loratadin (Claritine…) – je doporučovaným lékem při kojení.Alespoň od našich babiček a prababiček.
- Inhalace páry a éterických olejů
- Poctivý kuřecí vývar.
- Horká koupel.
- Bylinné čaje (máta, meduńka, šalvěj, jitrocel…)
- Jezte hodně ovoce (pomeranče, mandarinky…)
- Doplňte zinek.
- Česnek je všelék.
- Výplach solným roztokem.
Proto je vhodné podávat dostatek tekutin, zvlhčovat vzduch, proplachovat nos a používat éterické oleje do aromalampy. Nejlépe vám uleví a uvolní dýchací cesty eukalyptus, citrusy či různé silice jehličnanů. Kromě zvlhčování vzduchu pomůže s uvolněním nosu také inhalace minerální vody – například Vincentky.
Co mohou kojici matky : Matka by měla jíst dostatečné množství ovoce a zeleniny, libové maso, vejce, ryby a mléčné výrobky, včetně výrobků kysaných. Nemusí se omezovat v konzumaci ovoce a zeleniny, s klidným svědomím si může dopřát denně i 5 porcí.
Jak kojit při rýmě
Dostatek tekutin. Ujistěte se, že vaše dítě hodně pije, aby se hlen v nose lépe rozpustil. Dostatek tekutin je zvláště důležitý při horečce, aby nedošlo k dehydrataci. Přibližně každou půlhodinu dávejte miminku mateřské mléko, vodu nebo dětský čaj.
Co je nejlepší na rýmu a kašel : Normální funkci dýchacích cest můžeme podpořit i bylinkami. Mezi ně patří řepík, řebříček, boswelie, měsíček, skořice, kurkuma, mateřídouška, echinacea, tužebník, fenykl, česnek, heřmánek, břečťan, sléz, jablečník, meduňka, máta, dobromysl, pelargonie ledvinitá, lípa a mnoho dlaších.
Léčba rýmy běžně trvá okolo 1 týdne, ovšem pokud se jedná o bakteriální rýmu, bývá léčba delší. Rozvine-li se bakteriální infekce, dochází ke změně hlenu – z čirého na hustý, žlutě až zeleně zbarvený. Dále může následovat zvýšení tělesné teploty.
Pořiďte si dobře roztíratelný krém s hojivým složením, například s panthenolem nebo heřmánkem. Oceníte Bepanthen Care mast (koupit v e-shopu), protože funguje spolehlivě nejen jako prevence, ale i ve chvíli, kdy už je pokožka červená a popraskaná a potřebuje zahojit.
Co na ucpané dutiny babské rady
Když si připravíte parní lázeň obličeje s pár kapkami kafrového, tea tree nebo mátového oleje nebo s lžící sody, rozpustí se vám hlen a uvolní dutiny. Na obličej si též můžete přiložit ručník namočený v horké vodě.Nejlepším způsobem, jak uvolnit ucpané dutiny je kromě smrkání použití konvičky pro výplach nosu. Pro výplach lze použít Vincentku, fyziologický roztok, příp. jiný slaný roztok. Ucpané dutiny lze rovněž uvolnit nahříváním a inhalací.Co nejíst při kojení
- nepasterizované mléčné výrobky.
- plísňové sýry.
- syrové maso a vejce.
- nadýmavou zeleninu (květák, zelí, kapustu, cibuli)
- příliš kořeněná a slaná jídla.
- kávu a silný černý čaj ve větším množství, alkohol, další nápoje s kofeinem a chininem.
Ze začátku kojení se doporučuje vyhnout se nadýmavým potravinám a později je zařazovat postupně a opatrně. Jaké nadýmavé potraviny kojení ovlivňují Z nejvíce nadýmavých jmenujme zejména čerstvé pečivo, česnek a cibule, hrách, čočka, fazole a zelí. Pozor dejte také na příliš kořeněná a pálivá jídla a na perlivé nápoje.
Co spouští rýmu : Rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice. Může být způsobená alergiemi, viry i bakteriemi. V případě, že se nejedná o rýmu alergickou, jsou na vině nejčastěji právě viry. Obtížné dýchání není způsobeno přítomností hlenu, ale zduřelými sliznicemi.
Co na rýmu a zahlenění : Kromě břečťanu ředí hleny také tymián, prvosenka nebo fenykl. Na vlhký kašel využijete také tradiční jitrocelový sirup nebo bylinky na podporu dýchacích cest jako mátu, mateřídoušku nebo heřmánek. Bylinkový čaj si oslaďte třeba medem, který obsahuje vitamíny, minerály a další mikronutrienty.
Co léčí rýmu
Uvolnit ucpaný nos pomohou kapky a spreje do nosu s obsahem tzv. dekongestiv (xylometazolin, oxymetazolin, nafazolin, tramazolin). Pokud je převládajícím příznakem tekoucí rýma, je možné volit nosní sprej s přídavkem ipratropia. Jen opatrně, na všechny tyto přípravky může vzniknout návyk.
Pijte vodu a bezinkový čaj: Při nachlazení je důležité pít hodně tekutin, ale přednost dejte vodě. Vypustit byste měli nápoje s vysokým obsahem cukru. Pijte vodu nebo bylinkové čaje bez kofeinu (kofein má diuretické účinky).S tím ale přichází i bolavý odřený nos. Jak o něj pečovat Pokud jste nachlazení nebo máte sezónní alergii, tak je dost pravděpodobné, že si nos budete každou chvíli utírat, kýchat, a to vše může poškodit citlivou pokožku kolem nosu. Rýma je velmi častým virovým zánětem nosní sliznice, který obecně trvá až týden.
Jak zklidnit podrážděný nos : Vhodný je Bepanthen Plus nebo třeba kalciová mast, kterými můžeme nos potírat na noc. Další možností jsou různé „zázračné“ bylinné a rostlinné oleje, které pokožku promastí a dodají jí výživné a regenerační látky. Vyzkoušet můžete olej kokosový, měsíčkový nebo třeba rakytníkový.