Co může způsobit pupeční kýla?
Nejzávažnější komplikace u pupeční kýly je uskřinutí – obvykle při námaze může dojít k prudkému velmi bolestivému zduření kýly, která nelze vrátit (reponovat) zpět do břišní dutiny. Postupně dochází k narůstající bolesti celého břicha se zvracením, zástavou odchodu větrů a stolice.Kýla vzniká v oblastech břišní stěny tam, kde je stěna většinou oslabena. Kýla se může objevit v podstatě u kohokoliv, častěji však u dospělých mužů. Jak roky přibývají, ochabuje svalstvo a zhoršuje se kvalita pojivových tkání. Častěji se také problémy objevují u kuřáků.V počátcích je také možné zaznamenat táhlé pnutí v břiše, které se nejčastěji objevuje po fyzické námaze, po delší chůzi, a to většinou večer. V závažnějších případech může kýla způsobovat zácpu. Bulka může být viditelná nebo snadno nahmatatelná. Kýlu může doprovázet zároveň i nepříjemná bolest v oblasti pupku.

Jak mužů dostat kýlu : K vytvoření kýly přispívají, kromě vrozené predispozice spočívající v tvorbě slabšího vaziva, zejména všechny faktory zvyšující tlak v dutině břišní. Typicky se jedná o zácpu, kašel, zvedání těžkých břemen a tělesnou námahu spojenou se zvýšeným tlakem v břišní dutině.

Jak bolí pupeční kýla

Z počátku bývá bulka měkká na dotek a lze ji mírným tlakem zatlačit zpět. Později však bývá vyklenutí trvalé, nejvíce patrné ve stoji. Zatímco u dětí se v naprosté většině případů obejde kýla bez bolesti, u dospělých se jedná mnohem častěji o nepříjemný stav.

Kdy jít na operaci s pupeční kýlou : Kdy je nutná operace pupeční kýly Nejvhodnější doba pro operaci pupeční kýly je od 4 let. Dříve operujeme pupeční kýly, pokud dělají obtíže (např. bolesti v oblasti pupku).

Příčiny vzniku kýly

Ke vzniku kýly mohou vést stavy, kdy se zvyšuje tlak v dutině břišní – usilovný kašel, zácpa, obtížné močení při zvětšené prostatě, těhotenství, rostoucí objem tekutiny v břiše při poškození jater. Také závažnější poranění stěny břišní, kterým je i operační rána, může ve svém důsledku vést ke kýle.

Pacient nejčastěji nahmatá nebolestivou bulku v třísle, která se zmenšuje v poloze vleže na zádech. Při kašli, stání a kýchání se zpravidla zvětšuje. U pacienta se setkáváme také s pálením, tlakem nebo mírnou bolestí v třísle po námaze.

Jak poznat pupeční kýlu u dospělých

K dalším příznakům patří:

  1. pocit plnosti nebo tíhy v břiše.
  2. nevolnost, nucení na zvracení
  3. bolest břicha při kašlání, při zvedání těžkých předmětů, v předklonu.
  4. nadýmání
  5. zácpa.

Mezi příznaky tříselné kýly u žen patří vyboulení v oblasti stydké kosti, pálení a bolest ve výduti. Při opakovaném vtlačováním obsahu kýly zpět dochází k rozšiřování defektu ve stěně břišní a ke zvětšování kýly. Nejzávažnějším projevem tříselné kýly je její uskřinutí.Ano, kýla nikdy sama nevymizí, naopak neléčená kýla se zvětšuje, nebo může dojít k uskřinutí jejího obsahu, které je závažnou komplikací projevující se velkou bolestí, zvracením, zástavou plynů atd. Tato komplikace ohrožuje pacienta a musí se co nejdříve chirurgicky řešit.

Jak dlouho trvá operace pupeční kýly Chirurgický zákrok je krátký, trvá 20-30 minut a probíhá v narkóze. Pomocí malého řezu se vrátí vytlačený obsah zpět do dutiny břišní a otvor se uzavře buď přišitím svalů k sobě nebo pomocí speciální síťky.

Jak se pozna Pupecni kýla : Příznaky kýly

Nejčastějším místem vzniku kýly je tříslo a pupek, případně jizva po předchozí operaci. Obvykle se projevuje jako měkké, pružné vyklenutí, které může mizet v poloze vleže a znovu se objevovat vstoje. Můžete pociťovat pobolívání či tlak v místě vyklenutí.

Jak dlouho je člověk v nemocnici po operaci kýly : Doba hospitalizace a rekonvalescence po laparoskopické operaci břišní kýly. Obvyklá doba hospitalizace po operaci břišní kýly je 1-2 dny, poté je pacient propuštěn do domácího léčení. Po zákroku je nutné se vyhnout fyzicky náročným činnostem včetně sportovních aktivit a zvedání těžkých břemen po dobu 2 až 3 měsíců.

Kdy je nutné operovat pupeční kýlu

Kdy je nutná operace pupeční kýly Nejvhodnější doba pro operaci pupeční kýly je od 4 let. Dříve operujeme pupeční kýly, pokud dělají obtíže (např. bolesti v oblasti pupku).

Plné zotavení obvykle trvá několik týdnů. Pacienti se mohou vrátit k lehkým činnostem během několika dní, ale by měli vyhnout se těžké námaze po dobu alespoň 6 týdnů.Obvyklá doba hospitalizace po operaci břišní kýly je 1-2 dny, poté je pacient propuštěn do domácího léčení. Po zákroku je nutné se vyhnout fyzicky náročným činnostem včetně sportovních aktivit a zvedání těžkých břemen po dobu 2 až 3 měsíců.

Jak dlouho bolí bricho po operaci kýly : Bolesti by měly postupně odeznít za 24-48 hodin. Zvracení je občasným nežádoucím účinkem anestezie, zejména celkové, a odezní většinou do 6-12 hodin po operaci. Chodit můžete již za několik hodin po operaci. Do domácího ošetřování je klient propuštěn v závislosti na typu kýly za několik hodin či dní po výkonu.