVO

– seno, tráva, luční byliny, zelenina (saláty, zelené natě, mrkev, celer, řapíkatý celer, petržel, řepa, papriky vč. jadřince, okurka, rajče, kedlubna, ředkvičky, ředkev, zelí (jen trošku, může nadýmat!), cuketa, fenykl, brokolice, květák, špenát, řeřicha, a další…)Mezi vhodné druhy ovoce patří jablko, hruška, banán, pomeranč, mandarinka, kiwi, jahoda, malina, borůvka, angrešt, rybíz a další. Ovoce by mělo tvořit maximálně 1% králičí stravy a mělo by se podávat v množství asi 1 lžička na 1 kg váhy králíka jednou za týden.

Nejčastější otázky:

  1. Tělesná řeč: Naštvaný králík může mít například vztyčené uši, otočené dozadu nebo na stranu.
  2. Zvuky: Králíci mohou při naštvanosti vydávat zvuky jako je syčení, vrčení nebo dokonce křik.
  3. Kousání nebo škrábání: Pokud se králík cítí ohrožený nebo velmi naštvaný, může se snažit kousnout nebo škrábat.

Co vadi králíkům : Čerstvé seno by mělo tvořit většinu potravy králíka a musí být vždy k dispozici. Dospělí králíci mohou jíst timotejku a jiné druhy trávy , zatímco mladší králíci by měli být krmeni vojtěškou. Jetel by se neměl podávat dospělým králíkům z důvodu vyššího obsahu bílkovin a cukru.

Jak casto menit vodu králíkovi : Voda a napájení králíků

Čerstvou čistou vodu musí mít každý králík k dispozici neustále. Zajistěte, aby králíci měli stálý přístup k čerstvé čisté vodě. Králíci dávají přednost miskám s vodou, ale použít můžete i závěsnou napáječku.

Co znamená když mě králík olizuje

Při foukání větru nebo pocitu nebezpečí králíčci sklápí uši na záda. Králíček může zhodnotit, že se mu nové prostředí líbí nebo nelíbí – i to poznáte z jeho postojů a výrazů v očích. Králíčci velmi rádi hrabou, hlavně venku nory a podzemní chodby.

Tu podáváme 2x denně, nejlépe ráno a večer, kdy je králík nejaktivnější. Pozor na podávání zeleného krmiva u mladých králíků do 7. týdne života, neboť může dojít k přemnožení kokcidií v trávicím traktu a následky mohou být fatální. Mezi nejvhodnější zeleninu patří mrkev, brokolice, celer a salát (rukola, listový).Zeleninu je vhodné králíčkovi rozdělit do dvou porcí v době nejvyšší aktivity, tedy ráno a večer. U některých druhů musíme být opatrní s množstvím, jelikož obsahují látky (kyselina šťavelová, solanin, dusičnany), které mohou při větší konzumaci králíčkovi způsobit zdravotní problémy.

Jak králík projevuje radost : Když začne králíček tzv. řádit – vyskakovat do výšky, vykopávat nožičkami, velkou rychlostí sprintovat po pokoji, třepat u toho hlavičkou, že máte pocit, že mu úplně přeskočilo, je to projev radosti ze života. Králíček chce vyjádřit, že je velmi spokojený.