Co nemuzu jíst kdyz nemám žlučník?
Stejně tak zelenině, jako je zelí, kedlubny, luštěniny, ale i cibule a česnek. Sbohem dejte i sladkostem – především čokoládě, různým sušenkám, dortíkům, a dokonce i kakau. Velké bolesti vám může způsobit tučné maso a uzeniny, smažená jídla, různé dresinky a majonézy. Také nejezte ořechy, které hodně dráždí.Žlučník však slouží pouze jako zásobárna žluči, nevytváří ji. Po jeho odstranění bude zkrátka žluč proudit nepřetržitě, což není velký problém. Ze začátku může po operaci žlučníku docházet ke špatnému trávení, například k průjmům nebo nadýmání. To se však většinou časem srovná.Nevhodné je vepřové maso, šlachy a vnitřnosti. Pečivo spíše starší, nekynuté. Největší variabilita je v toleranci zeleniny. Obvykle je dobře snášena mrkev, květák, chřest, špenát, z ovoce zejména jablka, meruňky, broskve a mandarinky, naopak není snášen česnek a cibule.

Jak zklidnit podrážděný žlučník : Při podráždění žlučníku můžete volit zněkolika volně prodejných léků, které zvyšují tvorbu a vylučování žluči a uvolní i případné křeče. Pokud obtíže provází i nadýmání, doplňte léčbu přípravkem obsahujícím simeticon, který zmírňuje nadýmání. Při rozhozeném trávení pomohou i žaludeční kapky, které zlidní zažívání.

Co jíst bez žlučníku

Žlučníková dieta

Vhodné potraviny
Zelenina Mrkev, petržel, fazolky, špenát, cuketa, patison, červená řepa, hlávkový salát a jiné listové saláty, čínské zelí; v menším množství – mladé kedlubny, květák, brokolice
Uzeniny Šunka, dietní párky
Pečivo Nejlépe bílé pšeničné pečivo – housky, rohlík, veka, vánočka, piškoty

Po čem bolí žlučník : Mezi rizikové faktory žlučníkového záchvatu patří přítomnost již vzniklých žlučníkových kamenů, tučná jídla, alkohol, sedavý životní styl nebo hormon estrogen. Proto jsou ke žlučníkovým kolikám náchylnější ženy.

Žlučníková dieta

Vhodné potraviny Nevhodné potraviny
Přílohy Brambory, bramborová kaše, rýže, jemný knedlík, těstoviny Hranolky a jiné smažené přílohy
Moučníky Pudink, kaše – rýžová, vločková nebo pohanková, nákypy, med Krupicová kaše, sušenky, oplatky, čokoláda
Těsta Piškotové, tvarohové, odpalované Kynuté


Po operaci je pacient sledován a monitorován na lůžku, asi dvě až 3 hodiny hodiny po výkonu je možné vstát z lůžka. V operační den jsou podávány tekutiny a pouze lehká strava, pacient cca dvě až tři hodiny po výkonu může vstát z lůžka a chodit.

Jak si uzdravit žlučník

Na harmonizaci žlučníku mají vliv i listy pampelišky lékařské, která roste všude v přírodě a je označovaná za úporný plevel, ale našemu žlučníku svědčí – urychluje totiž trávení tuků po těžkém jídle. Stejně prospěšný je pýr plazivý, výborně čistí játra, harmonizuje metabolismus a tvorbu žluči.Příznaky onemocnění žlučníku

žlučníkovou koliku, která se projevuje prudkou bolestí v pravé horní části břicha a může vystřelovat do zad nebo pravého ramene. Výskyt bolesti je typický pro večerní hodiny. Podobné symptomy jako u žlučníkové koliky jsou u akutního zánětu, kdy je navíc přítomná také zvýšená teplota.Mezi ty hlavní patří zeměžluč, řepík, čekanku, sporýš, lnice, jablečník, svízel, smil, pelyněk, pampeliška nebo například ostropestřec. Užívat je můžete právě ve formě čajů nebo kapek. Ostropestřec podporuje normální trávení a mimo jiné také příznivě ovlivňuje funkci žlučníku, ale i jater.

Dobrý den, druhý den po operaci dodržujte pitný režim. V rámci diety už můžete vývar nebo polévku. Další dny po operaci žlučníku už můžete do jídelníčku zahrnout kašovitou stravu (například krupicová, bramborová, rýžová kaše), zvládnout můžete i jogurt.

Kam jde žluč po odstranění žlučníku : V dnešní době je prováděna operace žlučníku prakticky vždy laparoskopicky, tedy se snahou minimalizovat zátěž pro pacienta. Žlučník je vak, ve kterém je skladována žluč tvořená játry. Žluč je po najedení vylučována do dvanáctníku, kde pomáhá trávit potravu.

Kde bolí břicho při žlučníku : Akutní zánět žlučníku se projeví nejčastěji 15-20 minut po jídle, jako ostrá bolest břicha na pravé straně pod žebry, břicho je v těchto místech tuhé. Dále se může objevit zvracení, nevolnost, nechutenství, horečka, zimnice.

Co by vás mělo zajímat po operaci žlučníku

Hygienická péče.

Od třetího pooperačního dne můžete ránu krátce sprchovat vodou, řádně osušit a ponechat bez krytí. Po odstranění stehů sprchujte ránu s použitím nedráždivého mýdla. Jakmile se ji- zva zcela zhojí, je možná běžná koupel. Ošetření jizvy provádějte mastí urychlující hojení.

Žlučníková dieta

Vhodné potraviny
Zelenina Mrkev, petržel, fazolky, špenát, cuketa, patison, červená řepa, hlávkový salát a jiné listové saláty, čínské zelí; v menším množství – mladé kedlubny, květák, brokolice
Uzeniny Šunka, dietní párky
Pečivo Nejlépe bílé pšeničné pečivo – housky, rohlík, veka, vánočka, piškoty

Po operaci je nutná rekonvalescence potřebná k plnému vyhojení v délce 3–5 týdnů. Během této doby je nutné se tělesně šetřit, nemít pohlavní styk a intenzivně rehabilitovat.

Jak se projevují ucpané žlučovody : Jedná se nejčastěji o porušenou souhru vyprazdňování žlučníku a relaxace vyústění žlučovodu do dvanáctníku. Projevuje se špatným trávením, pachem v ústech, nadýmáním, říháním a plynatostí. Dostavuje se zácpa, nesnášenlivost některých jídel, zvýšená únava a poruchy spánkového rytmu.