Co miminku pod hlavicku?
Jako náhrada úplně postačí čistá bavlněná plenka. Spaní bez polštáře je do dvou let navíc dobré pro správný vývoj dětské páteře, která zatím nepotřebuje oporu v podobě polštáře. Teprve když si dítě samo začne muchlat peřinku pod hlavu, je čas na to, pořídit mu i polštář.Pomůže helmička. Placatá nebo šišatá hlavička u malých dětí není nic výjimečného. Dnes však lékaři nabízí možnost srovnat tvar lebky vašeho potomka do správného tvaru. Stačí, když pár měsíců bude miminko nosit celý den speciální helmičku, do níž hlavička doroste.Pediatři doporučují podpírat hlavičku do tří měsíců, fyzioterapeuti do pěti až šesti měsíců, a to v závislosti na plynulosti vývoje a případných odchylkách. Jediným pravidlem je podpírat hlavičku, dokud ji dítě samo neudrží. Je třeba, aby miminko držení hlavičky trénovalo, nesmí se ovšem přetěžovat.

Jak otocit miminku hlavicku : Měla by se otáčet volně na obě strany, v obou polohách (bříško+záda) a bez souhybů ostatních částí těla. Nedokáže-li vaše miminko již od počátku otočit svoji hlavičku i na druhou stranu a nebo přetrvává-li predilekce i po 6. týdnu života, je to jistě důvod k návštěvě dětské fyzioterapie. Není se ale čeho obávat.

Co dát miminku pod hlavu

Klasický polštářek

Vývoj páteře tak nebude nijak narušen a děťátko bude spokojené. Stačí do vyhledávače zadat „plochý". "tenký" či "placatý" polštářek a můžete vybírat. I po třetím roce opět doporučuji z hlediska vývoje pořídit plochý polštářek, nebo polštářek, který je méně naplněný.

Jak polohovat miminko kvůli hlavicce : Hlavičku dítěte je nutné polohovat na obě strany, abychom zabránili nežádoucí změně tvaru hlavičky a preferencí jedné ručičky. Pravidelné střídání chování dítěte na obou rukou pečovatele zabrání jednostrannému rozvoji dítěte.

Dětská hlavička roste nejrychleji mezi čtvrtým a devátým měsícem věku dítěte. Pak růst zpomalí a ve třech letech má dítě lebeční kosti mozkové části téměř stejně velké jako dospělý člověk.

Ta se vyznačuje: asymetrickým zploštěním hlavičky. Hlavička miminka váží jednu třetinu celé váhy tělíčka miminka a kam se otočí hlavička, tam se také nakloní celé těžiště těla. Což pak vede k asymetrickému vývoji tělíčka, což znamená, že jedna polovina těla bude více zapojována a aktivní, než ta druhá.

Kdy se muze Namocit pupík

V průměru může trvat asi 10–15 dní, než se vše zcela zahojí a pupeční pahýl odpadne, během této doby by měla být léčba oblasti pupíku prováděna obzvláště pečlivě, aby nedošlo k infekci, ale také k náhodnému odloučení pahýlu. Zde by se nemělo nic uspěchat, ale trpělivě vyčkat, až odpadne sám.Aby se miminko přetočilo z polohy koncem pánevním do polohy hlavičkou dolů, se může žena polohovat do pozic, kdy se pánev nachází výše než hlava. Např. pozice na čtyřech, kočičí hřbet, koleno-prsní poloha s opřenými lokty, poloha na zádech s vypodloženou pánví, atd.Čepička, kšiltovka nebo šátek

Nejen v zimě je potřeba dávat miminku čepičku. V létě díky ní oceníte ochranu hlavy svého dítěte. V kočárku samozřejmě není pokrývka hlavy zcela potřeba, ale pokud se dítě nachází mimo ochranné prostředí kočárku, tak by mělo mít na hlavě vždy nějakou pokrývku.

Velmi oblíbené jsou také spací pytle s nohavičkami pro větší děti, anebo naopak – zavinovací spací pytle pro miminka. Během podzimu, zimy a jara je doporučováno používat zimní nebo celoroční spací pytel. Ten vlastně nahrazuje přikrývku, takže je pod něj nutné děťátku obléknout buď vnitřní spací pytel, nebo body.

Jak poznam že miminko drzi hlavicku : Ruce zvedají k hlavičce a tím, že kroutí ručičkama a nožkama se mírně pohybují dopředu. Miminko se umí překulit ze zad na bříško. Některé děti drží hlavičku i v úhlu 90°, nebo vzpříma, když je maminka drží ve svislé poloze.

Jak zabranit miminku zvedat hlavicku : Pokud rodič odchytne predilekci mezi šestým a osmým týdnem věku miminka, je velmi pravděpodobné, že ji půjde dobře rozcvičit. I třítýdenního novorozence můžeme lépe polohovat při spinkání, nošení, kojení, cvičit s ním na míči nebo vaničkovat, aby posílil ochablé svaly a zapojil i ty na méně oblíbené straně.

Co se dává miminku na pupík

Po odstřižení pupečníku udržujte pupík miminka v čistotě a v suchu, aby se co nejrychleji zahojil. K dezinfekci se až do úplného zhojení hodí 60% líh, který seženete v každé kamenné lékárně.

Dobrý den, nejčastěji se používá 60% líh, který seženete připravovaný prakticky v každé lékárně. Z hromadně vyráběných přípravků můžete použít vyzkoušený Cutasept F nebo Octenisept.Položte se na záda, kdy lýtka umístíte co nejvíce směrem k hýždím, zvedněte pánev a v této pozici setrvejte. Miminko se dostane do polohy, která mu není zcela příjemná a je zde velká šance na otočení. V této poloze vydržte tak dlouho, jak vám to bude příjemné.

Jak obléct kojence v létě : Lehké, dlouhé kalhoty a lehké tričko s dlouhým rukávem jsou ideální volbou na léto. Ruce i nohy by měly být zakryty. Pokud je venku chladněji, přidejte ponožky a botičky. Mějte vždy na paměti, že malá miminka a batolata by neměla být nikdy vystavena přímému slunci.