Co není zákonem zakázáno je dovoleno?
Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá (čl. 2 odst. 4 Ústavy).základní lidská práva a svobody, politická práva, přičemž neopomíjí práva příslušníků národnostních a etnických menšin, hospodářská, sociální a kulturní práva a práva na soudní a jinou ochranu. Ústavní právo je právní odvětví zahrnující právní předpisy nejvyšší právní síly, které tvoří vrchol právního řádu.právo na život, nedotknutelnost osoby a obydlí, nikdo nesmí být nucen k pracím a službám. ochrana lidské důstojnosti, cti, pověsti a jména. právo na majetek, listovní tajemství, svoboda pohybu a svoboda myšlení. svoboda projevu.

Co je to LZPS : Listina základních práv a svobod. jako součásti ústavního pořádku České republiky.

Co není zákonem zakázáno je dovoleno latinsky

Praeter legem (lat. præter legem = doslovně "vedle zákona") je právní termín označující soulad určitého jednání se zákonem, nikoli však jednání výslovně podle zákona, jednání zákonem předepsané (secundum legem).

Jak se jmenuje nejvyšší zákon v České republice : Ústava České republiky je základní zákon České republiky. Byl přijat jako ústavní zákon Českou národní radou 16. prosince 1992 a publikován v české Sbírce zákonů pod č. 1/1993 Sb.

Právní odvětví

V soukromém právu jsou nejdůležitějšími právními odvětvími občanské právo, rodinné právo, obchodní právo a lze sem zařadit i pracovní právo. V oblasti veřejného práva pak jde zejména o ústavní právo, trestní právo, správní právo a finanční právo.

Všeobecná deklarace lidských práv – zjednodušené znění všech článků

1 Všichni lidé rodí se svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv.
16 Právo na svobodný vstup do manželství a na založení rodiny.
17 Právo vlastnit majetek, kterého nikdo nemůže být svévolně zbaven.
18 Právo na svobodu myšlení, svědomí a náboženství.

Jaká jsou základní práva a svobody

Kapitola 2 Listiny základních práv EU: svoboda, bezpečnost, soukromý a rodinný život, ochrana osobních údajů, právo uzavřít manželství, svoboda myšlení, projevu a shromažďování, právo na vzdělání, majetek, azyl, ochranu v případě vystěhování, vyhoštění nebo vydání.ZÁKLADNÍ DOKUMENTY K LIDSKÝM PRÁVŮM

  • VŠEOBECNÁ DEKLARACE LIDSKÝCH PRÁV.
  • MEZINÁRODNÍ PAKT O OBČANSKÝCH A POLITICKÝCH PRÁVECH.
  • MEZINÁRODNÍ PAKT O HOSPODÁŘSKÝCH, SOCIÁLNÍCH A KULTURNÍCH PRÁVECH.
  • ÚMLUVA O OCHRANĚ LIDSKÝCH PRÁV A ZÁKLADNÍCH SVOBOD.
  • ÚMLUVA O PRÁVECH DÍTĚTE.
  • ÚMLUVA O PRÁVNÍM POSTAVENÍ UPRCHLÍKŮ

30 lidských práv – 30 Lidských práv.

Základní práva jsou podle článku 1 nezadatelná, nezcizitelná, nepromlčitelná a nezrušitelná. Nezadatelnost znamená, že nikdo nemůže někomu zadat, postoupit či dát do zástavy svá práva, nezcizitelnost znamená, že subjekt nemůže převést, darovat či zřeknout se svých práv.

Co není zakázáno je dovoleno zásada : Zásada „co není zakázáno, je dovoleno“ je opakem dřívější praxe, podle níž bylo možné podle ZP č. 65/1965 Sb., sjednávat v pracovněprávních vztazích jen to, co bylo dovoleno. Tato nová zásada není v ZP výslovně vyjádřena, ale je společným jmenovatelem pro většinu zákonných ustanovení.

Co není zákonem povoleno je zakázáno : „Co není zákonem zakázáno, je dovoleno. “ „Státní orgány mohou činit jen tak, jak jim ukládá a výslovně dovoluje zákon. “

Co to je zákonodárnou iniciativu

Zákonodárnou iniciativou se rozumí možnost podat návrh zákona, která je v souladu s právem. Zákonodárnou iniciativu v českém prostředí upravuje Ústava České republiky a ta stanovuje, že návrh zákona může podat: poslanec. skupina poslanců (jakkoliv vzniklá a jakkoliv velká)

Preambule (z lat. preambulus – úvodní, předcházející) je úvodní, zpravidla slavnostní, část textu nějakého písemného dokumentu (např. listin, stanov nebo právních předpisů, jako jsou zákony a ústavy), která stanovuje úmysl, záměr, význam či smysl textu následujícího za preambulí.Pro věcná práva je typická jejich publicita, tedy veřejnost (existenci těchto práv je často možné ověřit ve veřejných seznamech, z nichž nejvýznanější je katastr nemovitostí. Závazková práva jsou naopak právy, která tuto vlastnost zpravidla nemají (výjimkou v tomto směru je nájem či pacht v novém občanském zákoníku).

Co patří do hmotného práva : Hmotným právem se myslí soubor právních norem (obsažených např. v zákoně nebo vyhlášce), které ve spojení s právní skutečností (např. smlouvou) zakládají subjektu subjektivní právo (např. právo na minimální mzdu, právo pronajímatele na nájemné v určité výši).