Při bolesti v krku dohlídněte, že děti dostatečně pijí. Nejvíce pomůže časté popíjení vlažného čaje. Při výběru se zaměřte na ty, které obsahují echinaceu, rakytník nebo šalvěj. Ty nejvíce podporují imunitní systém.Na bolest můžeme použít lékové formy nejčastěji ve formě cucavých pastilek, případně kloktadel či sprejů s obsahem antiseptických či antibiotických látek. U lokálních forem léku je důležité dodržovat předepsaný interval použití (většinou 3-6x denně dle konkrétního produktu). Po aplikaci 30 minut nejíst a nepít.Vhodné je podávání paracetamolu (Paralen, Panadol) nebo ibuprofenu (Ibalgin, Nurofen) ve formě tablet, čípků nebo sirupu, který působí proti bolesti i zvýšené teplotě. Tyto dvě účinné látky je vhodné střídat a mít proto v domácí lékárničce oba léky.
Co na bolest v krku u dětí babské rady : Babské rady na bolest v krku
Bylinky jako šalvěj, jitrocel a heřmánek mohou pomoci od bolesti v podobě čaje, bylinného sirupu nebo výluhu ke kloktání. Vyzkoušet také můžete Priessnitzův zábal: namočte kus látky do studené vody, vyždímejte, přiložte na krk a překryjte igelitem.
Jak poznat angínu u dětí
Příznaky angíny
- Silná bolest v krku, škrábání, obtížné polykání
- Zvýšená teplota nebo horečka (38° C a výš), zimnice.
- Bolest hlavy nebo v uších.
- Malátnost, celková slabost.
- Oteklé mandle s bílým povlakem.
- Zvětšené mízní uzliny v oblasti čelisti a krku.
- U dětí navíc nevolnost, zvracení
- Nechuť k jídlu.
Co na čepy v krku u dětí : V takovém případě je vhodný Stopangin, který aplikujte 2-3x denně. Po aplikaci přípravků do krku se doporučuje 20 minut nejíst a nepít, aby přípravek setrval na sliznici co nejdéle. Pokud by v průběhu 3 dnů nedocházelo ke zlepšení, doporučuji navštívit lékaře.
Bolest při polykání a “knedlík v krku” mohou poukazovat na bakteriální infekci – angínu, zánět hltanu (faryngitidu), zánět hrtanu (laryngitidu) aj. S bolestí při polykání, pokud bolest v krku trvá déle než 3 dny, máte čep v krku nebo horečku a pokud se pálení v krku vrací, navštivte lékaře.
Osvědčené rady od našich babiček na bolest krku
- Kuřecí nebo slepičí polévka. Kuřecí polévka má antibakteriální účinky a dokáže tlumit infekce horních dýchacích cest.
- Hřebíček. Hřebíček je přírodní antiseptikum a analgetikum.
- Tvaroh.
- Brambory.
- Priessnitzův zábal.
- Kloktání slanou vodou.
- Černý čaj.
- Česnek.
Co na bolest v krku u dětí 5 let
Dobrý den, proti bolesti v krku bych doporučila pro obě děti Junior angin lizátka: https://www.benu.cz/junior-angin-lizatka-pro-deti-8ks Slouží k ochraně sliznice a působí proti bolesti a škrábání, navíc jsou bezpečnější než pastilky. Můžou sí vzít každé tři hodiny jedno lízátko, maximálně 8 za den.tip: Sáhněte po bylinkách, pijte čaje. a kloktejte. Mezi osvědčené přírodní pomocníky patří med (se skořicí), cibulový sirup, šalvěj, hřebíček i heřmánek.Bolest v krku obvykle nepředstavuje důvod k obavám a ve většině případů odezní po několika dnech nebo do jednoho týdne. To platí pro bolest v krku při nachlazení, chřipce, onemocnění COVID- 19, streptokokové angíně a dalších virových nebo bakteriálních infekcích.
Angína virového původu se obejde bez antibiotik a využijeme při ní naopak doplňkové přípravky na tlumení příznaků např. bolesti a horečky s obsahem ibuprofenu či paracetamolu. Bolest v krku pomohou zmírnit lokální přípravky ve formě pastilek, kloktadel a sprejů.
Jak se projevuje streptokok v krku : Prvním příznakem nemoci způsobené streptokokem bývá horečka, bolest v krku, bolestivé polykání nebo bolest svalů a břicha. Streptokok vyvolává také záněty mandlí a hnisavou angínu (až ve 20 % případů). Na svědomí může mít také zánět středního ucha, zápal plic, spálu, revmatickou horečku nebo záněty ledvin.
Jak poznat angínu u děti : Příznaky angíny
- Silná bolest v krku, škrábání, obtížné polykání
- Zvýšená teplota nebo horečka (38° C a výš), zimnice.
- Bolest hlavy nebo v uších.
- Malátnost, celková slabost.
- Oteklé mandle s bílým povlakem.
- Zvětšené mízní uzliny v oblasti čelisti a krku.
- U dětí navíc nevolnost, zvracení
- Nechuť k jídlu.
Co dělat při bolesti polykání
V případě silné bolesti v krku je vhodný i studený zapařovací obklad, tzv. Priessnitzův zábal, který zmírňuje otok a zánět v krku. Důležité je dodržovat pitný režim a doplňovat tekutiny ovocnými šťávami nebo bylinnými čaji při nachlazení. Dále je dobré dostatečně větrat a zvlhčovat vzduch.
Rozhodnutí někdy není jednoduché ani pro zkušeného zdravotníka. Naštěstí existuje několik kritérií, jimiž se může řídit: pokud má dítě horečku, zvětšené uzliny, bolest v krku je velká a celkově se necítí dobře, bude to pravděpodobně bakteriální infekce a je na místě zvážit nasazení antibiotik.Patrové mandle jsou výrazně zvětšené, zarudlé, často se žlutobílými povlaky, někdy i s hnisavými čepy (hnisavá angína). Na krku bývají zvětšené uzliny. Při bakteriální angíně jsou příznaky lokalizovány pouze na mandle, při virové angíně bývá postižená oblast v krku rozsáhlejší.
Kdy jít k lékaři s bolesti v krku : Jestliže vaše bolesti v krku, otoky nebo zarudnutí trvají déle než dva dny, máte výrazné potíže s polykáním nebo vysoké teploty, pak byste vůbec neměli váhat a jít k lékaři. Může jít o zmiňovanou angínu. Neklamným znamením je zarudlé měkké patro, zadní stěna hltanu, a především zduřelé a překrvené mandle.