Co nejíst před vyšetřením stolice?
Odběr stolice na okultní krvácení

Tři dny před začátkem testu a po dobu testování jezte stravu bohatou na vlákninu (zelenina, saláty, celozrnný chléb, ořechy). Během této doby vynechejte syrové nebo nedovařené maso, vnitřnosti a masné výrobky (tlačenka, tatarský biftek apod.).Vzorek stolice musí být odebrán s co největším důrazem na čistotu – umyté ruce, čistá toaleta. Z odběrové nádoby neodlepujte čárový kód, ani na ni nic nepište. Vzorek stolice nesmí být znečištěn močí, menstruační krví a vodou z toalety.POZOR! Při průjmu, krvácení hemoroidů nebo menstruaci by se test neměl provádět. Test naopak neovlivní lehké krvácení z dásní při čištění zubů. Alkohol a některé léky užívané nadbytečném množství mohou způsobit gastrointestinální krvácení.

Kdy odebrat vzorek stolice : Vzorek stolice je třeba do cílové laboratoře dopravit do 2 – 3 dnů od odběru. Po dobu dvou dnů může být uchován při běžné pokojové teplotě. Rovněž je možno jej uskladnit při teplotě 2 – 8°C, kde vydrží bez ovlivnění výsledků analýzy až 3 dny. Vzorky by neměly být opakovaně rozmrazovány.

Jak ze sebe dostat stolici

Pohyb a cvičení – peristaltika střev je někdy zastavena kvůli nedostatku pohybu. Doporučujeme proto každý den alespoň půlhodinovou procházku nebo cvičení. Mezi vhodné polohy patří hluboký dřep – "seďte" v této poloze několik minut denně pro podporu vyprazdňování!

Co jíst pro Mekkou stolici : Účinná je mrkev, červená řepa, celer, kapusta, zelí nebo špenát. Sýrová mrkev nebo šťáva z ní mám spíše projímavé účinky, vařená se naopak doporučuje v případě průjmu. Také šťáva z červené řepy je mírně projímavá, navíc prospívá játrům. Je třeba vzít v úvahu, že červená řepa může měnit barvu moči a stolice do červena.

Vzorek by neměl být znečištěn vodou ani močí. Dřevěnou špachtlí nebo odběrovou lžičkou, pokud je součástí zkumavky, odeberte vzorek z pleny, nočníku nebo záchodové mísy. Množství odebraného materiálu by mělo být minimálně o velikosti vlašského ořechu. V případě průjmovité stolice adekvátního objemu.

Zkumavku s odebranou stolici uchovávejte před odevzdáním do laboratoře v lednici. Takto připravené vzorky lze uchovávat v chladu (2 – 8 °C) po dobu 7 dnů. Pro delší skladování, maximálně 6 měsíců, je třeba vzorek zamrazit na -20 °C.

Jak správně odebrat vzorek stolice

Stolice odeberte bezprostředně po defekaci do nádobek z umělé hmoty se šroubovacím uzávěrem (vydá lékař). Každou nádobku označte jménem a datem odběru. Vzorek by neměl být znečištěn vodou ani močí.K vyšetření stačí malé množství stolice, které ulpí na tyčince. Odběrovou tyčinku vraťte zpět do nádobky a pevně zašroubujte uzávěr. Dejte pozor, abyste neulomili špičku uzávěru nádobky s ředícím roztokem. Nádobku důkladně protřepejte, označte jménem a uložte do igelitového sáčku.Odstraňte přebytečný vzorek stolice papírovým ubrouskem (toaletním papírem). Víčko s tyčinkou vložte zpět do zkumavky a co nejpevněji uzávěr utáhněte. Zkumavku lehce promíchejte.

Pomáhá sklenice vody po ránu. Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.

Jaké potraviny mají projímavé účinky : Optimálními potravinami v prevenci a léčbě zácpy jsou: banány, obilniny, chléb s vyšším obsahem vlákniny, mrkev, celer, hrách nebo čočka. Příjem vlákniny je možné skórovat bez vážení s odhadováním podle obvyklých porcí (tab. 1).

Jaké potraviny jsou projímavé : Optimálními potravinami v prevenci a léčbě zácpy jsou: banány, obilniny, chléb s vyšším obsahem vlákniny, mrkev, celer, hrách nebo čočka. Příjem vlákniny je možné skórovat bez vážení s odhadováním podle obvyklých porcí (tab. 1).

Co o váš prozradí stolice

Prevence a zdravý životní styl. Prevence problémů se stolicí zahrnuje udržení zdravého životního stylu a stravovacích návyků. Konzumace vyvážené stravy bohaté na vlákninu, dostatečný příjem tekutin a pravidelné cvičení mohou podporovat zdravou funkci trávicího systému a předcházet mnoha běžným problémům.

2. Držte nádobku ve svislé poloze a odšroubujte modrý uzávěr nádobky, na kterém je odběrová tyčinka. Pozor nádobka obsahuje tekutinu, zabraňte jejímu vylití. Vzorek odeberte zasunutím odběrové tyčinky nejméně do 3 různých míst stolice.Zkumavku s odebranou stolici uchovávejte před odevzdáním do laboratoře v lednici. Takto připravené vzorky lze uchovávat v chladu (2 – 8 °C) po dobu 7 dnů. Pro delší skladování, maximálně 6 měsíců, je třeba vzorek zamrazit na -20 °C. Odběrovou zkumavku bez vzorku stolice skladujte při teplotě 2 – 30 °C, nemrazte.

Co zahušťuje stolici : Dobrý den, stolici mohou zahustit potraviny jako rýže, banán, těstoviny, brambory bez slupky apod. Mezi přípravky zahušťující stolici patří například Smecta, Loperamid či Imodium.