Co musí obsahovat plán BOZP?
Každá dokumentace BOZP se vždy skládá ze základních částí, jakými jsou například:

  • Registr rizik.
  • Kategorizace prací
  • Směrnice BOZP.
  • Kniha úrazů
  • Traumatologický plán.
  • Směrnice pro OOPP.
  • a další dle zaměření firmy a souvisejících předpisů

Povinnost zpracovat plán BOZP na staveništi vzniká v případě, když jsou splněny podmínky pro zajištění koordinátora BOZP. To znamená, že pokud musíte mít ze zákona na stavbě koordinátora bezpečnosti práce, musíte zároveň zajistit, aby koordinátor zpracoval plán.V zákoně je mimo jiné stanoveno, že je jeho přítomnost nutná na všech stavbách, na kterých se podílí více než 1 zhotovitel, přičemž na stavbě dochází k překročení stanovených limitů pracovních hodin i náročnosti stavby.

Co se stane když zaměstnanec neplní BOZP : Pro fyzické osoby je nedodržení povinnosti při zajišťování bezpečnosti práce stanovené v § 133 zákoníku práce (tedy i povinnosti zajistit zaměstnancům školení o BOZP) podle citovaného zákona přestupkem a pro právnické osoby správním deliktem se sazbou pokuty až do výše 2 000 000 Kč.

Jaké jsou základní povinností zaměstnavatele v oblasti BOZP

Povinností každého zaměstnavatele je zajištění školení a prověrek BOZP na všech svých pracovištích a pro všechny své zaměstnance, a to nejméně jednou za rok. Školení BOZP se provádí po dohodě s odborovou organizací nebo zástupcem zaměstnanců pro oblast BOZP.

Kdo schvaluje dokumentaci BOZP : Dokumentaci požární ochrany uvedenou v § 27 odst. 1 písm. a) až i) schvaluje statutární orgán právnické osoby nebo jím pověřený vedoucí zaměstnanec, podnikající fyzická osoba nebo její odpovědný zástupce před zahájením činnosti, k níž se dokumentace vztahuje.

Kdo a kdy je povinen zpracovat plán BOZP. Povinnost zajistit zpracování plánu BOZP má vždy zadavatel stavby (investor, objednatel, stavebník). Ten je povinen vyhledat koordinátora BOZP, který je k tomuto výkonu jako jediný oprávněn.

Kdo a kdy je povinen zpracovat plán BOZP. Povinnost zajistit zpracování plánu BOZP má vždy zadavatel stavby (investor, objednatel, stavebník). Ten je povinen vyhledat koordinátora BOZP, který je k tomuto výkonu jako jediný oprávněn.

Co si zaměstnavatel nesmí dovolit

Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.Povinností každého zaměstnavatele je zajištění školení a prověrek BOZP na všech svých pracovištích a pro všechny své zaměstnance, a to nejméně jednou za rok. Školení BOZP se provádí po dohodě s odborovou organizací nebo zástupcem zaměstnanců pro oblast BOZP.zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.

Každý zaměstnavatel je ze zákona povinen zajišťovat různé požadavky v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Stejně jako se liší jednotlivé povinnosti např. dle typu provozu, tak i to, kdo jednotlivé úkony v této oblasti může provádět.

Kdo může dělat školení BOZP : Školit může jak sám zaměstnavatel, tak i vedoucí zaměstnanci nebo dokonce kterýkoliv řadový zaměstnance, jehož zaměstnavatel školením pověří. Školení může provést rovněž externě najatý školitel.

Co je plán BOZP : Plán BOZP je dokument určený pro stavby, který obsahuje informace o staveništi, údaje o pracovních postupech a technologiích, ale také konkrétní požadavky na bezpečnost práce.

Kdo je koordinátor BOZP

Koordinátor má za cíl vyhledávat rizika prací všech aktuálních zhotovitelů a vzájemně informovat dotčené zhotovitele o možnostech dopadu cizích rizik na jejich činnost. Koordinátor také zajišťuje minimalizaci ohrožení zdraví třetích osob v rámci stavby (např. veřejnost pohybující se v blízkosti stavby).

Nevhodné otázky mohou zahrnovat například dotazy na plánování rodiny, zdravotní historii, vyznání víry, nebo etnický původ. Tyto otázky jsou považovány za neetické a mohou vést k diskriminaci. Například ptát se ženy na její plány na mateřství může být interpretováno jako diskriminace na základě pohlaví.V praxi se můžete setkat s otázkami diskriminačního charakteru. Nejvíce se zaměstnavatelé dotazují na rodinný stav, počet a věk dětí, náboženské vyznání, nebo zda kouříte. Na tyto otázky nemusíte reagovat, případně můžete zaměstnavatele upozornit na jejich nevhodnost a irelevantnost.

Kdo provádí kontrolu BOZP : Orgány inspekce práce, tj. SÚIP a OIP, se zabývají každým podaným podnětem ke kontrole. Prováděná kontrolní činnost se řídí plánem kontrolní činnosti na určité časové období. Mimo těchto kontrol provádějí orgány inspekce práce i kontroly neplánované.