Co lze odvézt na sběrný dvůr?
Sběrné dvory fungují i jako místa zpětného odběru výrobků s ukončenou životností – elektrozařízení, baterií a akumulátorů. Jejich předání je vždy bezplatné. Občané dováží do sběrných dvorů elektrozařízení větších rozměrů – ledničky, mrazničky, sporáky, pračky a sušičky, televize a monitory.Do sběrného dvora patří:

  • starý nábytek, koberce (velkoobjemový odpad);
  • železný šrot;
  • nebezpečné odpady z domácností;
  • pneumatiky;
  • stavební a demoliční odpad (většinou v omezeném množství);
  • ořezané větve, shrabané listí a další zelený odpad ze zahrádek.

Patří sem: popel, smetí, odpady z kuchyně, znečištěný papír, znečištěné plasty, atp. Nepatří sem: látky tekuté, nebezpečné odpady a jiné předměty, které by mohly ohrozit zdraví a bezpečnost osob. uhynulá zvířata, papír, sklo, plast, nápojové kartony, kovy, bioodpad.

Kolik se platí za sběrný dvůr : Například za metr krychlový suti se zaplatí 500 korun, za jednu pneumatiku 25-150 korun, za dřevo, například staré skříně nebo zbytky ze stavby, je to 200 korun za kubík. Ne každý sběrný dvůr bere i nebezpečný odpad jako například staré baterie z auta.

Kam se vyhazuje vysavač

Každý má možnost odevzdat vysloužilý spotřebič také v obchodě s elektronikou. Obchodník jej musí vzít zdarma. Když nemá prostor, aby staré spotřebiče skladoval, musí vám poradit, kam jej odevzdat – nejspíš to bude nejbližší sběrný dvůr.

Kam odvézt starý koberec : KOBERCE – Sběrný dvůr nebo kontejnery na velkoobjemový odpad. KOPÍROVACÍ PAPÍR – Směsný odpad. KOSMETIKA – Zbytky nechte v nádobách (tzn. zbytečně nevypouštět do kanalizace) a vyhazujte plast do plastu, sklo do skla, hliník do směsného odpadu,nebo kontejnery na kov.

Tabulové sklo je sice podobné čirému sklu z lahví a sklenic, ale světe div se, zbytky rozbitých oken nebo dveří nepatří do bílého kontejneru na čiré sklo. Tohle vysypané neštěstí patří do zeleného kontejneru na barevné sklo, ve větším množství je lepší jej odvézt do sběrného dvora.

Do modrého kontejneru naopak nepatří celé svazky knih (vhazovat pouze bez pevné vazby, ve větším počtu patří do sběrného dvora), uhlový (kopírovací papír), mastný nebo jakkoliv znečištěný papír. Tyto materiály nelze už nadále recyklovat. To samé platí o termopapíru (některých účtenkách).

Kam se zbytky z kuchyně

Zbytky potravin

Zbytky rostlinného původu lze vytřídit do bioodpadu, stejně jako kávovou sedlinu nebo sáčky od čaje. Živočišné zbytky patří do směsného odpadu.Likvidace odpadu při vyklízení bytů a domů: Co můžete zdarma odevzdat do sběrných dvorů Občané České republiky mohou ve sběrných dvorech zdarma odevzdat následující druhy soukromých odpadů: Dřevo nebo dřevotřísku – nábytek. objemový odpad – matrace, sedací soupravy, peřiny.Sběrné dvory slouží jako stabilní místa zpětného odběru, na kterých můžete vysloužilé tiskárny a další spotřebiče odevzdat bezplatně. Odpad můžete přivézt na jakýkoliv sběrný dvůr v ČR bez ohledu na místo bydliště.

Odvoz do sběrného dvora

Bývá bezplatný, pokud odevzdáte nábytek v místě svého bydliště podle občanského průkazu. V opačném případě záleží na benevolenci konkrétního sběrného dvora, zda jej od vás za poplatek převezme. Za likvidaci starého gauče pak ale můžete zaplatit i několik stovek.

Kam se starou matraci : Celý výrobek můžete odevzdat a to bezplatně do sběrného dvoru v místě Vašeho bydliště. Starou matraci rozhodně nelikvidujte spalováním nebo rozřezáním a uložením do tzv. žlutých kontejnerů na plasty. Při spalování unikají do ovzduší zdraví škodlivé látky.

Jak se zbavit starych oken : V dnešní době je již samozřejmostí, že nelze použitý a nepotřebný stavební materiál a stará okna odložit někde na běžnou skládku nebo snad vedle kontejnerů. V případě realizací velkých zakázek jsou oprávněnou firmou přistavovány kontejnery na odpad přímo na místa montáží, odkud jsou odváženy na místa likvidace.

Kam vyhodit staré šanony

A jak je to s tříděním šanonů Šanony vyrobený z papíru patří i s kovovýma součástkama do modrého kontejneru. Plastové šanony a papírové s laminovou vrstvou vyhazujeme do směsnýho odpadu.

Žlutý kontejner na plasty

Do kontejnerů na plasty patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů.Co patří do kontejnerů

Noviny, časopisy, lepenkové a kartonové krabice, papírové sáčky, letáky, knihy a sešity, kancelářský papír.

Co se zbytky z kuchyně : Správným řešením vzhledem k platnosti zákona č. 91/1996 a vyhlášky č. 451/2000 Sb., která zakazuje zkrmování zbytků jídel a také ke zmíněným normám o používání drtičů, je zbytky ukládat v uzavřených kontejnerech a předávat je specializované firmě k odborné likvidaci za úhradu.