Jestliže trpíte sníženou funkcí štítné žlázy, tedy hypofunkcí štítné žlázy, určitě vynechte potraviny, které nejsou čerstvé, a naopak jsou třeba vysoce průmyslově zpracované. Ideální jsou například ryby, ale raději než uzené nebo jinak upravené, volte ryby čerstvě přírodně připravené.Léčba spočívá v podávání protizánětlivých léků: první volbou jsou nesteroidní protizánětlivé léky, pokud obtíže neustupují podáváme kortikoidy. Subakutní thyreoiditidy, které postihují velkou část objemu žlázy mohou přecházet do hypotyreózy, pak indikujeme tyroxin.K rozvoji snížené i zvýšené činnosti štítné žlázy může vést i nedostatek zinku, který způsobuje nerovnováhu v aktivitě hormonů štítné žlázy. Předejít tomu pomohou potraviny bohaté na zinek: mořské plody a ryby, vepřové a kuřecí maso, špenát, hořká čokoláda, ořechy a semena.
Jak se stravovat při autoimunitním zánětu štítné žlázy : Vzhledem k tomu, že se u pacientů s Hashimotovou chorobou časem často objevují další autoimunitní onemocnění, je třeba přijmout i preventivní opatření. Rozhodující roli zde hrají mořské omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA a sluneční vitamin D. Obě živiny by měly být tělu dodávány denně v dostatečném množství.
Co nejíst při Hypertyreóze
Z výživy by měly zmizet smažené pokrmy, nadmíra pečiva a polotovarů, tučné maso a plesnivé sýry, nadmíra kofeinových nápojů a nekvalitních masných výrobků. Jediná čistá strava bohatá na zeleninu a ovoce, doplněná o základní nezpracované potraviny tvoří základ zdravého jídelníčku bez ohledu na výživový směr.
Jaké vitamíny na štítnou žlázu : Mezi tyto doplňky stravy patří také vitamíny, které mohou být pro štítnou žlázu prospěšné. Podrobněji to je například vitamíny skupiny B, selen a jód.
Subakutní zánět trvá po dobu několika týdnů a mezi typické příznaky patří bolestivé zduření na krku a poruchy štítné žlázy, teplota, častá je také rychlá změna příznaků od zvýšené funkce ke snížení funkce. V laboratorních testech bávají zjištěny zvýšené hladiny hormonů štítné žlázy.
Zánětu se můžeme zbavit, vyloučíme-li ze stravy ztužené tuky, běžné rafinované rostlinné oleje, lepek, mléčné výrobky, kofein a cukr. Změnou jídelníčku se můžeme zbavit migrén, alergií, vysokého krevního tlaku, protizánětlivá strava navíc posiluje imunitu.
Co může způsobit neléčená štítná žláza
Možné komplikace. Pokud hypotyreóza zůstane neléčena, může vést k řadě zdravotních komplikací: Struma: Chronická stimulace štítné žlázy produkovat více hormonů může způsobit zvětšení žlázy, což se nazývá struma. Srdce: Hypotyreóza může vést k zvýšenému riziku vysokého krevního tlaku a srdečního selhání.Vyhněte se zejména této šestici:
- Káva. Káva, zejména po ránu, je zlem.
- Cukr. Snížení příjmu cukru našemu tělu celkově pomůže.
- Smažená jídla. Obsahují obrovské množství transtuků, jež jsou pro nás nebezpečné a mohou oslabovat účinek léků, které nahrazují hormon štítné žlázy.
- Brukvovitá zelenina.
- Lepek.
- Sója.
Co patří mezi nejvýznamnější protizánětlivé potraviny
- Zelenina a ovoce. Doporučujeme především bobulové ovoce, které (s výjimkou jahod) nebývá většinou alergenem, navíc neobsahuje mnoho cukru.
- Ořechy a semena.
- Tučné mořské ryby.
- Protizánětivé potraviny s obsahem probiotických bakterií
Vitamíny skupiny B, zejména vitamín B12 a B6, jsou důležité pro štítnou žlázu. Přispívají k regulaci hormonální rovnováhy a přispívají k energetickému metabolismu. Doplňky stravy s vitamíny skupiny B mohou být užitečné pro normální funkci štítné žlázy.
Co jíst při onemocnění štítné žlázy : Jód – Nejvýznamnějším zdrojem jódu je jodizovaná sůl, mořské řasy, dále chřest, špenát, tvrdé sýry, sardinky a losos. Selen – Pro výrobu hormonů potřebuje štítná žláza také selen – zdrojem mohou být některé druhy ořechů – zejména para ořechy (stačí 3 kusy denně), celozrnné obiloviny a vejce.
Co vytáhne zánět : Zánětu se můžeme zbavit, vyloučíme-li ze stravy ztužené tuky, běžné rafinované rostlinné oleje, lepek, mléčné výrobky, kofein a cukr. Změnou jídelníčku se můžeme zbavit migrén, alergií, vysokého krevního tlaku, protizánětlivá strava navíc posiluje imunitu.
Co zhoršuje zánět
„Strava je jedním z klíčových faktorů, které ovlivňují zánět v těle. Zatímco smažená jídla, uzeniny, slazené nápoje, bílé pečivo obsahující rafinované uhlohydráty mají tendenci zvyšovat zánět v těle, ovoce, zelenina, ořechy, olivový olej ho naopak snižují.
Jaké potraviny způsobují zánět Mezi potraviny, kterým je dobré se vyhnout, patří smažená jídla, zpracované maso, alkohol, rafinované sacharidy, rafinované rostlinné oleje a kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy.Nedostatek hormonů štítné žlázy působí přesně opačné problémy než jejich nadbytek. Patří sem únava, poruchy nálady, zimomřivost, suchá a chladná kůže. Dále bývají otoky, zácpa, přibírání na váze a poruchy menstruačního cyklu. Odstranění celé štítné žlázy není žádná katastrofa.
Co je nejlepší na štítnou žlázu : zánět štítné žlázy je autoimunitné onemocnění. Jako podpůrná terapie je vhodné užívat některé z vitamínů, kterých hladina se během této nemoci snižuje – selén, zinek, antioxidanty vitamín C, E, či omega-3 mastné kyseliny. Snižují tvorbu volných radikálů, a tím brání rozvoju zánětlivých procesů.