Mezi vhodné ovoce pro papoušky můžeme zařadit například jablka, hrušky, meruňky, broskve, rybíz, maliny, borůvky, banán, kiwi, fíky, mango, švestky, mirabelky, špendlíky a ananas. Ze zeleniny doporučujeme mrkev, brokolici, salátovou okurka, celer, papriku, cuketu, červenou řepu, meloun, dýni nebo špenát.Do klece jsou vhodná bidýlka z (neošetřených!) ovocných stromů, která lze často obměňovat a zajistí tak další zábavu, protože papoušek může štípat zobákem dřevo, oždibovat kůru nebo oloupávat květy či pupeny.Hlasitý křik slouží v rozlehlé Austrálii ke svolávání hejna a tento vzorec chování je vrozený. Stejně jako své společníky z hejna, bude korela volat i Vás. Díky tomuto “obávanému” křiku si korely vysloužily negativní přezdívku „křiklouni”, kteří nesčetněkrát narušili dobré sousedské vztahy.
Co znamená když korela syčí : Kakadu nebo korela syčí
Spolu s roztaženými křídly a zvednutou chocholkou – vážné varování před útokem.
Co může korela za zeleninu
Zeleninu, kterou můžete bezpečně podávat své korele: vařené brambory, mrkev, okurky, kukuřici, špenát, hrášek, karfiól, cuketu, výhonky fazole Mungo, kapustu, cibuli, česnek. V malém množství můžete korele podávat: přírodní jogurt smíchaný s ovocem, nízkotučný sýr.
Kdy dát Korele budku : Nejvhodnější je korely dávat do páru v březnu. Držení chovného páru v jedné kleci po celou zimu nebývá vhodné, protože při kolísání teplot se temperamentnější ptáci začnou pářit, snášejí vajíčka, většinou na zem, a tak se snižuje možnost odchovu.
Oči umístěné po stranách hlavy pracují nezávisle. Jejich binokulární vidění (jde o pohled oběma očima současně, čímž vzniká tzv. prostorové vidění) se pohybuje pod 25 stupni, u papoušků je to jen 6–10 stupňů. Sova vidí podobně jako člověk, v rozsahu 60–70 stupňů.
Ovoce
- avokádo – velmi toxické!
- slupky z ovoce ze supermarketů – bývají chemicky ošetřeny.
- velké pecky z ovoce (uvádí se, že by se neměli ani z malého – jablka, hrušky, případně i z šípku – ale zase je to o množství)
- citrón, limetka, grapefruit (citrusy mohou dráždit a naleptávat vnitřní sliznici, odvápňují)
Jak uklidnit korelu
Přikryjte mu jen část klece a přísně mu dejte najevo, že musí být hodný, jinak ho přikryjete ještě víc. Pokud křičí i nadále, zakryjte další část klece a opět mu připomeňte, že musí být hodný. Když i pak neposlechne, zakryjte klec úplně. Nechte klec zatemněnou asi 10 minut poté, co papoušek přestal křičet.V přírodě se živí korela semínky dřevin, bylin a trav. Nepohrdne bobulemi, ovocem či zrním z obdělávaných polí. V domácím prostředí, kde korelu chováme, jim podáváme směs zrní pro menší papoušky.K doplnění stravy podáváme ovoce a zeleninu. Vždy vybíráme zdravé plody, které nesmí být napadeny hnilobou či plísní. Vždy ji řádně umyjeme, nakrájíme na kousky a podáváme korele. Nikdy nenecháváme ovoce či zeleninu celý den v kleci, začne se brzy kazit.
Korely jsou velmi dobří letci, kteří ve volné přírodě dokáží zvládnout opravdu velké vzdálenosti, proto potřebují spoustu místa, aby si mohly protáhnout křídla. Pro šťastný život vyžadují prostornou klec či voliéru a možnost volného pohybu po bytě, samozřejmě se zavřenými okny.
Jak na ochočení korely : Jestliže chcete ochočit korelu měli by jste se držet těchto pokynů:
- 1)Po koupi korely ji nechte 2 dny v klidu aby jsi okoukala klec atd.
- 2)Poté můžete podávat potravu přes klec.
- 3)Dále podávejte potravu na ruce dvířkama do klece a pořád pořád to samé dokavaď se korela nepřestane tolik bát ruky.
Kde má korela uši : Korela chocholatá je charakteristická svou chocholkou na hlavě Jak napovídá již sám název, korela má na hlavičce roztomilou chocholku. Papoušek je šedý nebo žlutě zbarvený, místy přechází do světle žluté až bílé. Dorůstá výšky 33 cm a na hlavičce má patrnou červenou ušní skvrnu připomínající rudé tvářičky.
Jak velkou klec pro korely
Klece a voliéry
Ptáci | Rozměry klece pro 1 jedince (cm) | Rozteč mříží klece (cm) |
---|---|---|
kanárek | 45 × 60 × 45 | 0,5 – 1,3 |
andulka | 45 × 45 × 60 | 1,3 |
korela | 50 × 50 × 60 | 1,3 – 1,6 |
hrdlička, papoušíček, holub | 60 × 60 × 60 | 1,3 |
Teprve když nám pták důvěřuje a bez problémů si sedá na ruku, můžeme ho poprvé vypustit ven z klece. Pokud ho vypustíme už v době, kdy s ochočováním začínáme, ptákovi se nemusí chtít zpět do klece – a tím, jak ho budeme chytat, opět přijdeme o pracně nabytou důvěru.Podobně jako je pro zdraví papouška nezbytné slunce, voda, vzduch, stejně tak důležitým faktorem je dostatek kvalitního odpočinku- respektive klidného a ničím nerušeného spánku. Jako průměrná doba, kterou papoušek pro spánek potřebuje, se uvádí 10-12 hodin (dle druhu). Avšak není důležitá jen kvantita, ale i kvalita.
Jak dlouho se dožije korela : Dožívají se 15–20 let, i když je známý případ, kdy korela žila 38 roků.