Jedná se nejčastěji o porušenou souhru vyprazdňování žlučníku a relaxace vyústění žlučovodu do dvanáctníku. Projevuje se špatným trávením, pachem v ústech, nadýmáním, říháním a plynatostí. Dostavuje se zácpa, nesnášenlivost některých jídel, zvýšená únava a poruchy spánkového rytmu.Mezi nejčastěji doporučované patří:
- Artyčok (Cynara scolymus) – pomáhá s tvorbou žluči a podporuje její odtok z žlučníku.
- Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) – podporuje tvorbu žluči a ochranu jaterních buněk.
- Čekanka (Cichorium intybus)
- Čekanka (Cichorium intybus) – pomáhá s tvorbou žluči a podporuje trávení.
Léky na žlučníkové kameny zde zahrnují analgetika a spasmolytika, která tlumí bolest a mírní stahy žlučníku. Pomáhají též teplé obklady v oblasti pravého podžebří (nejde-li o zánět) nebo speciální čaj na žlučníkové kameny. Po odeznění záchvatu následuje žlučníková dieta.
Jak se projevuje špatná funkce žlučníku : Příznaky onemocnění žlučníku
žlučníkovou koliku, která se projevuje prudkou bolestí v pravé horní části břicha a může vystřelovat do zad nebo pravého ramene. Výskyt bolesti je typický pro večerní hodiny. Podobné symptomy jako u žlučníkové koliky jsou u akutního zánětu, kdy je navíc přítomná také zvýšená teplota.
Jak bolí žlučovody
Přítomný může být i pocit plnosti, nafouklého břicha, škytání, říhání a pocit žluče v ústech. Pokud dojde k propuknutí záchvatu, zvláštní pocit pod žebrem se mění v krutou intenzivní bolest, která směřuje do pravého podžebří, někdy vystřeluje pod pravou lopatku a do oblasti páteře.
Kdy jít na operaci žlučníku : K operaci žlučníku se přistupuje zejména v případě chronického onemocnění žlučníku. Provádí se obvykle laparoskopicky v celkové anestezii a trvá 40–60 minut. Pacient je po 2–3 dnech propuštěn domů, ale celková rekonvalescence po operaci žlučníku vyžaduje čas 2–4 týdnů.
Tip lékárníka – při žlučníkových potížích vyzkoušejte bylinné čaje. Mezi bylinky, které napomáhají normálnímu trávení, normální funkci jater nebo žlučníku patří smetánka lékařská, ostropestřec mariánský, smil písečný, máta peprná, jablečník obecný, oregáno (dobromysl), artyčok, měsíček lékařský nebo řepík lékařský.
Nevhodné je vepřové maso, šlachy a vnitřnosti. Pečivo spíše starší, nekynuté. Největší variabilita je v toleranci zeleniny. Obvykle je dobře snášena mrkev, květák, chřest, špenát, z ovoce zejména jablka, meruňky, broskve a mandarinky, naopak není snášen česnek a cibule.
Co rozpouští žlučové kameny
Pomoci mohou teplé obklady pravého podžebří, léky tlumící bolesta křeče žlučníku (analgetika a spasmolytika). Dalším způsobem léčby je rozbití kamenů rázovou vlnou neboli litotrypse extrakorporální rázovou vlnou (LERV).Při akutní bolesti se využívají analgetika tišící bolest, léky na zvýšení produkce žluči a usnadňující její vylučování. Podrážděný žlučník pomohou zklidnit také bylinné čaje z máty, meduňky, heřmánku, měsíčku nebo pampelišky.Zánět žlučníku se projeví zejména bolestí v pravé horní oblasti břicha. Nicméně bolest se často šíří až do zad k pravému rameni. Jelikož je žlučník spřízněn s funkcí trávení, dochází často i k nevolnosti a zvracení.
K operaci žlučníku se přistupuje zejména v případě chronického onemocnění žlučníku. Provádí se obvykle laparoskopicky v celkové anestezii a trvá 40–60 minut. Pacient je po 2–3 dnech propuštěn domů, ale celková rekonvalescence po operaci žlučníku vyžaduje čas 2–4 týdnů.
Jak dlouho se čeká na operaci žlučníku : Zatímco pražská Všeobecná fakultní nemocnice garantuje, že se pacient na řadu dostane do 2 měsíců, ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati či ostravské Fakultní nemocnici si lidé počkají dva až tři roky.
Co nejíst při bolesti žlučníku : Nevhodné je vepřové maso, šlachy a vnitřnosti. Pečivo spíše starší, nekynuté. Největší variabilita je v toleranci zeleniny. Obvykle je dobře snášena mrkev, květák, chřest, špenát, z ovoce zejména jablka, meruňky, broskve a mandarinky, naopak není snášen česnek a cibule.
Co na žlučník babské rady
Tip lékárníka – při žlučníkových potížích vyzkoušejte bylinné čaje. Mezi bylinky, které napomáhají normálnímu trávení, normální funkci jater nebo žlučníku patří smetánka lékařská, ostropestřec mariánský, smil písečný, máta peprná, jablečník obecný, oregáno (dobromysl), artyčok, měsíček lékařský nebo řepík lékařský.
Nevhodné je vepřové maso, šlachy a vnitřnosti. Pečivo spíše starší, nekynuté. Největší variabilita je v toleranci zeleniny. Obvykle je dobře snášena mrkev, květák, chřest, špenát, z ovoce zejména jablka, meruňky, broskve a mandarinky, naopak není snášen česnek a cibule.Léky na játra a žlučník
- ESSENTIALE 300 mg 100 tvrdých tobolek. Léčivý přípravek.
- ISOCHOL 400 mg 30 obalených tablet.
- ESSENTIALE Forte 600 mg 30 tobolek.
- FEBICHOL 100 mg 50 tobolek.
- MEGAFYT Žlučníková čajová směs 20 x 1,5 g.
- FLAVOBION 70 mg 50 tablet.
- MAGNESII lactici Medicamenta 0,5 g x 100 tablet.
- SILYMARIN AL 50 mg 100 tablet.
Jak dlouho se dá žít bez žlučníku : Pokud vyšetření prokáže jejich přítomnost a pacient kvůli nim má problémy, řeší se to odstraněním celého žlučníku. Po odstranění žlučníku se doporučuje dodržovat zásady zdravé výživy – zejména omezit smažené a tučné jídlo. Jinak se bez žlučníku žije zcela bez omezení.