Moravské jitrnice – maso z vařené hlavy, vařené kůže, syrová játra, vývar, koření. České jitrnice – lalok (lidově podbradek), bůček, játra, další vnitřnosti (plíce a slezina), bílé pečivo, vývar, koření.Jitrnice upečená v troubě
Riziko popraskání jitrnic snížíte i tak, že je místo na pánev uložíte do trouby předehřáté na teplotu 160 – 170 °C. Jitrnice můžete předem rovněž obalit v mouce, další možností je předem je krátce ponořit do vroucí vody, osušit utěrkou a teprve pak dát do pekáčku.Současně bývá nabízen ovar, který se vaří ve vodě, z které potom vznikne světlá kroupová polévka. Ovařená hlava se jí s křenem nebo hořčicí. Fajnšmekři si vybírají ouško nebo rypáček. Co se nesní, to se krájí na velmi jemno (řeznickou ostrou kolébkou se dvěma držadly, kterou řezník bleskurychle kolébá a tím krájí).
Kolik cibule do jitrnic : Suroviny na cca 12 kg jitrnic:
1 kg vepřového laloku. 1 kg vepřových plic. 0,7 kg vepřových jater. 150 g cibule.
Co patří do jelit
Jelito (polsky: kaszanka; německy: Grützwurst) je masný výrobek z vepřového masa a krve. Kromě toho obsahuje kroupy nebo drobné kousky pečiva. Jelito je běžným produktem domácích zabijaček. Podobně jako u jitrnic, i zde jsou základními surovinami méně hodnotná masa – hlava, játra, bůček, kůže, plíce apod.
Jak připravit střeva na jitrnice : Před zpracováním doporučujeme přírodní střeva solená vybalit ze sáčku a nechat 24 hodin na sucho vydýchnout (střeva v sáčku nedýchají, po vybalení mohou mít svůj specifický zápach). Den před plněním střeva opláchneme ve studené vodě od soli a namočíme na 24 hodin do studené vody.
Jelita a jitrnice můžete ohřát a krátce osmahnout přímo na pánvi. Zahřejte ji na střední teplotu a rozpalte na ní jednu lžíci sádla. Při této metodě přípravy jitrnice i jelita ráda praskají. Případně je dejte do pekáče a opečte je v troubě při teplotě 160 – 170 °C dokud se na povrchu nevytvoří slabá křupavá kůrčička.
Když opékáte jitrnice na pánvi, stačí rozehřát pánev na střední teplotu a rozpálit na ní trochu oleje nebo sádla (tuk však nesmí být úplně horký, jen zahřátý) a na něm pak pomalu opéct jitrnice přiklopené pokličkou z obou stran do zlatohněda.
Co se pije na zabijačce
Žmolkovica se pije velmi teplá, aby tuk ze špeku neztuhl. Nápoj člověka posílí v tuhé horské zimě a dodá apetit při domácí zabijačce.Co potřebuji na zabijačku
Potřebovat budeme necky na spaření prasete, velké hrnce na škvaření sádla a vaření kusů masa, sklenice nebo hrnec na hotové sádlo, lavor nebo pekáč na zachycení krve, velkou nádobu na promíchání směsi do jitrnic, jelit, sulcu, tlačenky atd.Cibule proti výronům, plísním i bradavicím
Pro své antibiotické, antivirové a protizánětlivé účinky je cibule zevně užívána i pro úlevu od otoku a zarudnutí při výronech a pohmožděninách a také k léčení kožních potíží, jako jsou plísně nebo bradavice, které se často vyskytují na chodidlech a prstech na nohou.
Pokud však cibuli nemáte a v pokrmu vám její chuť chybí, sáhněte po pažitce. I luxusní suroviny jsou nahraditelné. Místo nejdražšího koření na světě – šafránu použijte kurkumu, do které přimíchejte ještě trochu mleté červené papriky. V případě, že vám během vaření došlo záhadným způsobem víno, i to se dá zachránit.
Jaký je rozdíl mezi Jitrnicí a Jelitem : Jitrnice jsou na rozdíl od jelit šedé. Jelita – připravují se podobně jako jitrnice, ale navíc obsahují krev a kroupy. Krev tak dodává jelitům typickou tmavě hnědou barvu.
Jak nejlépe připravit jitrnici : Když opékáte jitrnice na pánvi, stačí rozehřát pánev na střední teplotu a rozpálit na ní trochu oleje nebo sádla (tuk však nesmí být úplně horký, jen zahřátý) a na něm pak pomalu opéct jitrnice přiklopené pokličkou z obou stran do zlatohněda. Čím víc dáte tuku, tím víc zabráníte přichycení jitrnice na pánev.
Co pomáhá na střeva
„Pro správně fungující střeva je důležitý příjem zeleniny, ovoce a luštěnin. Například jablka obsahují velké množství rozpustné vlákniny pektinu, který zachytává různé druhy toxinů a navíc zlepšuje střevní peristaltiku. Lze je konzumovat čerstvá ve formě ovoce či ovocných šťáv.
Právě při opékání na pánvi mají jitrnice nejvíc tendenci praskat. Zabráníte tomu tak, že ještě před opékáním jitrnici ponoříte na chvíli (cca na 1-2 minuty) do horké, ne však vroucí, vody. Poté už je stačí jen utřít do sucha a pak osmažit na pánvi dozlatova. Před smažením můžete jitrnice obalit v troše hladké mouky.Podávat můžeme smaženici s chlebem nebo natřenou na chlebu. Dozdobit můžeme cibulí, okurkou, hořčicí… . Smaženice je výborná i studená, takže ji můžeme použít jako rychlé pohoštění nebo jako chuťovku místo chlebíčků nebo jednohubek.
Jak upéct jitrnice a jelita aby nepraskly : Aby jelita při pečení nepraskla a jejich obsah se nerozlil po celém pekáči, musíme je několikrát propíchnout, aby mohla pára volně odcházet, a také je pečeme pomalu, asi tak na 160 °C.