Co může být elektrolyt?
Jako elektrolyty označujeme ionizované formy minerálů, kam patří sodík, draslík, hořčík, vápník, chlor a fosfor, kdy každý z nich plní v těle specifickou funkci a deficit kteréhokoliv z nich snižuje zdraví a funkčnost našeho organismu.Máš několik způsobů, jak se s doplněním elektrolytů poprat:

  1. Iontový nápoj během tréninku. Jednou z klasických možností je koupit si kvalitní “ionťák”, kde všechny výše zmíněné elektrolyty najdeš.
  2. Minerální vody. Dalším účinným způsobem jak doplnit elektrolyty jsou minerální vody.
  3. Běžné potraviny.

Jaké jsou nejlepší zdroje elektrolytů v potravinách Elektrolyty se jsou součástí běžně dostupných potraviny. Najdete je v zelenině, ovoci, luštěninách, mléčných výrobcích, ořeších i semínkách. Dobrým zdrojem je také losos a kokosová voda, která je bohatá zejména na sodík a draslík.

Kde je elektrolyt : Elektrolyty jsou ionizované minerály, které se nachází v krvi, moči a potu. Jde o látky, které po rozpuštění ve vodě získávají kladný či záporný náboj. Umožňují přenos vzruchu v krvi, vnitrobuněčných i mezibuněčných tekutinách a zásadním způsobem ovlivňují většinu metabolických procesů v organismu.

Co může být elektrolytem

Jednoduše řečeno, elektrolyty jsou částice, které po rozpuštění ve vodě získávají a přenáší buď kladný nebo záporný náboj. Mezi nejběžnější a nejdůležitější elektrolyty v organismu patří hořčík, fosfor, sodík, draslík, vápník a chlor.

Co jsou Electrolytes : Jako elektrolyty označujeme ionizované formy minerálů, kam patří například sodík, draslík, hořčík. Elektrolyty ztrácíme v průběhu celého dne, zejména při sportu nebo v létě z důvodu pocení. Sport Electrolytes obsahuje sodík, hořčík, chlorid a draslík ve své původní podobě tak, jak je stvořila sama příroda.

Jak se projevuje nedostatek elektrolytů

  1. Zadržování vody v těle.
  2. Výkyvy krevního tlaku.
  3. Dehydratace.
  4. Svalové křeče a záškuby.
  5. Nedostatek energie a únava.
  6. Nevolnost, bolesti hlavy a závratě.
  7. Zvýšený pocit žízně.
  8. Nepravidelný srdeční tep.


Elektrolyty jsou roztoky nebo taveniny, které vedou elektrický proud. Vznikají obvykle rozpuštěním iontových sloučenin v polárních rozpouštědlech. V elektrolytech nepřenášejí proud elektrony jako u kovů (vodičů I. řádu), ale ionty.

Co je silný elektrolyt

Elektrolyty silné

jsou takové elektrolyty ve kterých prakticky dochází k rozštěpení všech chemických vazeb v původních látkách a ke vzniku volně pohyblivých iontů. U silných elektrolytů prakticky neexistují nedisociované molekuly původně rozpouštěné látky.Elektrolyt (draslo) jsem vyrobil tak, že jsem smíchal dřevěný popel s vodou objemově v poměru cca 1:1 a přefiltroval. Nejlepší pro smíchání je kelímek od jogurtu z lesních plodů. Předpokládám, že když to nechám chvíli odstát, tak se draslo lépe rozpustí ve vodě.Pokud si myslíte, že máte nedostatek draslíku, vyhledejte lékaře, protože tento stav může mít velmi vážné zdravotní důsledky. Co pro sebe můžete udělat, je konzumace více potravin bohatých na draslík, jako jsou řepná nať, sladké brambory, fazole, avokádo a banány.

Pokud dostatečně nepiješ nebo nejíš nebo ztrácíš více vody, než přijímáš (ve formě potu v důsledku sportu nebo fyzické námahy), pak bys pravděpodobně měl doplnit elektrolyty.

Jak namíchat elektrolyt : Stačí jen smíchat a rozmixovat následující ingredience: Půl hrnku pomerančové šťávy (pokud možno čerstvé z bio pomerančů), čtvrt hrnku citronové šťávy, dva hrnky minerální nebo kokosové vody, dvě lžíce medu od místního včelaře, špetka himalájské růžové soli.

Co jíst když chybí draslík : Draslík najdeme třeba ve 100 g následujících potravin:

  1. Pšeničné otruby: 1160 mg.
  2. Sója:1660 mg.
  3. Nezpracované fíky: 1010 mg.
  4. Pinto fazole, vařené: 646 mg.
  5. Pečené bílé brambory: 544 mg.
  6. Houby Portobello, grilované: 521 mg.
  7. Avokádo: 485 mg.
  8. Sladké brambory, pečené: 475 mg.

Jak rychle doplnit draslík

Možností, jak doplnit draslík v těle, máme opravdu mnoho. Nejsnadněji získáme draslík z jídla. Mezi skvělé zdroje draslíku patří hovězí maso a játra, ořechy, špenát, banány, fazole či hrozny.

Elektrolyt (draslo) jsem vyrobil tak, že jsem smíchal dřevěný popel s vodou objemově v poměru cca 1:1 a přefiltroval. Nejlepší pro smíchání je kelímek od jogurtu z lesních plodů. Předpokládám, že když to nechám chvíli odstát, tak se draslo lépe rozpustí ve vodě.Únava a slabost

Únava a celková slabost jsou časté počáteční příznaky nedostatku draslíku, způsobené klíčovou rolí draslíku v regulaci svalové funkce. Pokles hladiny draslíku může vést ke snížení svalové síly a vytrvalosti. Nedostatek draslíku také může negativně ovlivnit metabolismus živin, což vede ke zvýšené únavě.

Co dělat když chybí draslík : Pokud si myslíte, že máte nedostatek draslíku, vyhledejte lékaře, protože tento stav může mít velmi vážné zdravotní důsledky. Co pro sebe můžete udělat, je konzumace více potravin bohatých na draslík, jako jsou řepná nať, sladké brambory, fazole, avokádo a banány.