Které materiály se svařují nejčastěji metodou TIG Mezi nejčastěji používané materiály při svařování TIG patří nerezová ocel, nerezové plechy, niklové a hliníkové slitiny. Metodu TIG svařování doporučujeme pro materiál tenčí než 4 mm.Svařování speciálních materiálů a heterogenních spojů: vysokolegované a nástrojové oceli, oceli pro energetiku, hliníkové materiály, titan, měď, bronz, hořčík, apod. Svařování velmi tenkých materiálů.Při sváření hliníku metodou TIG se vytváří na povrchu taveniny krusta z oxidu hliníku, změnou polarity svařovacího proudu je možné „narušit“ tuto povrchovou vrstvu oxidu prostřednictvím mechanizmu nazvaného „ionické pískování“. Napětí na wolframové elektrodě je střídavě kladné (EP) a záporné (EN).
Jak Svarovat nerez Tigem : Výběr správné metody svařování nerezové oceli závisí na tom, jaké vlastnosti hledáte. Pokud hledáte cenově dostupnější svár, může být nejlepší volbou bodové svařování. Pokud však pracujete s tenkým materiálem, může být lepší volbou svařování metodou TIG nebo svařování obloukem s wolframovým plynem.
Co lze svařovat
Svařovat lze kovové i nekovové materiály a materiály podobných i různých vlastností. Pro různé typy spojů a materiálů jsou vhodné různé metody svařování. Při svařování dojde vždy ke změně fyzikálních nebo mechanických vlastností základního spojovaného materiálu v okolí spoje.
Čím se svařuje hliník : Pro svařování hliníku se nejčastěji používá metoda TIG v ochranné atmostéře inertních plynů (směs argonu a helia) za pomoci hořáku s wolframovou elektrodou. Vyvarujte se použití ochranných plynů s vodíkem.
Základní nastavení TIG svářečky – invertoru a jeho svářecího proudu
Tloušťka materiálu ( mm ) | Proud ( A ) | Průtok plynu Ar (l) |
---|---|---|
1 – 1,5 | 6 – 70 | 5 – 6 |
1,5 – 3,0 | 60 – 140 | 6 – 7 |
3,0 – 5,5 | 120 – 240 | 7 – 8 |
Dalším podstatným parametrem je svařovaný materiál. Argon a helium najdou uplatnění nejčastěji při svařování hliníku, mědi, niklu a dalších neželezných kovů. Levnější CO2 pak uplatníte při svarovém spojení ocelí.
Co pouzit na nerez
Ocelové povrchy můžete zkusit vyčistit i domácími čistícími prostředky, například olejem nebo utěrkou z mikrovlákna. Pokud nedosáhnete požadovaného výsledku, můžete použít přípravky, které byly speciálně vyvinuty pro čištění oceli. Patří mezi ně HG čistič na nerezové povrchy a HG ochrana a lesk na nerezové povrchy.Pro sváření nízkolegovaných ocelí se nejčastěji používá svařovací směs Argon 82% a 18% Oxid uhličitého. Při sváření korozivzdorných ocelí – nerezi musí být ve směsi plynu maximálně 4% Oxidu uhličitého.Svařovat lze kovové i nekovové materiály, materiály podobných i různých vlastností. Ale pro různé typy spojů a materiálů jsou vhodné jiné metody svařování. Při svařování dojde vždy ke změně fyzikálních nebo mechanických vlastností základního materiálu (spojovaného) v okolí spoje.
Jedná se o plyny pro speciální účely, automatizované a robotizované svařování, svařování s menší emisí škodlivin apod. Klasickým aktivním vícesložkovým plynem je 93 % Ar + 5 % CO2 + 3 % O2. Souhrnně lze tedy říci, že MAG svařování je vhodné na svařování ocelí a to díky použitému aktivnímu plynu.
Jakou svářečku na hliník : Pro sváření hliníku se používají svářecí kukly s filtračně-ventilační jednotkou neboli odsáváním spalin. Tip !: měj svářečku MIG s pulsem či MIG s double pulsem (DP).
Kolik wattu je 1 ampér : Jeden volt je takové napětí, které je na vodiči s procházejícím proudem o velikosti 1 ampéru a výkonem 1 wattu. Dílčí jednotky voltu jsou mikrovolt, milivolt.
Kolik je 1 ampér
Ampér označuje velikost procházejícího elektromagnetického proudu. Jeden ampér prochází obvodem pokud je jeho velikost toku elektrického náboje právě 1 coulomb za čas 1 sekundy. Dílčími jednotkami ampéru jsou mikroampér a miliampér.
Pro běžné svařování hliníkových a měděných materiálů vyhovuje nejrozšířenější Argon 4,6. Argon 4,8 použijeme pro spoje s vyšším důrazem na kvalitu. Argon 5,0 je nutný třeba na svařování titanu. Směsný inertní plyn používající se zejména při automatizovaném a robotizovaném svařování.Jak vyleštit poškrábaný nerez Jak jsme si již vysvětlili, v nabídce jsou dva přípravky na čištění nerezu – čisticí a lešticí prostředek. Máte-li poškrábanou plochu, doporučujeme Lerapur ESP, který dokáže poškrábání jemně scelit, opticky plochu sjednotit.
Jak obnovit nerez : Pasivační vrstvu je možné cíleně obnovit během chemického procesu (pasivace), který se provádí speciálními prostředky značky Whalespray. Díky pasivaci se odstraní i barevná přechodová pásma v oblasti svarů a materiál získá jednotnou matně stříbrnou barvu. Zároveň dojde k obnovení plnohodnotné korozivzdornosti nerezu.