Co lze zjistit z krve?
Krevní obraz je screeningové vyšetření krve, kterým získáme základní informace o počtu a kvalitě jednotlivých krevních buněk, mezi které patří erytrocyty, leukocyty, trombocyty a další odvozené parametry. Odchylky v hodnotách mohou poukazovat na zdravotní problém, který se v našem těle odehrává.Ověříte:

  • krevní obraz, který slouží k přehledu o celkovém zdravotním stavu.
  • funkci ledvin.
  • funkci jater.
  • hladinu cukru v krvi (ohrožení diabetem)
  • riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění – hladinu cholesterolu (zdraví srdce a cév)
  • možné onemocnění močových cest.

Výsledky vyšetření krevního obrazu vám poskytnou informace o počtu a také velikosti červených a bílých krvinek, krevních destiček a množství hemoglobinu v krvi.

Co se zjistuje z krve na preventivní prohlidce : Prohlídka probíhá přímo v ordinaci praktického lékaře a zahrnuje několik částí: Odběr krve k vyšetření cholesterolu (ve 30, 40, 50 a 60 letech), glykémie (od 40 let á 2 roky) a ev. další testy v závislosti na současné léčbě nebo zdravotních obtížích.

Co se měří z krve

Krevní obraz nám měří hlavní složky a vlastnosti krve a to jsou: Červené krvinky (Erytrocyty), které přenášejí kyslík. Hemoglobin, bílkovina, která přenáší kyslík v červených krvinkách. Hematokrit, poměr červených krvinek a tekuté složky neboli plazmy v krvi.

Co se zjistí že sedimentace krve : Zvýšená sedimentace vypovídá o tom, že v těle probíhá akutní nebo chronický zánětlivý proces. Kde se zánět v těle nachází, je však nutné zjistit pomocí dalších vyšetření. Příčinou zvýšené krevní sedimentace může být mnoho. Bakterie, viry, chronické záněty, poškození jater, chudokrevnost, nádorová onemocnění.

Diagnostikují se poruchy krvácení nebo srážlivosti krve. Zjišťuje se, jak je na tom imunitní systém a zda nemá potíže v boji s infekcemi. Z výsledků krevních testů se dá také zjistit, zda přijímáte dostatek nějakých vitamínů a minerálů ze stravy nebo z doplňků.

Pomocí krevních testů se diagnostikují určité nemoci a stavy. Sleduje se průběh chronických onemocnění nebo stavů, jako je cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu. Zjišťuje se, zda je léčba nemoci účinná. Pozorují se hodnoty orgánů, jako jsou játra, ledviny, srdce a štítná žláza.

Co si nechat vyšetřit z krve

Z krve lze rovněž vyčíst, jaký je metabolismus cholesterolu a lipidů, což dává obrázek o tom, jestli jsme v nějakém riziku srdečně-cévního onemocnění. Z krve lze rovněž zjistit, jak fungují naše játra či jaký je metabolismus štítné žlázy a jak vysoké či nízké jsou sérové hladiny iontů (vybraných minerálních látek).V případě nedostatečného pitného režimu je menší procento vody a krvi a počet červených krvinek, bílkovin a tuků nebo močoviny se relativně zvyšuje. Vhodný je také tělesný klid, neboť fyzická aktivita a metabolické produkty vznikající po zátěži ovlivňují řadu laboratorních výsledků.Sedimentace krve (zkratka FW – Fahræus Westergren) udává rychlost klesání erytrocytů ve vzorku nesrážlivé krve. Erytrocyty mají tendenci vytvářet shluky (označuje se to jako penízkovatění). Shlukování podporují bílkoviny, hlavně fibrinogen. Fyziologické hodnoty jsou pro muže 2-5 mm/hod, pro ženy 3-8 mm/hod.

Pomocí krevních testů se diagnostikují určité nemoci a stavy. Sleduje se průběh chronických onemocnění nebo stavů, jako je cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu. Zjišťuje se, zda je léčba nemoci účinná. Pozorují se hodnoty orgánů, jako jsou játra, ledviny, srdce a štítná žláza.

Jaký je rozdíl mezi CRP a sedimentaci : CRP koncentrace v séru se zvyšuje a snižuje rychleji než sedimentace červených krvinek. Výsledky měření lze odečítat nikoli za hodinu a za dvě hodiny jako u sedimentace, ale již do 2 minut. Při odeslání vyšetření CRP do laboratoře máme výsledky až druhý den.

Jak se projevuje rakovina krve : Diagnóza leukémie zahrnuje fyzikální vyšetření, laboratorní testy krve a kostní dřeně a obrazové vyšetření, jako je CT a MRI. Důležité je také stanovení typu leukémie, které může ovlivnit léčebný plán. Biopsie kostní dřeně je často nezbytná pro potvrzení diagnózy.

Co se zjistí z CRP

CRP test je určen ke kvantitativnímu stanovení koncentrace C-reaktivního proteinu v krvi. Měření vám pomůže rozlišit virovou infekci od bakteriální. Běžná koncentrace CRP v séru zdravých jedinců je nízká (0 – 7 mg/l), při bakteriální infekci se výrazně zvýší během 6 – 12 hodin.

Mezi možné hlavní příznaky zde patří ztráta energie, rychlá únavnost, bledost, časté infekce a krvácivost z nosu a dásní, nadměrná tvorba modřin a červených teček na kůži, zvětšené mízní uzliny, bolesti břicha, bolesti kostí a kloubů, případně horečka, noční pocení, bolesti hlavy, nechutenství a úbytek na váze.Odběry krve – zahrnují sedimentaci, krevní obraz, základní biochemický rozbor krve, hormony štítné žlázy, nádorové markery (podle pohlaví) – CEA, PSA, volný PSA, CA19-9, AFP, HCG , Ca125 a analýzu hladiny vitamínu D. Vyšetření moči. Vyšetření na skryté krvácení do zažívacího traktu.

Jak zjistit infekci v těle : Zvýšená hladina bílých krvinek, CRP (C-reaktivní protein) a ESR (rychlost sedimentace erytrocytů) dokáže ukázat na přítomnost zánětu v těle. Mezi další zobrazovací metody pak patří ultrazvuk, MRI nebo CT, které mohou odhalit známky zánětu v konkrétních orgánech nebo tkáních.