Co můžu naklíčit?
Co vše se dá naklíčit:

  • fazole mungo – patří k nejoblíbenějším.
  • čočka – všechny druhy.
  • hrách.
  • cizrna.
  • pohanka.
  • quinoa – její klíčky jsou velice malé
  • slunečnice.
  • řeřicha.

Do pomazánek se hodí výhonky řeřichy, ředkvičky, brokolice nebo rukoly. V pokrmech asijské kuchyně a salátech zase vyniknou klíčky mungo fazolí. Pikantní chutí vynikají výhonky hořčice. Některé klíčky, především lilkovitých rostlin, papriky či rajčete, jsou jedovaté.Luštěninové klíčky – například hrách, fazole, čočka. Jsou bohaté na bílkoviny, vlákninu a minerály, jako je železo a zinek. Semenné klíčky – například slunečnice, dýně, lněné semínko. Jsou bohaté na vitamíny B, vitamín E, zinek a hořčík.

Jak naklíčit doma :

  1. Semena namočte do vody přímo ve sklenici na přibližně 8 hodin, aby nabobtnala a probudila se k životu. Poté vodu slijte a postavte na odkapávací "stanici" dnem vzhůru.
  2. Proplachujte semínka 2x denně.
  3. Většina semen začne klíčit již druhý den a během 5-7 dnů je můžete sklízet.

Jak vyklíčit semínka ve vatě

Lístky na vatě

Semena řeřichy, ředkvičky nebo salátu je lepší nechat klíčit na vlhké vatě, dokud se neobjeví první lístečky, které pak odstříháváme. Do hlubokého talíře na vatu rozložíme poměrně hustě semínka a vatu prolijeme vodou, talíř postavíme na světlé místo a dáváme pozor, aby vata nevyschla.

Jak vyklíčit semínka : Při sázení do substrátu stačí semínka namočit na 12 až 24 hodin do vody. Jakmile nabobtnají, puknou a objeví se první klíček, přemístíte je do vlhkého sadbovacího média.

S výjimkou mungo a adzuki (tyto bez obav klíčit můžete, mungo je dokonce šampion co do rychlosti i jednoduchosti klíčení – ideální pro začátečníky) jsou jedovaté a po jejich pozření Vám hrozí velmi nepříjemné zažívací potíže!

Kromě toho si alfalfa drží prvenství mezi všemi klíčky díky obrovskému množství minerálních solí a vitamínů. Sklenice čerstvě naklíčených salátových klíčků vojtěšky obsahuje 5krát více vitamínu C než sklenice pomerančové šťávy.

Jak často jíst klíčky

Pouhá hrst klíčků denně vám zajistí parádní přísun vitaminů a minerálů, díky čemuž posílíte i svou imunitu. Nějaká chřipka nebo kašel si na vás tak nepřijdou! Klíčky i výhonky můžete konzumovat jak samostatně, tak i jako součást salátů.Miska, sítko a talířek

Pokud máte doma mističku, sítko a talířek, můžete začít klíčit semínka ještě dnes. Pokud máte více strávníků, vezměte velké síto, pokud je to jen pro vás, stačí malé, čajové. Semínka jednoduše třikrát denně propláchnu a nechám okapat v mističce. Talířek zajistí teplo a vlhko.Vložte semena rajčat a zahrňte či zasypte zlehka jen několika milimetry substrátu. Opatrně zavlažte, aby se semena nevyplavila, například rozprašovačem. Umístěte semena na teplé místo – třeba ke kamnům nebo na topení. Na chladném místě budou klíčit hůře nebo vůbec nevzejdou.

Z počátku dvakrát denně vlhčíme rozprašovačem nebo mírně doléváme vodu k okrajům misky konvičkou. Nakláněním misky necháme vodu roztéci po celé ploše dna nádoby. Po vyklíčení již řeřicha nesmí stát ve vodě, aby nedošlo k zahnívání. Vata se ale udržuje stále mírně vlhká.

Jak Vyklicit travu : Zde je návod, jak můžete klíčit konopná semínka ve vodě:

Umístěte semena do sklenice vody. Sklenici vody se semeny umístěte na tmavé místo s teplotou nejlépe (20 °C až 25 °C). Počkejte, až kořeny vyrostou na délku 2-3 mm Přeneste mladé sazenice do nádoby nebo půdy, kde je chcete pěstovat na rostliny konopí.

Co zasadit do vaty : Semena řeřichy, ředkvičky nebo salátu je lepší nechat klíčit na vlhké vatě, dokud se neobjeví první lístečky, které pak odstříháváme. Do hlubokého talíře na vatu rozložíme poměrně hustě semínka a vatu prolijeme vodou, talíř postavíme na světlé místo a dáváme pozor, aby vata nevyschla.

Proč nejíst naklíčené brambory

Jed jménem solanin

Což ale teprve zelené nebo naklíčené brambory Tam množství solaninu mnohonásobně stoupá a tento toxin silně poškozuje náš organismus. Porce brambor nás sice nezabije, ale mírně přiotráví a tělo, místo aby mělo energii, musí odbourávat toxin.

Léčivé účinky klíčků

Pravidelná konzumace čerstvých klíčků předně posiluje imunitu, která se pak snáze uchrání běžným infekcím. Zároveň lépe bojuje i se závažnějším onemocněním, proto mnozí odborníci klíčky doporučují při prevenci, ale i jako součást jídelníčku při léčbě onkologických onemocnění.Základem správného stravování je totiž snídat do půl hodiny od probuzení a jíst naposledy 2 až 3 hodiny před spaním. Pokud vstáváte např. v 6:00 a spát jdete ve 22:00, první jídlo byste měli mít nejlépe v půl sedmé, maximálně v sedm hodin ráno, poslední jídlo byste naopak měli jíst mezi sedmou a osmou hodinou večerní.

Jak rychle vyklíčí rajče : Při teplotě mezi 18 a 25 °C semena rajčat obvykle vyklíčí do 10 dnů. Nejprve se objeví tzv. listeny. Jakmile se objeví první pravé listy, musíte rajčata pikýrovat.