Co mám dělat když mám průjem?
Při akutním průjmu doporučujeme užívat Tasectan 500 mg, který je dostupný v tobolkách. Tacetan 500 mg mohou užívat dospělí a děti nad 14 let. Užívejte 1 až 2 tobolky každých 4 až 6 hodin do vymizení příznaků. Pro děti již od narození Tasectan 250 mg KIDS, v sáčcích.Banány: Jsou bohaté na draslík a pomáhají doplňovat elektrolyty ztracené během průjmu. Rýže: Nedráždí zažívání a pomáhá absorbovat přebytečnou vodu ve střevech. Starší pečivo: Jednoduché a lehce stravitelné, může pomoci uklidnit žaludek. Jablečné pyré: Má zpevňující vlastnosti, které mohou pomoci zahustit stolici.Podle délky trvání lze průjem rozdělit na akutní a chronický. Akutní průjem trvá do 14 dnů, obvykle však ustává do jednoho týdne. Chronický průjem trvá déle než 14 dní. Dlouhotrvající průjem je důvodem k návštěvě lékaře, není vhodné řešit jej samoléčbou.

Co pomáhá na průjem doma : Vhodné jsou neperlivé minerální vody, rýžový odvar, mrkvový odvar nebo čaj. Ten je obzvláště u malých dětí dobré přisladit hroznovým cukrem pro rychlé doplnění energie. Mezi nevhodné nápoje patří zejména káva, alkohol, mléko, neředěné džusy a nápoje sycené oxidem uhličitým.

Jak odstranit průjem

  1. Tekutiny a půst. Průjmem se z těla odplavují škodlivé látky.
  2. Heřmánek. Heřmánkový čaj má prospěšné účinky na trávicí ústrojí a zažívací systém.
  3. Černý čaj. Většina z nás ví, že černý čaj je na průjem skoro zázračný.
  4. Ostružník. Listy ostružníku obsahují třísloviny, které mají stahující efekt.
  5. Rýže.
  6. Dušená mrkev.
  7. Banány.
  8. Borůvky.

Jak uklidnit střeva : Pro správné trávení můžete využít i koření, jako například anýz, bazalku, oregano, kopr, kmín nebo majoránku. Nezapomínejte také na pravidelný pohyb, který pomáhá rozhýbat střevní peristaltiku. A důležité je i omezit kouření a udržovat si zdravou tělesnou hmotnost a předcházet nadváze.

Bezesporu nejznámějším prostředkem proti průjmu je “černé uhlí”, prodávané pod názvem Carbotox. K léčbě krátkodobého průjmu je vhodný známý lék Endiaron. Pamatujte, že léčbu průjmu a zvracení trvajícího déle než tři dny je nutné konzultovat s lékařem. Regenerujte organismus přírodními prostředky.

Co jíst: Banány, rýže, opečený toust a jablka (tzv. BRAT dieta) jsou často doporučovány při průjmu, protože jsou snadno stravitelné a mohou pomoci zpevnit stolici.

Kdy je průjem nebezpečný

Na lékaře se obraťte vždy, pokud: průjem trvá déle než pět dní a provází jej horečky a zvraceníBezesporu nejznámějším prostředkem proti průjmu je “černé uhlí”, prodávané pod názvem Carbotox. K léčbě krátkodobého průjmu je vhodný známý lék Endiaron. Pamatujte, že léčbu průjmu a zvracení trvajícího déle než tři dny je nutné konzultovat s lékařem. Regenerujte organismus přírodními prostředky.Kola a další šumivé nápoje mohou někdy průběh průjmu zhoršit. Rozhodně není vhodné sahat po smažených jídlech nebo majonéze a živočišných tucích. Kořeněná jídla by mohla vaše zažívání ještě více podráždit. Probiotika jsou pro zdraví střevní mikroflóry velmi důležitá.

Na infekční průjem, který může být vyvolán bakteriemi, viry nebo parazity, může pomoci Endiaron. Ke snížení počtu stolic poslouží např. Imodium, které lze ovšem použít nejdříve po odstranění či vyloučení infekčního původu průjmu. Je-li průjem doprovázen krví ve stolici a horečkou, je nezbytné vyhledat lékaře.

Co na průjem nejlepší : Užívejte vhodné léky. Bezesporu nejznámějším prostředkem proti průjmu je “černé uhlí”, prodávané pod názvem Carbotox. K léčbě krátkodobého průjmu je vhodný známý lék Endiaron. Pamatujte, že léčbu průjmu a zvracení trvajícího déle než tři dny je nutné konzultovat s lékařem.

Co barví stolici : Červená řepa, rajčatový džus, vyšší konzumace brusinek či červená želatina. Ano, i tyto červené potraviny dokáží stolici občasně zabarvit dočervena. V opačném případě červená barva může signalizovat krev ve stolici, a tedy způsobovat různé poruchy nebo onemocnění.

Jak poznat infekční průjem

Za průjem můžeme označit 3 a více neformovaných až vodnatě řídkých stolic za den. Doprovodným příznakem průjmového onemocnění mohou být křeče v břiše, které většinou předcházejí odchodu stolice, někdy nevolnost a zvracení, horečka, objevit se může ve vážných případech i krev a hlen ve stolici.

Hnědé zbarvení stolice je způsobeno žlučovými barvivy (sterkobilin – jedna z odpadních látek vznikajících odbouráním bilirubinu ve střevě). Pokud do střeva nepřichází žluč (např. při kaméncích ve žlučovodu), je stolice světlá (tzv. acholická).Jak často je zdravé chodit „na velkou“ je individuální, ale obecně platí, že při správném stravování byste měli cítit potřebu během 4 až 6 hodin po jídle, tedy klidně i třikrát denně. Pokud jíte příliš masa a málo rostlinné vlákniny v podobě čerstvé zeleniny a ovoce, může se tento interval prodloužit na 12 až 16 hodin.

Jak se řekne slušně H * * * * : Ve slušnější řeči se slovo někdy nahrazuje slovem houby ve funkci eufemismu nebo zdrobnělinou hovínko, která není míněna natolik vulgárně.