Náhodné setkání s divočákem může být nepříjemným zážitkem, přiznává v rozhovoru pro Seznam Zprávy Miloš Ježek z Českomoravské myslivecké jednoty. Jeho rady, co v takovém případě dělat, jsou jednoznačné: Zachovat klid, nepřibližovat se k prasatům a nechat jim prostor, aby mohla utéct.Jejich přítomnost v lese však často můžeme zaznamenat díky jejich bahenním koupelím, ve kterých je bahno v loužích rozválené na velké ploše. Žijí obvykle ve skupinách, které průměrně obsahují 20, vzácně až 50 jedinců. Výjimkou jsou pouze staří samci, kteří žijí samotářsky. Jsou schopni vyvinout rychlost 48 km/h.Pokud chcete od vašich pozemků divoké prase odradit, kombinujte odpuzovače černé zvěře společně s vnaděním prasat na jiná místa. Toho můžete dosáhnout třeba i pomocí kaštanů, žaludů, kukuřice, brambor, jablek nebo i jiného ovoce, které umístíte na vhodná místa v blízkosti vašich pozemků, kde prasata neudělají škody.
Kdy útočí divoká prasata : Obecně divoká prasata před člověkem prchají, ale právě v období, kdy bachyně vodí svá selata, je velmi nebezpečná, neboť v případě překvapivého setkání neváhá své potomky velmi razantně a agresivně bránit.
Kde jsou divoká prasata přes den
Přes den se divoká prasata sdružují v houštinách, které jsou ideální pro jejich životní podmínky, neboť jen tady se cítí bezpečně. Za večerního šera opouštějí houštiny a vycházejí na pastvu, aby se včas ráno vrátili do svých úkrytů. Stádo se pohybuje v zástupu a dodržuje své chodníky při vyhledávání pastvy.
Co jedí divoká prasata : prase divoké je typický všežravec, jeho potravu tvoří hlavně tráva, hlízy, ořechy, různé bobule, mršiny, kořeny, odpadky, hmyz a malí plazi. velmi oblíbenou pochoutkou je kukuřice a další zemědělské plodiny. na polích často dokážou napáchat rozsáhlé škody.
Můžou vážit až 200 kg. Prase divoké se dožívá 11–12 let.
Greyhound je nejrychlejší psí plemeno. Rekordní zaznamenaná rychlost je 72 km/h. Netrénovaní, nezávodní chrti umí běžet kolem 60 km/h.
Co nemají rádi divoká prasata
Nastříkejte Wild-Schwein-Stopp na látku na hliníkových pásech. Tyto hliníkové pásky poskytují při sebemenším závanu větru pohyb, konstantní hluk a odraz světla. Kombinace těchto složek, ve spojení s vůní vycházející z plstěných skladů, nabízí jedinečný úspěch jak zastavit divočáky.Recepty z divočáka
- Svíčková s fazolkami.
- Plec z divokého prasete s hořčicovou omáčkou.
- Koleno pečené na černém pivě
- Svíčková se špenátem.
- Kýta z divokého prasete s kořenovou zeleninou.
- Svíčková na rozmarýnu.
- Svíčková z divokého prasete s Chilli marinádou.
- Kýta z divokého prasete s paprikou a rajčaty.
Myslivci za loňskou loveckou sezonu zastřelili v Česku rekordní počet divokých prasat. Přes 143 tisíc. Ministerstvo zemědělství kvůli vysokému počtu těchto zvířat začalo proplácet dotaci na pasti, vědci hledají metodu, jak divočáky ve volné přírodě sečíst.
většinou žijí ve stádech, ale samci jsou samotáři. jejich vášní je koupání v bahnitých tůních. prase divoké je typický všežravec, jeho potravu tvoří hlavně tráva, hlízy, ořechy, různé bobule, mršiny, kořeny, odpadky, hmyz a malí plazi. velmi oblíbenou pochoutkou je kukuřice a další zemědělské plodiny.
Co uvařit z divočáka : Recepty z divočáka
- Svíčková s fazolkami.
- Plec z divokého prasete s hořčicovou omáčkou.
- Koleno pečené na černém pivě
- Svíčková se špenátem.
- Kýta z divokého prasete s kořenovou zeleninou.
- Svíčková na rozmarýnu.
- Svíčková z divokého prasete s Chilli marinádou.
- Kýta z divokého prasete s paprikou a rajčaty.
Jak vidí divocak : Divočáci na zrak moc nedají, takže na menší vzdálenost už spíše vidí čichem, který je u nich rozhodující. Ve srovnání s člověkem má prase podstatně lepší čich, s tím zrakem to bude asi horší, ale signální barvu asi vnímá dobře, třeba jako pes, tj. žlutou a červenou.
Proč si psí čichají k zadku
Je to díky množství apokrinních (aromatických) žláz, které se v těchto místech nachází, a které jsou pro ně jako kniha. Vyčtou z nich o vás všechny důležité informace včetně toho, jakou máte právě náladu, jakého jste pohlaví, věku, ale například i to, zda žena právě menstruuje, či kdy jste naposledy měli sex.
Z tohoto hlediska jsou za psy s nejsilnějším stiskem považováni turečtí kangalové, kteří patří mezi varianty anatolských pasteveckých psů. Jejich stisk odpovídá síle 158 – 323 kg.Loni myslivci proto napočítali jen 59 623 divočáků, v roce 2010 to bylo 57 957 zvířat.
Co se sádlem z divočáka : Z divokého prasete můžeme škvařit sádlo obdobně jako u domácího. Nejvhodnější jsou zasádlené kusy černé ulovené na podzim. Škvarky z divokého prasete jsou vynikající. Pozor ale na staré kusy černé a řijné kňoury.