Co má obsahovat kazuistika v sociální práci?
Kazuistiky obvykle mívají šest částí: titul, ab- strakt, úvod, popis samotného případu, diskuzi a literární odkazy. Každá jednotlivá část vyžaduje konkrétní požadavky, aby kazuistika jako celek mohla být kvalitní.Vytvoření kazuistiky je součást druhé etapy sociální práce, a to etapy diagnostické. Diagnostická etapa je zaměřena na zjištění a hledání příčin, které vedly k určitému sociálnímu problému. K diagnóze sociální pracovník dospěje na základě záměrných rozhovorů s jedincem a šetřením v domácnosti.“ Přesně podle vzoru Agaty Christie – záhada je rozluštěna až v samém konci příběhu. Symbolický (vhodnější) název informuje čtenáře o problému a tématu kazuistiky. Tento typ titulu je vhodnější i pro systematické vyhledávání obdobných případů. Rozhodnutí, zda budeme kazuistiku číst, značně ovlivňuje právě její název.

Jak napsat Kazuistiku klienta : Kazuistika zachycuje první období spolupráce s uživatelkou služby.

  1. Anamnéza. Věk, rodinný stav, bydlení, zájmy, vztahy apod.:
  2. Určení uživatelových potřeb.
  3. Individuální plán – detailní práce s konkrétním problémem uživatele.
  4. Výsledek – zpětná vazba uživatele ohledně poskytnuté služby.

Jak napsat Kazuistiku žáka

stačí uvést pouze pohlaví a věk dítěte, případně typ školy a postupný ročník, který navštěvuje. Bývá užitečné uvést jméno dítěte, tím je charakterizováno pohlaví a nadále nemusíme o dítěti hovořit neosobně, ale i v dalším textu o něm vypovídat jako o určité konkrétní osobě. Anamnéza je základní součástí kazuistiky.

Co je Kazuistický seminář : Kazuistický seminář je dobrovolné skupinové a vzájemné sdílení případů z praxe, případně skupinové hledání řešení problematických případů z praxe. Jedná se tedy o týmovou, domluvenou akci, která má vzdělávací a zpětnovazebný význam.

Otázky vývoje dítěte v podmínkách institucionální výchovy sleduje anamnéza školní. Jedná se například o vstup dítěte do MŠ, jeho projevy chování vůči dětem, učitelkám, reakce na režim v mateřské škole i výčet navštěvovaných škol.

Kazuistika (případová studie) patří mezi metody často používané v klinické psychologii. Jedná se o způsob práce s jednotlivým případem, kdy si přehledně (podle daného schématu) uspořádáme všechna fakta, která jsou nám o případu známa a následně je analyzujeme.

Co je to psychodiagnostika

Psychodiagnostika je aplikovaná psychologická disciplína, jejímž předmětem je pozorování, měření a hodnocení. Cílem psychodiagnostiky je zjišťování a měření duševních vlastností a stavů a konečné stanovení diagnózy.V osobní anamnéze se chronologicky od dětství uvádí prodělaná onemocnění, např. infekční onemocnění, operace, úrazy, užívání návykových látek (kouření, alkohol, drogy, káva) a s čím se pacient v současné době léčí.Osobní anamnéza (OA) – Informuje nás o všech onemocnění, která pacient prodělal od narození až po vznik nynějšího onemocnění. Zahrnuje v chronologickém pořadí všechna onemocnění, dětské nemoci, úrazy a operace, jejich trvání, způsob léčby, popřípadě následky, dřívější hospitalizace.

K nejužívanějším patří dotazníkový test MMPI nebo projektivní Rorschachův test či TAT. K oblíbeným testům mimo klinickou praxi se řadí Learyho ICL. Testy specifických funkcí jsou nesourodou skupinou všech možných typů metod, testujících např. depresi, úzkostnost, schopnost se soustředit, paměť a další.

Jak se dělí psychologické testy : Diagnostické metody se v psychologii dělí na dvě základní kategorie – klinické a testové. Mezi klinické metody patří pozorování, rozhovor, anamnéza (rozbor životní historie) a analýza produktů (deníky, umělecká díla apod.). V rámci testových metod se rozlišují testy výkonové a osobnostní.

Co se píše do anamnézy : Zahrnuje v chronologickém pořadí všechna onemocnění, dětské nemoci, úrazy a operace, jejich trvání, způsob léčby, popřípadě následky, dřívější hospitalizace. Dále zahrnuje informace i trvalém užívání léků, zvyky/zlozvyky – kouření, alkohol, káva.

Jak napsat rodinnou anamnézu

V rodinné anamnéze je žádoucí uvádět věk nástupu onemocnění, věk úmrtí postižených osob, případně stáří všech jedinců uvedených v rodokmenu. Jsou zaznamenávány údaje o typech onemocnění, která se v rodině vyskytují. Onemocnění jsou členěna na multifaktoriálně děděné choroby, monogenně děděné choroby a další.

Není. Dopravně psychologického vyšetření se skutečně nemusíte bát. Jde pouze o měření vašich psychických funkcí a zhodnocení vaší osobnosti. Vše probíhá v klidné a pohodové atmosféře.Nezáleží také na tom, zda test děláte za pomoci tužky a papíru, ústně a nebo on-line.

  • Před testem si dopřejte dostatek spánku.
  • Test dělejte odpočatí a vyvarujte se předchozí namáhavé činnosti (duševní i psychické)
  • Před testem nepijte alkohol ani nekonzumujte větší množství kávy nebo kofeinových nápojů

Co odhalí psychotesty : U psychotestů se zjišťuje samotná osobnost uchazeče ( pro neúspěch rozhodně svědčí zjištěná agresivita, laxnost, impulzivnost, nezralost apod.), jeho výkonnost, soustředěnost, inteligence anebo také komunikační schopnosti. V první řadě se hodnotí osobnost dotyčného uchazeče a jeho výkonnost.