Mořskou či minerální vodu požívejte 2 – 3 x denně vždy 1 – 2 vstříknutí do každé nosní dírky.
- STÉRIMAR Cu nos náchylný k infekci 50 ml.
- QUIXX nosní sprej 30 ml.
- STÉRIMAR Nosní hygiena 100 ml.
- SINEX Vicks aloe a eukalyptus 0,5 mg/ml nosní sprej, roztok 15 ml.
- VINCENTKA Standart hypotonický nosní sprej 25ml.
Teplé tekutiny zase pomohou zmírnit podráždění v nose, ztekutit hlen a tím pádem se rýmy rychleji zbavit. Další účinnou metodou je vdechování páry. Naplňte misku horkou vodou, nakloňte se nad ni a hlavně si nezapomeňte zakrýt hlavu ručníkem nebo utěrkou.Pořiďte dětský sprej do nosu
Ale až po poradě s pediatrem. Doporučujeme nezvolit hned tu první nejsilnější variantu známých značek. Na obyčejnou rýmu u novorozenců i na rýmu u batolat vám pomůže roztok ze slané vody (např. Sterimar) nebo dětská Vincentka ve spreji.
Jak zastavit rýmu v začátku : Při prvních náznacích ucpávání nosní dutiny je vhodné použít solný nosní sprej, který zpomalí další projevy. Pomáhá také teplá sprcha, vlhké teplo lépe zprůchodní ucpané dutiny. Případně zkuste nastrouhat dvě lžíce křenu a přidejte lžíci medu. Po této "dobrotě" se vám prý rýma spolehlivě spustí a půjde i lépe smrkat.
Co nedělat při rýmě
6 věcí, kterým se raději při nachlazení vyhnout
- Na kloktání slivovice zapomeňte. Taky vám tatínek vždycky radil, abyste bolest krku vypálili pálenkou
- Nepřepínejte se. Všichni to známe.
- Látkové kapesníky vyměňte za papírové
- Nebraňte se lékům.
- Vyhněte se saunám.
- Nekombinujte protichůdné léky.
Jak se zbavit rýmy přes noc : Večer vám pomůže horká lázeň, například doplněná o bylinné extrakty či oleje. Lehněte si do vany a připouštějte horkou vodu po celou dobu koupele. Po několika minutách se pořádně otřete ručníkem. Pak už se stačí jen zachumlat do postele a vypotit se.
Akutní rýma začíná nepříjemným pálením a suchostí v nose a nosohltanu. Do 24 hodin nastupuje vodnatá až hlenovitá sekrece. Tento druh rýmy není nebezpečný, pro úlevu vám postačí nosní kapky nebo spreje, díky kterým splasknou oteklé nosní sliznice.
Pokud dojde k ucpání nosu, první pomocí je použití spreje s roztokem mořské soli. Ředí hleny (chloupky mají lehčí práci), pomůže také očistit nosík v přirozeném procesu kýchnutí. To je velmi důležité, protože ucpaný nos nutí dítě mít pootevřená ústa a tehdy dochází k vysychání ústní sliznice.
Jak uspat miminko když má rýmu
Během rýmy u kojence zkuste zvýšit vlhkost v pokoji. Zavěste vlhké utěrky nebo prádlo v místnosti nebo je položte na topení. Alternativou je také zvlhčovač. Vodní pára může pomoci otevřít dýchací cesty děťátka.Jak je možné léčbu rýmy urychlit
- Smrkat, smrkat, smrkat. Tím, že ze sebe dostanete co největší množství hlenů, pomáhají tělu rychle se zbavit virů a bakterií, které se právě v nosní sliznici usídlili.
- Inhalujte páru.
- Doplňujte minerály a vitamín C.
- Výplachy nosní dutiny solným roztokem.
- Použijte kapky a spreje proti rýmě
Naplňte stříkačku fyziologickým roztokem, sterilizovanou mořskou vodou nebo vincentkou na výplach nosu miminka a propláchněte každou nosní dírku jednu po druhé (nejlépe ve vzpřímené poloze dítěte), aby vypláchnutá tekutina mohla vytéct druhou nosní dírkou. Počkejte několik sekund mezi každým propláchnutím.
Pro novorozence a kojence je dovoleno použití léčivých přípravků s obsahem oxymetazolinu o koncentraci 0,01 – 0,025 % (např. Nasivin) nebo xylometazolinu o koncentraci 0,025 % (např. Olynth), které sníží překrvení sliznice a nos účinně uvolní.
Jak často odsávat rýmu u kojence : Jak správně používat nosní odsávačku
Hlen stačí odsávat 2× denně, například před spaním nebo před jídlem. Pokud by se nos odsával příliš často, došlo by k podráždění a zduření sliznice a tvořilo by se tak větší množství hlenu.
Jak se zbavit rýmy do 24 hodin : Akutní rýma začíná nepříjemným pálením a suchostí v nose a nosohltanu. Do 24 hodin nastupuje vodnatá až hlenovitá sekrece. Tento druh rýmy není nebezpečný, pro úlevu vám postačí nosní kapky nebo spreje, díky kterým splasknou oteklé nosní sliznice.
Jak si proplachovat nos bez Konvicky
Solný roztok do nosu, nosních dutin
Malou sklenku s osolenou vodou přiložíte k nosu. Jednu nosní dírku stiskněte a druhou dírkou pomalu vtáhněte slanou vodu. Pak ji ústy vyplivněte. Takto proplachovat nos můžete i preventivně.
Pokud dojde k ucpání nosu, první pomocí je použití spreje s roztokem mořské soli. Ředí hleny (chloupky mají lehčí práci), pomůže také očistit nosík v přirozeném procesu kýchnutí. To je velmi důležité, protože ucpaný nos nutí dítě mít pootevřená ústa a tehdy dochází k vysychání ústní sliznice.roztok na výplach nosu připravíte tak, že konvičku naplníte vodou, je to přibližně 300 ml vody. Voda by měla mít 37°C. V ní rozpustíte 1 odměrku kuchyňské soli (2,7 g). Konvičku uzavřete dlaní a palcem a protřepete, aby se sůl úplně rozpustila.
Jak odsávat rýmu miminku : Použití: Odsávačku opatrně vsuňte miminku do nosní dírky, zapněte odsávání a zároveň prstem zakryjte miminku druhou nosní dírku. Jemně pohybujte odsávačkou v nosíku, dokud neuslyšíte, že jste ulovili hlen a opravdu odsáváte. TIP: Pokud tuto odsávačku berete s sebou na cesty, nezapomeňte přibalit náhradní baterie.