Sonografie břicha a žaludku (ultrazvuk, sono)
UZ břicha a střev zobrazí lékařům strukturu jater, žlučníku, žlučových cest, ledvin a močového měchýře. Sonografické vyšetření navíc ukáže u žen gynekologické struktury, u mužů prostaty.POKLEP. Poklepem (perkusí) se posuzuje odpor břišní stěny, její bolestivost, obsah břišní dutiny a velikost orgánů. U zdravého člověka je stěna břišní nebolestivá, poklep je diferencovaný bubínkový (t.j. nad orgány dutiny břišní má bubínkový poklep různou výšku podle velikosti plynové náplně).Ultrazvuk je nejdostupnější a nejbezpečnější přístrojová vyšetřovací metoda používaná v gastroenterologii. Principem tohoto vyšetření je použití přístroje, který využívá zvuk o frekvenci 2 až 20 megahertzů, který výborně proniká naším tělem.
Co to je fyzikální vyšetření : Fyzikální vyšetření je vyšetření pacienta lékařem prostřednitvím vlastních smyslů a jednoduchých pomůcek. Lékař by měl systematicky vyšetřit jednotlivé orgánové systémy a zaznamenávat přítomnost i nepřítomnost specifických příznaků.
Co vše odhalí sono břicha
Sonografie břicha umožňuje lékařům detailně prozkoumat ledviny a odhalit případné nádory, cysty nebo kameny. Tato metoda je neinvazivní a bezpečná, což z ní činí preferovanou volbu pro sledování a diagnostiku onemocnění ledvin.
Co se dá zjistit z ultrazvuku břicha : Ultrazvuk zobrazí ledviny, játra, žlučník, slezinu, slinivku, močový měchýř nebo třeba velké cévy. Ultrazvuk břicha je často doménou chirurgie a urologie, ale předepisuje jej i internista nebo gynekolog. Ultrazvukové vlny dokáží zobrazit téměř všechny měkké tkáně vašeho těla.
Břicho je dost komplikovaná oblast. Bolest zde může mít mnoho příčin. Může jít o zažívací obtíže, plynatost, menstruační bolesti, zánět slepého střeva, zánět slinivky nebo zánět močového měchýře. V horším případě může jít o příznaky rakoviny, jater, slinivky nebo žaludku.
Hodnocení stavu ledvin
Sonografie břicha umožňuje lékařům detailně prozkoumat ledviny a odhalit případné nádory, cysty nebo kameny. Tato metoda je neinvazivní a bezpečná, což z ní činí preferovanou volbu pro sledování a diagnostiku onemocnění ledvin.
Co ukáže rentgen břicha
Rentgen břicha umožňuje ve dvou projekcích (vleže a vestoje) zhodnotit charakter kliček střevních, včetně určení přítomnosti volného plynu v dutině břišní.Interní vyšetření je soubor úkonů, které lékař provádí ke stanovení, zda pacient netrpí vnitřním onemocněním a pokud ano, pak mu pomáhá toto onemocnění přesněji určit. Je běžnou součástí preventivních prohlídek, při přijetí nového pacienta nebo před operací.Lékař při palpaci prohmatává konkrétní část těla (např. břicho, krk apod.) a hodnotí přitom nejen nahmatané orgány či jiné útvary, ale i případné reakce pacienta – zejména bolestivost v okamžiku, kdy lékař pohmatem odhalí nějaký problém. Odvozené přídavné jméno je palpační.
Sonografie břicha a střev zobrazí lékařům strukturu jater, žlučníku, žlučových cest, ledvin a močového měchýře. Sonografické vyšetření navíc ukáže u žen gynekologické struktury, u mužů prostaty. Pokud máte jakékoliv problémy s danými orgány, neváhejte se na nás obrátit.
Co je vidět na ultrazvuku břicha : Ultrazvuk zobrazí ledviny, játra, žlučník, slezinu, slinivku, močový měchýř nebo třeba velké cévy. Ultrazvuk břicha je často doménou chirurgie a urologie, ale předepisuje jej i internista nebo gynekolog. Ultrazvukové vlny dokáží zobrazit téměř všechny měkké tkáně vašeho těla.
Co je vidět na ultrazvuku : Ultrazvuk je bezpečnou a bezbolestnou metodou, která pomůže lékařům zjistit stáří a velikost plodu a odhalí i to, jestli se orgány děťátka správně vyvíjí. Ten úplně první vás čeká přibližně 6 týdnů od prvního dne poslední menstruace. Provádí se většinou vaginálně.
Co lze vyšetřit ultrazvukem
Nejčastěji se ultrazvukem vyšetřují játra, slinivka břišní, slezina, ledviny, močový měchýř, mléčná žláza. Ultrazvukem lze také vyšetřit srdce nebo cévní systém. Provádí se vy vyšetřovně s ultrazvukovým přístrojem a trvá většinou jen několik minut.
Mezi nejčastější příznaky, které pacienti při bolestech břicha ze stresu popisují jsou tyto:
- Zpomalené trávení, pocit tíhy v žaludku – nervozita oslabuje peristaltiku žaludku a střev.
- Průjem nebo naopak zácpa.
Varovné příznaky, se kterými je vhodné navštívit lékaře, je například vleklý průjem anebo zácpa či jejich střídání, krev či hlen ve stolici, zvracení či nevolnost, hubnutí, nechutenství, vysoké teploty, ostré bolesti břicha.
Co se pozná z ultrazvuku : Posuzujeme velikost orgánu, dále tzv. homogenitu a echogenitu orgánu (např. ztučnění jater), přítomnost kamenů (žlučník, žlučové cesty, ledviny) a ložiskových změn (např. nádory, cysty).