Jak již bylo zmíněno v úvodu, sazenice tůjí potřebují vlhkou půdu. Tůje navíc sucho nesnáší dobře a jakmile jí zaschnou kořeny, už se nevzpamatuje. Vlhkost půdy ovlivňuje zásadním způsobem rychlost růstu.Do dvou metrů doroste zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens), dřišťál Juiin (Berberis julianae) nebo hlohyně (Pyracantha). Zimostráz je navíc ideální na tvarování, což využijete nejen zastřihování živého plotu, využít to lze i při soliterní výsadbě.Hořká sůl na thuje
Hořčík se rychle vyčerpá v květináčích nebo při vysoké koncentraci výsadby, například u živých plotů. Proto se hořká sůl často využívá proti hnědnutí tůjí nebo cypřišů.
Jak zachranit Usychajici túje : Nejvíc postižené části můžete vespod uříznout, dostane se tam tak víc světla a vzduchu. Okolí můžete také osvěžit suchou zeminou. Obecně ale může být nutné zvážit přemístění rostliny.
Jak daleko od plotu túje
ODPOVĚĎ: Podle nového občanského zákoníku platí, že by túje měly být vysázeny nejméně metr a půl od společné hranice pozemků. V případě, že jsou túje už vysázeny a jsou vzrostlé, může vlastník pozemku požadovat, abyste je odstranila.
Čím hnojit túje : Thuje hnojíme 1x do roka hnojivem na jehličnany (zahrádkářské obchody). Hnojíme začákem vegetace – květen. Můžeme je ale přihnojovat i na podzim. Doporučená hnojiva: Lignohumát, Hortilon Premium (okrasné dřeviny), Hořká sůl, Cererit …
Vhodné je použít levanduli, šalvěj hájní, petrovskie, rozchodník, okrasné trávy… zkrátka to, co se vám líbí. Zajímavé jsou také kombinované výsadby s růžemi, levandulí (lavandula), šalvějí (salvia), kavylem (stipa) a okrasnými česneky (allium).
Díry vykopejte 15 x 15 cm x 15 cm ( thuje do 60 cm ) / 25 x 25 x 25 cm (thuje do 100 cm ) / 35 x 35 cm x 35 ( thuje do 120 cm ) / 40 x 40 x 35 cm ( thuje do 160 cm ) , podsypejte substrátem či rašelinou na okrasné dřeviny a dostatečně zaléváme !!! Můžeme také vykopat podél plotu drážku, rýhu nebo díry a poté usadíme.
Jak dlouho rostou túje
Túje rostou průměrně 20-40 cm ročně. Je to závislé na kultivaru a podmínkách pěstování. Ve vhodné oblasti s pravidelným hnojením a přiměřenou závlahou rostou 25-40 cm ročně. V horších podmínkách, bez hnojení, 20 cm.Co se dá v takovém případě dělat ODPOVĚĎ: Podle nového občanského zákoníku platí, že by túje měly být vysázeny nejméně metr a půl od společné hranice pozemků. V případě, že jsou túje už vysázeny a jsou vzrostlé, může vlastník pozemku požadovat, abyste je odstranila.Od plotu sázet cca 50 – 100 cm. Nezapomínejte, že thuje maji rády vlhkost půdy, tak stojí za to se o ně starat a zalévat ( min. 30 dní od zasazení ) nejlépe ráno. Zastřihávání doporučujeme ve výšce cca 140 cm, nejlépe ja jaře, na podzim by se třeba nepodařilo zahojit rány a nepřežijou naší zimu.
Nedostatek či přemíra vláhy a nedostatek hořčíku v půdě patří mezi nejčastější příčiny reznutí tújí. Rostliny jsou ale někdy i napadeny škůdci – molovkou zeravovou nebo houbou. Když začnou reznout túje, měl by si člověk zahrát na Sherlocka Holmese.
Jak a kdy hnojit túje : Tůje hnojíme zejména draselnou solí. Aplikuje se v březnu a začátkem července. Na jaře ji ovšem doplňte o vydatnou porci kompostu, protože draselná sůl obsahuje jen draslík, což nestačí. Sazenice tůjí potřebují stejně jako jiné rostliny také fosfor a dusík.
Jak daleko od plotu sázet živý plot : V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.
Jak přesazovat túje
První rok okolo thůjí v hranici okapu koruny maximálně do poloviny obvodu vykopejte příkop a vyplňte ho kvalitním substrátem. Zkraťe trochu větve, ale jen tolik, aby vám nevznikly díry do korun. Během roku přiměřeně doplňujte zálivku.
Je to kvůli jednoduššímu ošetřování plotu i kvůli řezu dřevin či aplikaci postřiku nebo hnojiva. Túje rostou průměrně 20-40 cm ročně. Je to závislé na kultivaru a podmínkách pěstování. Ve vhodné oblasti s pravidelným hnojením a přiměřenou závlahou rostou 25-40 cm ročně.Túje jsou původem ze Severní Ameriky, ze které byly v průběhu šestnáctého století zavlečeny k nám. Jiné názvy pro tůje jsou také zerav nebo peručí. Pokud se túji daří, může vyrůst až do výšky přes 10 metrů.
Jak daleko živý plot od souseda : Když sázíte živý plot (tuje, habry, ptačí zob apod.), ideální je vysadit jej cca 1,5 metru od sousedova pozemku. Když sázíte stromy, které budou časem vyšší, pak by měla být vzdálenost od sousedova pozemku cca polovina dospělé velikosti stromu.