Pro léčbu chronické lupénky se používají především léky nehormonální povahy, odvozené od vitaminu D a vitaminu A, cignolin. Pro akutní a zánětlivé stavy se používají zevní kortikosteroidy. Mají z dostupných léků na lupénku nejsilnější protizánětlivé účinky.Vyhněte se proto veškerým polotovarům, potravinám s vysokým obsahem "éček", rafinovaným cukrům a konzumaci tvrdého alkoholu. Naopak pravidelně jezte ryby, ořechy a semínka – obsahují totiž vysoké množství omega-3 mastných kyselin, jež mají blahodárný vliv na stav pokožky.Bohužel se lupénka může objevit i u jedinců, kteří v rodině toto onemocnění nemají. Předpokládá se, že onemocnění mohou zhoršovat či dokonce i vyvolat vnější podněty. Jedná se především o spálení sluncem, příliš suchý vzduch, nízké teploty, tření kůže a poranění kůže. Všechny tyto faktory totiž způsobují suchou kůži.
Čím se léčí lupénka : Místní léčba je základem v péči o pacienty s lupénkou. Zahrnuje promazávání kůže (emoliencia) a léčebné koupele, dále kožní lékař předepisuje léky, které tlumí zánět a normalizují poruchu rohovění kůže (tzv. antipsoriatika). Jsou to hlavně vitamin D, vitamin A, dehet.
Jaký olej na lupénku
Arganový olej pomáhá zabraňovat lámání vlasů a zlepšuje celkovou jejich kondici. Po pravidelném používání dokáže zvláčnit suché a poškozené vlasy a dodá jim lesk a hebkost. Rozetřete pár kapek oleje v dlaních a vmasírujte do celé délky vlhkých vlasů nebo jen do konečků. Opláchněte vlasy a umyjte je oblíbeným šamponem.
Jakou mast na lupénku : Léky na lupénku
- Excipial U Lipolotio 40 mg emulze 200 ml. Léčivý přípravek.
- SENSICUTAN Krém 80 mg. Léčivý přípravek.
- HALICAR Mast 25 g.
- ICHTOXYL UNG Mast 30 g.
- LINOLA Fett Ölbad olejová přísada do koupele i do sprchy 400 ml.
- LINOLA Fett Krém 50 g.
- BALNEUM Hermal F na suchou kůži 500 ml.
- EXCIPIAL U Hydrolotio emulze 200 ml.
Následná léčba lupénky ve vlasech spočívá v aplikaci lokálních přípravků. Při mírnějších projevech můžete zůstat u těch s kyselinou salicylovou/mléčnou, urea a fenolem. Ty pomáhají proti zánětu. Vhodné jsou také dehtové šampony, krémy a mýdla, která mají sice nepříjemnou vůni, ale pomohou s nepříjemným svěděním.
Sem patří především genetická predispozice, která má za následek vznik nemoci až u 60 % pacientů. Jedním z možných spouštěcích faktorů lupénky (psoriázy) může být cizorodý organismus (virus nebo bakterie), který aktivuje imunitní systém s následnou migrací bílých krvinek do podkoží.
Co na lupénku v usich
Uši doporučuji čistit sprejem na bázi olejů-například Dr. Max Ušní spray Oliva, kdy tuk váže nadbytečný maz a poté dočistit jen zevní zvukovod. Na lupénku doporučuji řadu Xemose značky Uriage. Důležité je zabránit vysušování pokožky pravidelnou a šetrnou hydratací.Dehtové produkty.
Šampony, krémy, gely a mýdla působí i proti nepříjemnému svědění. Šampon jemně vmasírujte do vlasů a před opláchnutím počkejte 5 minut. Nevýhoda dehtu je jeho odér, který ale můžete zamaskovat některým z volně prodejných kondicionérů.Nejlépe se osvědčují vlasové přípravky obsahující selen, zinek, kyselinu salicylovou či ketokonazol. Na suché lupy, které jsou často zapříčiněné dráždivými přípravky, jsou vhodné šampony s hydratačními a zklidňujícími účinky.
Následná léčba lupénky ve vlasech spočívá v aplikaci lokálních přípravků. Při mírnějších projevech můžete zůstat u těch s kyselinou salicylovou/mléčnou, urea a fenolem. Ty pomáhají proti zánětu. Vhodné jsou také dehtové šampony, krémy a mýdla, která mají sice nepříjemnou vůni, ale pomohou s nepříjemným svěděním.
Jak vzniká lupénka : Příčinou onemocnění lupénkou jsou poruchy v růstu buněk, které jsou též podmíněny geneticky. Mezi další faktory patří: Lupénka je chronické kožní onemocnění; charakterizují jej ohraničené, růžové nebo šedé "plaky" (ložiska).
Co na lupénku v hlavě : Jak na to Pomůže kyselina acetylsalicylová, urea nebo fenol. Pokud i po umytí šupiny přetrvávají, aplikujte mastné krémy – kůži zvlhčí a s dalším umytím půjdou lépe odstranit. Zbylé šupiny jemně vykartáčujte z vlasů.
Jak se zbavit lupů doma
Smíchejte jablečný ocet v poměru 1 : 1 s vodou, rovnoměrně nalijte na vlasovou pokožku a zabalte vlasy až k vlasové linii do ručníku. Nechte působit maximálně hodinu a poté si vlasy důkladně umyjte. Úžasný tip jak se zbavit lupů a navíc "vedlejším účinkem" tohoto domácího zábalu jsou krásně zářivé vlasy.
Pro dobrou kondici vlasové pokožky můžete samozřejmě vyzkoušet i některé babské rady na lupy. Doporučuje se po umytí opláchnout vlasy vodou s přidanou citronovou šťávou, nebo jablečným octem, případně odvarem z rozmarýnu, nebo tymiánu. Pamatujte, že základem v boji proti lupům je ozdravit a obnovit vlasovou pokožku.Nejlépe se osvědčují vlasové přípravky obsahující selen, zinek, kyselinu salicylovou či ketokonazol. Na suché lupy, které jsou často zapříčiněné dráždivými přípravky, jsou vhodné šampony s hydratačními a zklidňujícími účinky.
Jak dlouho trvá lupénka : Co je lupénka a jak vzniká
rokem života nebo v pozdějším věku (40 až 60 let). Proces přirozené regenerace pokožky probíhá nepřetržitě, přičemž běžně se celá pokožka obnoví cca za 4 týdny. Při lupénce je tento proces velmi zrychlený – trvá jen asi 4 dny.