Co místo kopřiv do Nadivky?
Kopřivy můžeme také z části nahradit směsí 2-3 bylinek v sušené nebo mražené podobě. Chutnat v nádivce bude pažitka, petrželka, oregano, majoránka, medvědí česnek, libeček. Pro větší objem zelené hmoty přidáme špenát, jarní cibulku nebo pórek.Do nádivky patří maso (často uzené, vařené nebo pečené), pečivo nakrájené na kostky (dříve se používala slaná krupicová kaše), byliny (spařené a nasekané), vejce (žloutky utřené s máslem a bílkový sníh), trochu mléka na navlhčení pečiva (část mléka můžeme nahradit masovým vývarem) a něco na dochucení (sůl, pepř, …Do nádivky patří kopřivy…

Tradičně se používaly venku natrhané kopřivy, ale i další volně rostoucí byliny – třeba pampeliška, kontryhel či popenec. Na kopřivy se určitě vyplatí vyrazit, nádivka díky nim bude chutnat lépe. Nejlepší jsou do ní mladé lístky, jež mají lehce štiplavou chuť.

Co se tradičně přidává do nádivky : Nejčastěji se liší ve složení masa a pak jednotlivých jarních bylin. Zatímco někdo si vystačí s kopřivami, jiný přidává polníček, pažitku, špenát, ale také například popenec či medvědí česnek.

Kde natrhat kopřivy

Stanoviště a ekologie. Kopřiva dvoudomá je nitrofilní druh, který hojně roste na rumištích, v pobřežních porostech, v příkopech podél cest, lužních či vlhkých suťových lesích a okolo plotů od nížin až do hor. Kopřiva je ovšem vnímána též jako nevítaný plevel na zahrádkách, na loukách poblíž chat a chalup či v příkopech …

Co Zeleného do nádivky : Oblíbenou přísadou do nádivky je něco zeleného. Tradičně mladé kopřivy, špenát, medvědí česnek či cokoliv co máte rádi.

Do nádivky se nehodí úplně čerstvé pečivo, staré a tvrdé rohlíky ovšem také nejsou úplně nejlepší volbou. Nejlepší je pečivo asi dva až tři dny staré. To je lepší předem nakrájet na kostičky a nechat přes noc trochu oschnout, aby se nedávalo do nádivky měkké a po namočení do mléka či smetany se nerozpadlo na kaši.

Ingredience:

  1. 8 rohlíků
  2. 200 ml smetany na šlehání
  3. 8 vajec.
  4. 100 g másla, změklého + na vymazání plechu.
  5. 400 g mladých kopřiv.
  6. 500 g vařeného uzeného masa, nakrájeného na kostičky.
  7. 1 cibule.
  8. 4 stroužky česneku.

Která bylina odvodňuje

Bylinky na odvodnění

Nejúčinnější je čaj na odvodnění z kopřivy dvoudomé, která také pročistí tělo. Mezi další odvodňovací čaje patří pampeliška, přeslička, libeček, řebříček, černý bez, zlatobýl, maliník, listy černého rybízu a samozřejmě brusinky. Skvělým pomocníkem je i obyčejná petržel.Velikonoční nádivka, které se také říká hlavička, sekanice či velikonoční svitek, si zaslouží adekvátní přílohu. Prostřený stůl oživí salát s jarními surovinami, které pokrmu dodají vitaminy, ale také svěží chuť a hravé barvy.Kopřivu lze pít ve formě čaje, a to 1-2 šálky denně. Doporučuje se začít s krátkodobým užíváním (například 4-6 týdnů) a sledovat reakci těla. Kopřiva je považována za bezpečnou, ale jako u všech bylinek, i zde je vhodné dodržovat pauzy, například po měsíci užívání udělat týden pauzu.

Proč dvoudomá Kopřiva roste jako samice a samec, tedy na jedné rostlině jsou samčí květenství a na druhé samičí. Ze samičích rostlin po odkvětu můžeme sbírat i jedlá semínka.

Jak dlouho vydrzi Nadivka v lednici : Pokud nespotřebujete celé balení tofu, můžete ho nechat jen tak v lednici a vydrží do druhého dne. Pokud ho budete chtít spotřebovat ještě později, tak tofu dejte do lednice v šálku čisté vody, kterou každý den vyměňujte. Takto Vám tofu vydrží čerstvé 3-4 dny.

Co se starým pečivem :

  1. Kostičky chleba nebo bílého pečiva promícháme s trochou oleje a voňavými bylinkami nebo kořením, upečeme na pánvi nebo v troubě dokřupava a pak použijeme místo chipsů k televizi, k posypání salátů či do krémových polévek.
  2. Vídeňské, špekové, hrníčkové i jiné knedlíky jsou lahůdkou k masu, špenátu nebo zelí.

Jak poznat že je Nadivka hotová

Doba pečení je 30-40 minut při teplotě 180 °C. To, že je hotová, poznáte tak, že je na povrchu pružná na dotek. Před tím, než nádivku strčíte do trouby, můžete ji ještě na povrchu obložit plátky másla.

Nejúčinnější je čaj na odvodnění z kopřivy dvoudomé, která také pročistí tělo. Mezi další odvodňovací čaje patří pampeliška, přeslička, libeček, řebříček, černý bez, zlatobýl, maliník, listy černého rybízu a samozřejmě brusinky. Skvělým pomocníkem je i obyčejná petržel.6 tipů, jak se rychle odvodnit

  1. Zvyšte příjem tekutin. Může to znít zvláštně, ale pokud je tělo dlouhodobě dehydratované, začne si dělat „zásoby“ vody.
  2. Vsaďte na bylinky.
  3. Vyrazte na procházku.
  4. Dopřejte si lymfatickou masáž.
  5. Omezte jednoduché cukry, alkohol a sůl.
  6. Zařaďte potraviny bohaté na hořčík a draslík.

Jak dlouho můžu pít koprivu : Doporučená doba pití kopřivového čaje v kuse jsou až tři měsíce.