Jediná organizovaná modlitba je páteční a koná se v mešitě. Svolává ji muezzin svým zpěvem a tato modlitba má obecně větší sílu než modlitba individuální.Muezín (arabsky مؤذن) je v islámu služebník mešity, který stojí na ochozu minaretu a svolává věřící k modlitbě. Muezín volá tzv. azán (arabsky أَذَان).Modlitbu můžete provádět kdekoliv, ale modlit se v mešitě je považováno za prospěšnější. Věřící jsou vždy otočeni směrem k Mecce a provádějí přesně stanovenou sérii pohybů a úklon, které mají symbolický význam. Nejdůležitější modlitba je páteční polední, kdy by všichni věřící muži měli přijít do mešity.
Kdy se chodi do mešity : V mešitách bývá rozpis modliteb pro ten který den, jelikož časy modliteb se mění podle vycházejícího a zapadajícího slunce. Muslimové se modlí pětkrát denně a každá z těch modliteb má svůj název a přiřazený čas. Průměrně se začíná v pět ráno a končí v deset večer, dle ročního období a polohy mešity.
Kdo může do mešity
V pátek se v Berlíně otevřela nezvyklá mešita. Ženy se v ní mohou modlit po boku mužů a jsou zde vítáni i ateisté nebo homosexuálové. Mešita tak má prezentovat otevřenost a přívětivou stranu islámu. Nově otevřená berlínská mešita, která se nachází v budově kostela, prolamuje některá vžitá tabu.
Kolik je mešit v Česku : V České republice funguje zhruba deset mešit a islámských modliteben. Náboženský život se odehrává především ve dvou mešitách v Praze a Brně, které spravují dvě islámské nadace, dále v Teplicích, Hradci Králové, Liberci, Plzni, Karlových Varech a v obci Kolová (okres Karlovy Vary).
Trojice monoteistických náboženství (tedy judaismus, křesťanství a islám) věří v jednoho Boha, který se označuje různě, například jako Hospodin, Jahve nebo Alláh. Vždycky se ale jedná o tutéž osobu stvořitele a počátečního hybatele všeho bytí. Slovo Alláh je arabským ekvivalentem slova Bůh.
Stravovací předpisy v Koránu se velmi podobají těm židovským. Je povolena konzumace sudokopytníků a přežvýkavců. Muslimové nekonzumují vepřové maso, krev a uhynulá zvířata. Je-li muslim ke konzumaci těchto potravin donucen, za hřích se to nepovažuje.
Jak se říká modlitba
Již ve Starém zákoně nalezneme různé podoby modlitby: žalmy, prosby, díky, přímluvy, vzývání.Ka'ba je nejposvátnějším místem islámu. Muslimové věří, že ji zde na svém putování postavil sám Abraham, který byl pověřen Bohem, aby na své cestě vystavěl oltář. Už v dobách, kdy na Arabském poloostrově panoval polyteismus, byla Ka'ba významným poutním cílem.Máme v Německu 2800 mešit, z nich se v 2800 hlásá izolace.
Muslimská komunita v České republice je skutečně nepatrná. Přestože neexistují žádná přesná čísla, odhaduje se, že zde žije něco mezi 5 až 20 tisíci muslimů.
Kdo je Bůh v islámu : V islámu je Alláh stvořitelem a všemocným vládcem světa, který proroku Mohamedovi posílal své zprávy pro lidi (a pro tzv. „džiny“) skrze archanděla Gabriela. Tyto zprávy (negramotný) Mohamed recitoval svým společníkům. Korán (v překladu „recitace“) je kolekcí těchto údajných zjevení.
Co nesmi arabove : A co muslimové nesmějí konzumovat Například vepřové či alkohol, krev, zvířata, která zahynula jinak než předepsaným způsobem a další. Úvahy o tom, co je halál a co harám, se ale týkají také manželství, sexuálního života, oblékání se a nošení šperků, obchodování, správného užívání toalet a dalších činností.
Proč v Egyptě nejí vepřové
Egypťané mohli být přesvědčeni, že konzumací jejich masa by mohli přejímat i jejich vlastnosti a návyky. Další možný důvod tabuizace mohl být zcela praktický. Vepřové maso se totiž kazí nejrychleji ze všech mas (kromě kuřecího – které ovšem starověcí Egypťané nejspíše neznali).
Dobrý způsob, jak modlitbu začít, je oslovit Boha jménem. Můžete říct například „Drahý Bože“, „Drahý Nebeský Otče“, „Otče náš, který jsi v nebesích“ nebo prostě jen „Bože“.Křesťané se v modlitbě obracejí přímo k Bohu a věří, že Bůh jejich modlitby slyší. Modlitba přitom směřuje ke kterékoli z osob Nejsvětější Trojice – Otci, Synu či Duchu svatému. Křesťané zároveň věří, že Bůh může k věřícímu v modlitbě promlouvat prostřednictvím Ducha svatého.
Co je v kostce v Mekce : Kaaba znamená arabsky kostka. Obsahuje úlomek černého kamene – meteoritu. Kaaba je jednoduchou, 15 metrů vysokou kostkou pokrytou černým sametem. Do výšky asi tří metrů je samet odhrnut a jsou vidět tmavě šedé kvádry, z nichž je zhotovena.