Co musí obsahovat technický Vykres?
Technický výkres není realistickým zobrazením díla, ale používá se zjednodušování, symboly, značky apod. Hlavní zásady kreslení výkresů jsou určeny technickou normou (v ČR je to ČSN 01 3000 Strojnické výkresy). Výrobní výkresy se musí kreslit jednotně, aby byly vždy jednoznačné pro každého, kdo podle nich pracuje.Technické výkresy se popisují písmeny velké abecedy a arabskými číslicemi. Výkresy se vyhotovují na kreslící listy, s předepsanou úpravou. Součásti se kreslí v měřítku 1:1 nebo v měřítku zvětšení či zmenšení. Slovní údaje o výkresu a součásti se uvádějí v popisovém poli.Lze jej kreslit na libovolný kus papíru. Originál – Je kreslen na normalizovaný formát papíru nebo rýsovací papír a to tuţkou nebo tuší. Musí obsahovat všechny údaje potřebné k úplnému určení součásti. Technický výkres musí být nakreslen v normalizovaném měřítku podle všech platných technických norem.

Co musí obsahovat popisové pole : Nad popisovým polem můžou být zapsány další informativní údaje – např. všeobecné tolerance, způsob předepisování jakosti povrchu, způsob a typ svařování atd. Seznam položek je úplný seznam všech částí tvořících sestavu nebo podsestavu . Není nutné, aby byly všechny části na výkrese podrobně zobrazeny.

Co obsahuje technická dokumentace

Technická dokumentace obsahuje informace o konstrukci výrobku a o jeho výrobci a fungování. Dále musí obsahovat veškeré skutečnosti, které prokazují soulad výrobku s platnými požadavky. Jako výrobce se musíte při uvádění výrobku na trh řídit určitými pravidly.

Jak se zapisuje měřítko : Měřítko je poměr rozměrů na mapě (plánu) ku rozměrům ve skutečnosti. např. měřítko 1 : 50 000 znamená, že 1 cm na mapě je 50 000 cm ve skutečnosti. a naopak: 1,5 km = 150 000 cm – posuneme des.

Výkres sestavení obsahuje: – zobrazení montážní jednotky, – kótování hlavních rozměrů, – odkazy jednotlivých položek (pozice), – údaje o svarech, pájených a lepených spojích, – popisové pole (materiál a polotovar se nevyplňuje!!), – kusovník (může být i zvlášť na samostatném listu).

Rozdíl mezi řezem a průřezem: Řez – zobrazení částí tělesa, které leží v rovině řezu a za ní. Průřez – zobrazení částí tělesa přímo v řezné rovině. Neoznačený řez – je-li poloha zřejmá a obraz řezu umístěn podle pravidel zobrazování, pak se řez nemusí označovat.

Co je to technické kreslení

Je nutné si uvědomit, že cílem technického kreslení je vytvoření názorného zobrazení objektu podle určitých pravidel, tak aby bylo srozumitelné nejen autorovi. Výsledek vaší práce vždy považujte za základní kámen, který musí být zcela pečlivě proveden. Výkres je dorozumívacím prostředkem pro výrobu.Kusovník je seznam všech podsestav, dílů a výchozích materiálů, ze kterých se vyrábí nějaká nadřazená sestava nebo konečný produkt, včetně množství, která jsou k tomu potřebná.302/2001 sb. Na stanici STK se pak kontrolují například brzdy, řízení, nápravy, kola, rám, karoserie, osvětlení, světelná signalizace, zatížení životního prostředí (výfukové plyny), předepsaná výbava a samozřejmě identifikátory vozidla s údaji uvedenými v dokladech.

Projektová dokumentace je zásadní součástí každého stavebního projektu, protože poskytuje kompletní přehled o navrhované stavbě a jejím průběhu. Skládá se ze studie, dokumentů pro územní rozhodnutí, dokumentů pro stavební povolení, zadávací a realizační dokumentace a dokumentace skutečného provedení stavby.

Co obsahuje vyrobni výkres : Výkres sestavení obsahuje: – zobrazení montážní jednotky, – kótování hlavních rozměrů, – odkazy jednotlivých položek (pozice), – údaje o svarech, pájených a lepených spojích, – popisové pole (materiál a polotovar se nevyplňuje!!), – kusovník (může být i zvlášť na samostatném listu).

Jak vysvětlit měřítko : Měřítko je poměr rozměrů na mapě (plánu) ku rozměrům ve skutečnosti. např. měřítko 1 : 50 000 znamená, že 1 cm na mapě je 50 000 cm ve skutečnosti.

Jak velké má být technické písmo

Tvary tech. písma určuje norma ISO 3098-1 až 4. Zákl. parametr=výška=2,5-3,5-5,0-7,0-10,0-14,0-20,0 mm.

Kóta okna nad kótovací čarou určuje jeho šířku, pod čarou je výška samotného okenního otvoru a v závorce výška parapetu.Kóty, které se nevejdou mezi vynášecí čáry, se umístí pod kótovací čáru, popřípadě k odkazové čáře. Kóta, která očividně neodpovídá nakreslené velikosti, se podtrhává úsečkou (tlustě), podtržení se umísťuje pod kótovací čáru. V obrazech zkrácených přerušením se kóty nepodtrhávají a kótovací čáry se nepřerušují.

Jak se pocita Kusovnik : Ve výrobním kusovníku je vyžadováno sedmdesát kovových dílů s rozměry: Délka = 0,20m na Šířka = 0,15m. Hodnoty se zadávají následovně: Vzorec výpočtu = délka x šířka, délka = 20, šířka = 15, množství = 70. Množství je dáno množstvím za * délka * šířka, tj. Množství = 70 x 0,20 m x 0,15 m = 2,1 m2.