Rozvaha, výkaz zisků a ztrát a další části účetní závěrky musíte jako podnikatel zveřejnit ve sbírce listin. Dokumenty tam vložíte ve formátu PDF a máte více možností, jak na to. V praxi to za podnikatele obvykle řeší účetní. Zorientujte se proto alespoň v základních principech.Příklady dokumentů, které je potřeba zveřejnit ve sbírce listin:
- listiny potvrzující vznik právnické osoby (např.
- rozhodnutí o změnách statutárního orgánu (jmenování nebo odvolání členů),
- výroční zprávy, účetní závěrky,
- rozhodnutí o zrušení právnické osoby,
- rozhodnutí o exekuci nebo likvidaci.
Povinnost auditu mají velké účetní jednotky, střední účetní jednotky a malé účetní jednotky při dosažení následujících kritérií: Celková aktiva ve výši 40 mil. Kč Roční úhrn čistého obratu ve výši 80 mil Kč
Kdo nemusí zveřejňovat výkaz zisků a ztrát : Účetní závěrku tvoří obecně rozvaha, výkaz zisku a ztráty a příloha v účetní závěrce. Malé účetní jednotky a mikro účetní jednotky, které nemají povinnost auditu, nemusejí zveřejňovat výkaz zisku a ztráty; postačí tedy zaslat rozvahu a přílohu v účetní závěrce.
Co se musí ukládat do sbírky listin
Zákon vymezuje, které listiny se povinně do sbírky listin zakládají. Obecně lze říci, že se jedná o takové listiny, které mají zásadní vliv na vznik, zánik a fungování právnické osoby; z nichž plyne, kdo danou právnickou osobu zastupuje a kdo ji může zavazovat.
Kdy je potřeba audit : Roční úhrn čistého obratu více než 80 000 000 Kč; ročním úhrnem čistého obratu se zde rozumí výše výnosů snížená o prodejní slevy a dělená počtem započatých měsíců, po které trvalo účetní období, a vynásobená dvanácti. Průměrný přepočtený stav zaměstnanců v průběhu účetního období více než 50.
Jak je již výše uvedeno, povinnost zveřejňovat účetní závěrku mají spolky, které mají dle zákona povinnost účetní závěrku sestavovat. Tyto spolky zveřejní účetní závěrku uložením do sbírky listin. Naopak spolky, které dle zákona nemají povinnost sestavovat účetní závěrku, nemusí účetní závěrku zveřejňovat.
Samotné zveřejnění provedete jednoduše tak, že účetní závěrku zašlete na rejstříkový soud přes datovou schránku. Od roku 2021 přibyla možnost zveřejnění prostřednictvím správce daně, kdy závěrku odešlete finančnímu úřadu jako přílohu k přiznání k dani z příjmu.
Kdo má povinnost auditu
Roční úhrn čistého obratu více než 80 000 000 Kč; ročním úhrnem čistého obratu se zde rozumí výše výnosů snížená o prodejní slevy a dělená počtem započatých měsíců, po které trvalo účetní období, a vynásobená dvanácti. Průměrný přepočtený stav zaměstnanců v průběhu účetního období více než 50.Základní hodinová sazba se pohybuje v rozmezí 800 – 1 200 Kč. Cena se odvíjí od časové náročnosti a bude sjednána při osobní návštěvě.Povinnost zveřejnit výroční zprávu mají účetní jednotky zapsané v obchodním rejstříku, jimž tuto povinnost ukládá zvláštní právní předpis.
Mikro a malé účetní jednotky mají povinnost zveřejnit výkaz zisků a ztrát v případě, že je jejich povinností mít ověřenou účetní závěrku auditorem. V takovém případě je povinností ÚJ sestavit účetní závěrku v plném rozsahu a zároveň zpracovat výroční zprávu.
Co musí zveřejnit mikro účetní jednotka : Mikro a malé účetní jednotky mají povinnost zveřejnit výkaz zisků a ztrát v případě, že je jejich povinností mít ověřenou účetní závěrku auditorem. V takovém případě je povinností ÚJ sestavit účetní závěrku v plném rozsahu a zároveň zpracovat výroční zprávu.
Jak vložit dokumenty do sbírky listin : Zaslání podání
Na elektronickou adresu soudu (emailem) Prostřednictvím online podání do Sbírky listin dostupného přes https://or.justice.cz/ias/ui/podani. Webovou aplikací ePodatelna dostupnou z www.justice.cz. Na technických nosičích dat CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD+R, DVD-RW, DVD+RW.
Kdo musí provádět audit
Kritéria pro povinnost ověřit účetní závěrku auditorem
Velké a střední účetní jednotky mají vždy povinný audit účetní závěrky. Na druhou stranu mikro účetní jednotky nemají povinnost mít ověřenou účetní závěrku auditorem, pokud jim tuto povinnost nestanovuje zvláštní právní předpis.
Jestliže spolek vykazuje pouze příjmy, které nejsou předmětem daně, příjmy osvobozené od daně nebo příjmy, z nichž je vybrána srážka daně podle zvláštní sazby daně, nemusí podávat daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob .563/1991 Sb., o účetnictví. Všechny spolky (včetně pobočných) jsou povinné vést účetnictví. Kdo vede podvojné účetnictví (v plném nebo zjednodušeném rozsahu), musí každý rok zpracovat účetní závěrku, která se skládá ze tří částí: rozvaha, výkaz zisku a ztráty, příloha.
V jakém rozsahu zveřejnit účetní závěrku : Účetní jednotky jsou povinny zveřejnit účetní závěrku v takovém rozsahu, který vyžaduje § 18 odst. 4 ZoÚ, tzn. v plném, nebo zkráceném, a to včetně zprávy ověřené auditorem v případě, že účetní jednotka splňuje kritéria pro povinnost ověření účetní závěrky auditorem.