Co na průjem u dětí?
První 4 hodiny optimálně podávejte dítěti orální rehydratační roztok. Následně podávejte rýži, banány, škrábaná jablka, brambory, kuřecí maso, starší pečivo v malých porcích. Navíc podávejte orální rehydratační roztok dle doporučení lékaře.Při akutním průjmu doporučujeme užívat Tasectan 500 mg, který je dostupný v tobolkách. Tacetan 500 mg mohou užívat dospělí a děti nad 14 let. Užívejte 1 až 2 tobolky každých 4 až 6 hodin do vymizení příznaků. Pro děti již od narození Tasectan 250 mg KIDS, v sáčcích.

  1. Tekutiny a půst. Průjmem se z těla odplavují škodlivé látky.
  2. Heřmánek. Heřmánkový čaj má prospěšné účinky na trávicí ústrojí a zažívací systém.
  3. Černý čaj. Většina z nás ví, že černý čaj je na průjem skoro zázračný.
  4. Ostružník. Listy ostružníku obsahují třísloviny, které mají stahující efekt.
  5. Rýže.
  6. Dušená mrkev.
  7. Banány.
  8. Borůvky.

Jak dlouho může trvat průjem u děti : O průjmu u kojenců mluvíme tehdy, pokud se stolice dostaví více jak 5x za den, u starších dětí pak více než 3x denně. Průjem by měl odeznít za tři až pět dní. U miminek mladších půl roku by měla proběhnout konzultace s lékařem již po 24 hodinách.

Jak poznat infekční průjem

Změna zbarvení stolice (zelený průjem, žlutý průjem) Hlen nebo krev ve stolici. Nevolnost, zvracení Zvýšená teplota, horečka a zimnice – zpravidla upozorňuje na infekční původ průjmu.

Co je nejlepší na průjem : Bezesporu nejznámějším prostředkem proti průjmu je “černé uhlí”, prodávané pod názvem Carbotox. K léčbě krátkodobého průjmu je vhodný známý lék Endiaron. Pamatujte, že léčbu průjmu a zvracení trvajícího déle než tři dny je nutné konzultovat s lékařem. Regenerujte organismus přírodními prostředky.

Bezesporu nejznámějším prostředkem proti průjmu je “černé uhlí”, prodávané pod názvem Carbotox. K léčbě krátkodobého průjmu je vhodný známý lék Endiaron. Pamatujte, že léčbu průjmu a zvracení trvajícího déle než tři dny je nutné konzultovat s lékařem. Regenerujte organismus přírodními prostředky.

Potraviny nevhodné při průjmu

Mléčné výrobky: Mléko a některé mléčné produkty mohou zhoršovat průjem, zejména pokud je průjem spojen s dočasnou nesnášenlivostí laktózy. Tuky a mastné potraviny: Mastné maso, smažené jídla a těžké omáčky mohou být obtížně stravitelné a zhoršovat průjem.

Co zastaví průjem

Dietní strategie při průjmu

Jezte malé porce, pomáhají snížit zátěž na zažívací systém. Udržujte pravidelný stravovací režim, který může normalizovat funkci střev. Vybírejte lehce stravitelné potraviny, jako je bílé pečivo, banány a rýže, mohou uklidnit podrážděné střevo.Kdy je třeba zajistit hospitalizaci:

Pokud je zjevné, že průjem či zvracení jsou takové intensity, že ztráty tekutin jsou větší, než jejich příjem. Pokud se u dítěte rozvíjí některé z příznaků dehydratace: malátnost až apatie. dítě je halonované – má kruhy pod očima, oči jsou jakoby zapadléZ praktického hlediska je důležité rozlišit akutní a chronický průjem. Akutní průjem vzniká náhle, nezřídka je to záležitost jednoho dne, většinou trvá několik dnů. Trvá-li několik týdnů, znamená to již přechod do chronického průjmu. Časové hranice však nejsou nikterak pevně vymezeny.

Pro správné trávení můžete využít i koření, jako například anýz, bazalku, oregano, kopr, kmín nebo majoránku. Nezapomínejte také na pravidelný pohyb, který pomáhá rozhýbat střevní peristaltiku. A důležité je i omezit kouření a udržovat si zdravou tělesnou hmotnost a předcházet nadváze.

Co nejíst při průjmu : Dietní strategie při průjmu

Vybírejte lehce stravitelné potraviny, jako je bílé pečivo, banány a rýže, mohou uklidnit podrážděné střevo. Vyhněte se potravinám, které mohou zhoršovat průjem, jako jsou pikantní jídla, vysoký obsah vlákniny a tuků.

Jak poznat Bakterialni průjem : Pro bakteriální průjmy je typický náhlý nástup onemocnění. Provázet je může horečka, slabost, zvracení, bolesti břicha. Někdy se může ve stolici vyskytnout i krev. Právě bakteriální průjem často potkává turisty v zahraničí a exotických zemích.

Kdy je průjem nebezpečný

Na lékaře se obraťte vždy, pokud: průjem trvá déle než pět dní a provází jej horečky a zvracení

Domácí první pomoc při zvracení

V lékárně běžně pořídíte také speciální rehydratační roztoky (bez lékařského receptu). Žaludek zklidní i slazený vlažný černý čaj, podávejte ho po lžičkách (u dětí starších tří let můžete podávat po lžičkách vychlazenou Coca-colu).Příznaky průjmu a kdy s průjmem k lékaři

Nezvykle zapáchající stolice. Nucení na stolici. Nadýmání a plynatost. Změna zbarvení stolice (zelený průjem, žlutý průjem)

Jak zklidnit podrážděný žaludek u dětí : Dítěti podávejte ledový nápoj, nejlépe slabý černý čaj, případně iontový nápoj (např. Iontia) jen v malých porcích (první den jen po čajových lžičkách, každých 5 minut jednu). Do nápoje můžete nasypat ledovou tříšť vyrobenou z nezávadné vody.