Co lze pěstovat hydroponicky?
Díky domácí hydroponii snadno vypěstujete bylinky, zeleninu i ovoce. Pokud se rozhodnete pro hydroponické pěstování bylinek, vsaďte na voňavou mátu, bazalku, šalvěj či tymián. Při pěstování zeleniny doporučujeme oblíbená cherry rajčátka nebo saláty, z ovoce pak určitě vyzkoušejte šťavnaté jahody.Rostlinu pěstovanou formou hydroponie zalévejte jednou za dva až tři týdny, záleží na druhu rostliny. Hnojte při každé zálivce. Živný roztok (hnojivo) ovšem nepřelévejte.Hydroponie je způsob pěstování rostlin bez použití půdy. Běžná zemina se vymění za roztoky bohaté na živiny a zelenina a bylinky se pěstují pouze na vodě. Speciální desky z polystyrenu plavou po povrchu, a kořeny rostlin v plastových otvorech tak mají stálý přísun vody s živným roztokem.

Jak sázet hydroponii : Do pěstební nádoby pro hydroponii nasypte potřebné množství keramzitu. Ideálně do výšky, kde končí spodní otvory pro průtok vody. Poté vezměte rostlinu, kořeny rozprostřete po ploše celé nádoby a postupně rostlinu zasypávejte ze všech stran keramzitem. Příliš keramzit nestlačujte, ať nezpřetrháte kořeny.

Co pěstovat ve Foliaku

Mezi oblíbenou zeleninu, kterou si zahrádkáři předpěstovávají ve fóliovníku, patří květák, brokolice, pórek, kapusta, zelí, celer či brukev. Stejně tak si zde můžete rozmístit květináče nebo truhlíky, a v nich si předpěstovat rostliny, které pak budou zdobit vaše okna či terasu – například afrikány či petúnie.

Jak hnojit v hydroponii : Tablety hnojiva aplikujte pod pěstební nádobu na dno obalové nádoby. Účinnost těchto hnojiv je různá, běžně se pohybuje okolo 6 týdnů. Tekuté hnojivo – je nejkvalitnější a lze jím rostlině dodávat spolu se zálivkovou vodou živiny. Tekutými hnojivy se hnojí v kratších intervalech.

Rostliny vhodné pro hydroponii

Pro hydroponické pěstování je vhodná téměř každá pokojovka (např.: monstera, epipremnum, aglaonema, philodendron a mnoho dalších), ale i bylinky, zelenina a ovoce.

Jakou zeleninu a ovoce můžete pěstovat Nejlépe se bude v truhlíku dařit všem bylinkám, dále pak taková klasika jako jsou cherry rajčátka, chilli papričky, mrkev, cibule, fazolové lusky hrášek, ředkvičky nebo tzv. mini salátové okurky či klasické sladké papriky.

Jakou zeleninu lze pěstovat ve stínu

Mezi čtyřmi a pěti hodinami slunce je tak akorát pro mrkev, petržel, celer, ředkvičky, hrášek, řepu nebo fazole. Zvlášť kořenová zelenina může těžit z vláhy, kterou záhony v polostínu lépe zadržují, například mrkev je šťavnatější.Nejvhodnější plodiny do skleníku jsou rajče, salát, mrkev, kopr, ředkvička, fazol tyčkový a okurka.Pěstování rajčat ve fóliovníku

Sazenice můžete do fóliovníku zasadit ve chvíli, kdy teplota v něm neklesá pod 15 °C (vhodné je umístit do fóliovníku teploměr), a stejně tak by neměla vystoupat nad 27 °C (v teplých dnech je třeba větrat). Pamatujte na to, že rajčata potřebují propustnou a dobře prohnojenou půdu.

Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.

Jak pěstovat květiny ve vodě : Hydroponické rostliny zakoupené u nás, jsou zasazené v plastových květináčích a keramzitu. Takto je stačí vložit do okrasného obalu, dosypat keramzitem a přidat vodoznak. Tento systém dvou nádob je pro hydroponii ideální. Také je ale možné rostliny zasadit rovnou do obalu, zasypat vhodným substrátem a použít vodoznak.

Co lze pestovat v nádobách : Velikost zvolených nádob se odvíjí od druhů zeleniny, které budete pěstovat. Rajčatům, paprikám a okurkám vyhovují spíše kbelíky, truhlíky jsou vhodné pro ředkvičky, saláty, hrášek nebo špenát. Hlubší nádobu bude potřebovat mrkev a brambory vyžadují už pytle. Bylinkám a jahodníkům postačí květináče běžných rozměrů.

Co zasadit do truhlíku

Krásně kvetou modřence, šafrány, tulipány, narcisy, hyacinty. Ano, můžete je vysázet i do truhlíků. K nim můžete zasadit sedmikrásky chudobky, macešky nebo pomněnky. Vyzkoušet můžete i primule, ale u těch je to už se snášením mrazíků horší.

Výběr trvalek do stínu

Dominují kapradiny, funkie (Hosta), pomněnkovec (Brunnera), barvínek (Vinca). Mnohé rostliny ve stínu i kvetou: zvonky (Campanula), srdcovka (Dicentra), orlíčky (Aquilegia), hluchavky (Lamium) a mnohé jiné. Z popínavek vzpomeneme břečťan (Hedera).Zkuste proto např. kanadské borůvky, ostružiníky, malinoostružiníky, maliny, jahodník. Dobré výsledky by mohly poskytnout i kamčatské borůvky (zimolez kamčatský), které na rozdíl od těch kanadských nevyžadují kyselou půdu, lískové ořechy, případně arónie černá, z jejíž plodů lze připravovat např.

Co se dá všechno pestovat ve skleníku : 10 nejlepších zelenin na pěstování

  • Papriky. Protože téměř všechny odrůdy papriky se přirozeně vyskytují v teplejším podnebí, jsou ideálním kandidátem na pěstování ve skleníku.
  • Rajčata.
  • Okurky.
  • Kořenová zelenina.
  • Brokolice.
  • Kukuřice cukrová
  • Dýně
  • Růžičková kapusta.