Co místo Smecty?
Smecta se používá k léčbě akutního a chronického průjmu u dětí (včetně kojenců) a dospělých. Oblíbenou léčivou látkou oro léčbu infekčních průjmů je cloroxin (Endiaron), který nemá adekvátní náhradu. Tento přípravek přímo potlačuje patogenní mikroorganismy od kvasinek po bakterie (na viry nezabírá).Při akutním průjmu doporučujeme užívat Tasectan 500 mg, který je dostupný v tobolkách. Tacetan 500 mg mohou užívat dospělí a děti nad 14 let. Užívejte 1 až 2 tobolky každých 4 až 6 hodin do vymizení příznaků. Pro děti již od narození Tasectan 250 mg KIDS, v sáčcích.Bezesporu nejznámějším prostředkem proti průjmu je “černé uhlí”, prodávané pod názvem Carbotox. K léčbě krátkodobého průjmu je vhodný známý lék Endiaron. Pamatujte, že léčbu průjmu a zvracení trvajícího déle než tři dny je nutné konzultovat s lékařem. Regenerujte organismus přírodními prostředky.

Co na zahuštění stolice : Dobrý den, stolici mohou zahustit potraviny jako rýže, banán, těstoviny, brambory bez slupky apod. Mezi přípravky zahušťující stolici patří například Smecta, Loperamid či Imodium.

Kdy IMODIUM a kdy Endiaron

Každý lék je určen na jiný typ průjmu. Endiaron je tzv. střevní dezinficiens a volíme jej, pokud se jedná o infekční průjem. Imodium spolehlivě snižuje střevní peristaltiku a hodí se proto u silně vyčerpávajících průjmů, nicméně neřeší nijak samotnou příčinu (neodstraňuje toxiny ani neeliminuje patogeny).

Na co je černé uhlí : Aktivní uhlí má vysokou absorpční schopnost, tím dokáže na sebe vázat plyny a toxické látky ze zažívacího traktu. Proto je velice účinné a oblíbené při akutních průjmových stavech nebo zažívacích potížích. Pomáhá také při nadměrné plynatosti nebo bolesti břicha způsobené dietní chybou.

Vhodné jsou neperlivé minerální vody, rýžový odvar, mrkvový odvar nebo čaj. Ten je obzvláště u malých dětí dobré přisladit hroznovým cukrem pro rychlé doplnění energie. Mezi nevhodné nápoje patří zejména káva, alkohol, mléko, neředěné džusy a nápoje sycené oxidem uhličitým.

Potraviny nevhodné při průjmu

Mléčné výrobky: Mléko a některé mléčné produkty mohou zhoršovat průjem, zejména pokud je průjem spojen s dočasnou nesnášenlivostí laktózy. Tuky a mastné potraviny: Mastné maso, smažené jídla a těžké omáčky mohou být obtížně stravitelné a zhoršovat průjem.

Jak uklidnit střeva

Pro správné trávení můžete využít i koření, jako například anýz, bazalku, oregano, kopr, kmín nebo majoránku. Nezapomínejte také na pravidelný pohyb, který pomáhá rozhýbat střevní peristaltiku. A důležité je i omezit kouření a udržovat si zdravou tělesnou hmotnost a předcházet nadváze.Mezi skvělé potraviny pro dietu při průjmu patří strouhané jablko, vařená mrkev, rozmačkaný banán nebo také ovesný šlem či šlem z lněných semínek. Tyto potraviny nejen že zahušťují tráveninu ve střevech, ale vytvářejí na podrážděné střevní stěně ochranný film.Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.

Snažte se přijímat dostatečné množství vlákniny (ovoce, zelenina, obiloviny, celozrnné pečivo, otruby a luštěniny). Můžete zařazovat do jídelníčku i potraviny s přirozeně projímavým účinkem – kompoty, kefíry, jogurty, ovoce, zelenina, celozrnné Můžete vyzkoušet i sklenici vlažné vody či džusu po ránu nalačno.

Co je lepsi Endiaron nebo černé uhlí : Endiaron byl vzhledem k pravděpodobně infekční příčině vhodnou volbou. Klidně s ním pokračujte, ale dodržujte dávkování 3 tbl denně. Klidně byc se nebál použít aktivní uhlí, na léčbu průjmu je však schválený již jen jediný výrobce.

Kdy zacne pusobit IMODIUM : IMODIUM® pro léčbu průjmu

IMODIUM® 2 mg tvrdé tobolky nabízí účinné řešení a slouží k léčbě akutního a chronického průjmu. Účinkuje do 1 hodiny, při užití jednorázové dávky 4 mg. Tobolky obsahují léčivou látku loperamid-hydrochlorid, která je doporučována jako první volba při léčbě průjmu*.

Kdy se bere černé uhlí

Živočišné uhlí nebo také aktivní uhlí (carbo activatus, carbo medicinalis, carbo adsorbens) se řadí mezi tzv. střevní adsorbencia. Živočišné uhlí je netoxické léčivo, které by mělo být první volbou při akutních průjmech způsobené dietní chybou nebo při méně závažných střevních infekcích způsobených viry a bakteriemi.

Při průjmu se tělo rychle dehydratuje, čímž může dojít k mnohem závažnějším problémům. Pijte čistou vodu, sycené minerálky s hořčíkem, bylinkový nebočerný čaj. Nepijte limonády s bublinkami, kávu, alkohol. Pokud to vyžaduje váš stav, snažte se pít alespoň po lžičkách.Pro bakteriální průjmy je typický náhlý nástup onemocnění. Provázet je může horečka, slabost, zvracení, bolesti břicha. Někdy se může ve stolici vyskytnout i krev. Právě bakteriální průjem často potkává turisty v zahraničí a exotických zemích.

Co nejíst při průjmu : Dietní strategie při průjmu

Vybírejte lehce stravitelné potraviny, jako je bílé pečivo, banány a rýže, mohou uklidnit podrážděné střevo. Vyhněte se potravinám, které mohou zhoršovat průjem, jako jsou pikantní jídla, vysoký obsah vlákniny a tuků.