Pokud jde do tuhého, tak i obyčejná voda pomůže k dojetí bez fatálního poškození motoru, ale důrazně doporučujeme co možná nejdřív vodu ze soustavy vypustit a nahradit ji standardní chladicí kapalinou. Nejde totiž jen o vodní kámen či jiné nečistoty.V případě, že vás na nedostatek chladící kapaliny upozorní kontrolka během jízdy, automobil zastavte hned, co to půjde. Pokud nebudete mít při sobě chladící kapalinu, stačí nádobku nouzově doplnit vodou. Na dojetí to stačit bude. Jestli se vám to ale stane v zimě, dejte si pozor, ať voda v chladícím systému nezamrzne.Dolijte chladicí kapalinu stejné barvy, jako už vidíte v nádržce. Opatrně dolijte chladicí kapalinu do nádržky tak, aby její hladina nepřesáhla rysku s maximální hladinou. Přelití chladicí kapaliny by mohlo způsobit přetlakování motoru. Po doplnění kapaliny do chladiče pevně uzavřete nádržku a ujistěte se, že těsní.
Co se stane bez chladící kapaliny : Nedostatek chladicí kapaliny v motoru způsobuje jeho přehřátí. Tím riskujete poškození hlavy válců, zkroucení hlavy motoru nebo roztavené písty. Zanedbání relativně levné údržby s sebou tak přináší drahé problémy.
Co se leje jako chladicí kapalina
Moderní motor s hliníkovou hlavou tak vyžaduje jinou, než starší vozy. Pro odlišení se chladicí kapalina barví umělými barvivy, ale optimální je orientovat se podle typu. Nejčastěji používané jsou G10, G11, G12, G12+ a G13. Označení ale může mít i jinou podobu, například Typ B, Typ F a podobně.
Co se stane když Naliju špatnou chladící kapalinu : Motor či jeho části by mohly zevnitř korodovat, v chladící soustavě by se mohly hromadit usazeniny a v neposlední řadě – kapalina, která v létě motor chrání, by jej v zimě mohla v případě zmrznutí poškodit následkem expanze, která přirozeně nastává při přeměně v led.
Nemrznoucí kapalina je obarvená kapalina, kterou nalijete do chladiče (zpravidla spolu s destilovanou vodou), kde pomáhá regulovat teplotu motoru. Klíčovou složkou je etylenglykol, který snižuje teplotu tuhnutí vody a zvyšuje teplotu varu. To pomáhá zabránit zamrznutí, varu nebo odpařování vody v chladiči.
Odpověď možná leckoho překvapí: obyčejnou vodu z kohoutku. Chladicí kapalina se totiž vždycky skládá z glykolu a vody. Ta se odpařuje rychleji, a tak je nevyhnutelné, že jí mírně a plynule ubývá. Voda je tedy prvním podezřelým, když najdete hladinu blízko minima.
Co se stane kdyz Smicham chladici kapaliny
Motor či jeho části by mohly zevnitř korodovat, v chladící soustavě by se mohly hromadit usazeniny a v neposlední řadě – kapalina, která v létě motor chrání, by jej v zimě mohla v případě zmrznutí poškodit následkem expanze, která přirozeně nastává při přeměně v led.Dále lze říci, že se dá jet i bez chladicí kapaliny. Je však třeba nevytáčet motor, pokud to jde tak nechat volnoběh a stále kontrolovat teplotu. Pár jednotek, při chladném počasí i pár nižších desítek kilometrů je teoreticky možné ujet.Pokud by jí bylo málo, mohlo by docházet k přehřívání motoru, a naopak vyšší míra by mohla způsobit přetlak a poškození chladicího systému. Nádobku neotevírejte, když je motor zahřátý na provozní teplotu, ani bezprostředně po dojezdu. Kapalina by mohla vystříknout a popálit vás.
Nezapomeňte, že motor musí být studený. Odšroubujte hadici ze spodní strany nádobky a nechejte kapalinu odtéct. Povolte vypouštěcí ventil (šroub) na bloku motoru a počkejte, až kapalina odteče.
Co dělat když svítí kontrolka chladící kapaliny : Tato kontrolka signalizuje přehřátí motoru, nebo nízkou hladinu chladící kapaliny. Jakmile se rozsvítí, okamžitě zastavte na bezpečném místě, vypněte motor a nechte ho vychladnout. Oblečte si reflexní vestu a zkontrolujte hladinu chladící kapaliny a případně ji doplňte.
Jaký je rozdíl mezi G11 a G12 : G11 – modro-zelená nemrznoucí směs je dobrým výběrem pro novější motory, které již mají hlavy na válcích vyrobeny ze slitiny hliníku. G12 – červená chladicí kapalina je určena pro novější vozidla s hliníkovými hlavami, kde šetří slitiny z měkkých kovů, gumové těsnění a plastové části.
Jak míchat chladící kapalinu
A jak ji naředit Některé druhy se prodávají již naředěné, u jiných čistý koncentrát musíte smíchat s destilovanou vodou, ideálně v poměru 1:1. Může se stát, že vás kontrolka signalizující nedostatek chladicí kapaliny překvapí na cestě. V takovém případě stačí do nádobky dolít obyčejnou vodu, na dojezd to bude stačit.
Po doplnění chladicí kapaliny je důležité provést kontrolu na případné úniky. Zkontrolujte, zda není pod vozidlem žádná skvrna nebo stopy kapaliny. Při další jízdě pozorujte teplotní ukazatel na palubní desce. Správná hladina chladicí kapaliny by měla udržovat motor v optimální teplotě.G12 či G12+ slouží typicky přeplňovaným motorům pracujícím s vyššími teplotami a je obvykle červená nebo růžová. G13 je pak určená motorům sportovním aut a vysoce výkonných motorek a je nejčastěji žlutá nebo oranžová.
Jakou barvu má chladicí kapalina G11 : Starší typy označené jako G11,(G48) mají barvu do modrozelená.