Co najdeme v obcanskem zákoníku?
Nový občanský zákoník obsahuje 3 081 paragrafů. Nově přejímá celou řadu pravidel upravených v jiných zákonech, které zrušuje (celkem se jedná o více než 100 právních předpisů, např. obchodní zákoník, zákon o rodině, zákon o vlastnictví bytů či zákon o sdružování občanů).Občanský zákoník je zákoník komplexně a systematicky upravující hmotné soukromé právo určitého státu. V některých zemích ho může zahrnovat téměř celé, v jiných reguluje jen jeho nejdůležitější partie, zejména občanské právo, a například obchodní právo či rodinné právo bývá zahrnuto v samostatných zákonech.(2) Občanský zákoník upravuje majetkové vztahy fyzických a právnických osob, majetkové vztahy mezi těmito osobami a státem, jakož i vztahy vyplývající z práva na ochranu osob, pokud tyto občanskoprávní vztahy neupravují jiné zákony.1)

Jak hledat v občanském zákoníku : Pro vyhledání konkrétního přepisu stačí zadat:

  1. číslo předpisu, příklad možných vstupů: 40/1964 Sb., 40/1964, 40/64, 1964-40, zákon 40/64
  2. název předpisu nebo jeho zkratku, přiklad: Občanský zákoník, OZ. (více o vyhledávání podle čísel a názvů)

Co spadá do občanského práva

Občanská práva se týkají vztahů občana a státu nebo jiné veřejnoprávní korporace a nejsou přímo vztažena k termínu „občanské právo“ (soukromé právo, jus civile) jako právní disciplíny vedle práva trestního, obchodního a podobně.

Co všechno obsahuje občanský průkaz : (3)​ Potvrzení o občanském průkazu obsahuje tyto údaje: důvod vydání, jméno, příjmení, datum a místo narození, rodné číslo a trvalý pobyt občana, datum vydání, dobu platnosti, úřad nebo orgán, který jej vydal, číslo a sérii občanského průkazu a úřad, který vydal občanský průkaz.

Obecná část V obecné části občanského zákoníku najdeme principy soukromého práva, statusové věci osoby (FO, PO), ustanovení o osobnosti člověka, otázku zastoupení, definici věcí, jejich součástí a příslušenství, právní skutečnosti a právní události, obecná ustanovení o korporacích, počítání času atd.

Občanské právo – kupní smlouva, nájemní smlouva, občanské soudní řízení, pracovní právo – typy pracovních poměrů, pracovní smlouva, skončení pracovního poměru, práva a povinnosti zaměstnanců a zaměstnavatelů, rodinné právo – uzavření manželství, vyživovací povinnost, zánik manželství, osvojení, poručenství, pěstounská …

Co všechno upravuje občanské právo

Občanské právo (občanské právo hmotné a procesní) je nejrozsáhlejší právní odvětví právního řádu. Upravuje základní otázky soukromého práva, věcná práva, závazkové právo, dědické právo a duševní vlastnictví a jejich uplatnění u soudu.V České republice máme celou řadu právních norem různé právní síly. Nejvyšší právní sílu mají ústavní zákony. V hierarchii dále následují zákony a nej- nižší právní sílu mají právní předpisy, které jsou od zákonů odvozené a tyto zákony provádějí; tedy – prováděcí právní předpisy či podzákonné normy.Obory veřejného práva jsou ústavní právo, trestní právo, správní právo, finanční právo, procesní právo, trestní, právo životního prostředí, právo sociálního zabezpečení, mezinárodní právo veřejné.

Hmotným právem se myslí soubor právních norem (obsažených např. v zákoně nebo vyhlášce), které ve spojení s právní skutečností (např. smlouvou) zakládají subjektu subjektivní právo (např. právo na minimální mzdu, právo pronajímatele na nájemné v určité výši).

Co lze zjistit z cisla občanského průkazu : Typickým příkladem je číslo občanského průkazu. Když vám někdo ukradne občanku, tak vy si vyřídíte novou. Stykový identifikátor bude sloužit ke komunikaci jak se státem, tak i v soukromoprávním sektoru. Na základě čísla občanky si vás tak budou moci dohledat na úřadech v základních registrech.

Co lze zapsat do občanského průkazu : (1) Občanský průkaz je veřejná listina,1) kterou občan prokazuje své jméno, popřípadě jména, příjmení, podobu a státní občanství České republiky2) (dále jen "státní občanství"), jakož i další údaje v ní zapsané podle tohoto zákona. b) občanský průkaz bez strojově čitelných údajů.

Kdy clovek ziskava právní osobnost

U fyzických osob vzniká jejich právní osobnost narozením a zaniká smrtí (§ 23 OZ). Jiným způsobem nemůže být nikdo své právní osobnosti zbaven, nelze se jí ani vzdát (§ 16 OZ). Má ji i počaté dítě, narodí-li se živé (tzv. nasciturus).

Občanský zákoník (k odlišení od předchozího občanského zákoníku též nový občanský zákoník) je zákon, který byl přijat Parlamentem České republiky a vyhlášen ve Sbírce zákonů pod číslem 89/2012 Sb.Občanské právo – souhrn soukromoprávních ustanovení, upravujících osobní stav, právní postavení a vzájemná práva a povinnosti osob fyzických a právnických. Historický vývoj občanského práva: Občanský zákoník (OZ) – 1811. Občanský zákoník (OZ) – 1950.

Co upravuje občanský zákoník : (1) Občanský zákoník upravuje osobní stav osob. (2) Soukromá práva a povinnosti osobní a majetkové povahy se řídí občanským zákoníkem v tom rozsahu, v jakém je neupravují jiné právní předpisy. K zvyklostem lze hledět tehdy, dovolává-li se jich zákon.