Co nejíst při kojení
- nepasterizované mléčné výrobky.
- plísňové sýry.
- syrové maso a vejce.
- nadýmavou zeleninu (květák, zelí, kapustu, cibuli)
- příliš kořeněná a slaná jídla.
- kávu a silný černý čaj ve větším množství, alkohol, další nápoje s kofeinem a chininem.
Sacharidy (zejména obiloviny, těstoviny, brambory, pečivo a rýže v množství 5 – 6 porcí denně) Bílkoviny (ryby, drůbež, maso, vejce a luštěniny v množství 1 – 3 porce denně) Mléko a mléčné výrobky (3 – 4 porce denně) Zeleninu (3 – 5 porcí denně)Doporučení
- K mlsání využívat syrové a sušené ovoce a zeleninu / vždy dobře omyté/ V omezeném množství ředěné džusy (pozor na vysoký obsah cukru) nebo mixované ovoce.
- Vhodný je popcorn, hrozinky, ořechy, rýžové sušenky, piškotová těsta.
- Ořechy jsou také vhodné na mlsání a je možno je přidávat do sladkých jídel.
Co snižuje tvorbu mateřského mléka : Důvody pro nedostatečnou tvorbu mléka
Nadměrná ztráta krve (více než 500 ml) během porodu nebo zadržené zbytky placenty mohou zpozdit nástup tvorby mléka (což se obvykle děje přibližně tři dny po porodu). Anamnéza syndromu polycystických ovárií, cukrovky, štítné žlázy nebo jiných hormonálních poruch.
Jakou zeleninu může kojící matka
Fazole, hrách, cizrna, čočka (červená nenadýmá) jsou vhodné, omezeně sója. Do jídelníčku lze zařadit starší pečivo, celozrnné pečivo, bílé pečivo, rýže, müsli. Brambory jsou vhodné pro svůj obsah polysacharidů a vit C..
Jaké ovoce nejíst při kojení : Ovoce a zelenina, které mohou vyvolat alergii:
Citrusy, kiwi, tropické ovoce, jahody a drobné kyselé ovoce (rybíz, angrešt, ostružiny), rajčata a papriky, zejména tepelně neupravené. Dítě se může osypat také po mandlích, ořeších, pistáciích, arašídech, zejména u maminek alergiček.
Vyhněte se nadýmavým potravinám, tedy některé čerstvé zelenině, cibuli, květáku, zelí, luštěninám, ale také čerstvému pečivu. Některým miminkům může vadit i čokoláda, káva nebo džusy z citrusů.
Za jak dlouho se živiny dostanou do mléka Pokud máte zálusk na potraviny nebo nápoje, které miminku nechcete naservírovat „v plné palbě“, dopřejte si je těsně po kojení. Nejvyšší koncentrace vstřebaných živin se totiž v mateřském mléce objeví 30 až 60 minut po jejich konzumaci.
Co nejvíc pomáhá na prdíky
Kojícím maminkám se doporučuje pravidelně pít fenyklový čaj, který se následně přes mateřské mléko dostane do střev dítěte. Pokud podáváte dítěti mléko lahvičkou, můžete mu zkusit stejným způsobem nabídnout vlažný fenyklový čaj napřímo. Koupíte ho v lékárnách nebo drogeriích.Q:Jaké ovoce je nejlepší pro kojící matky A:Nejlepšími ovocemi pro kojící matky jsou ty, které jsou bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu. Zahrnují banány, jablka, hrušky, broskve, meruňky, švestky, jahody, maliny, borůvky, kiwi, citrusové plody a avokádo.Utajený „náklad“ mateřského mléka
Dítě přijímá s mlékem životně důležité bílkoviny, tuky a cukry, vitamíny, růstové faktory, hormony, minerály a vodu. Do těla mu s mlékem přecházejí také nejrůznější aromatické látky, které pocházejí z potravy matky a které formují chuťové preference dítěte.
Co nejlépe použít na prdíky u miminek a novorozenců Na nadýmání a bolest bříška u dětí jsou velmi dobré kapičky Espumisan pro miminka a kojence nebo Infacol, které pomohou s nahromaděnými prdíky.
Jak poznat že má miminko prdíky : Při kolice miminko pláče až křičí, napíná se jako luk, kroutí se, přitahuje nožičky k bříšku a je opravdu obtížné ho utišit. Kolika je také spojená s prdíky u miminka či obtížným vyprazdňováním. Přichází hlavně odpoledne, ve večerních a nočních hodinách, proto je pro rodiče tak vyčerpávající.
Co jíst aby bylo kvalitni mléko : Nejvhodnější jsou masové a zeleninové vývary, dušené libové maso a zelenina, kvalitní pečivo a dostatek čerstvého ovoce a samozřejmě dostatek tekutin. Po porodu je také třeba doplnit železo, vápník a hořčík.
Kdy přejdou miminko prdíky
Zácpa u kojenců, koliky a prdíky trápí 30 % dětí
až 3. měsícem věku a často pokračují až do 6 měsíců. Děťátko je náhle k neutišení klidně i 3 hodiny, napíná se, přitahuje nožičky k břichu a je rudé v obličeji.
Zácpa u kojenců, koliky a prdíky trápí 30 % dětí
až 3. měsícem věku a často pokračují až do 6 měsíců.A:Vhodnou zeleninou pro kojící matky jsou např. špenát, brokolice, cuketa, ředkev, mrkev, okurka, salát či květák. Tyto druhy zeleniny jsou plné vitamínů a minerálů, které pomáhají posilovat imunitu matky a dítěte.