Co loví Sokol?
Jak loví sokol Sokol loví výhradně za letu, proto jsou jeho potravou převážně ptáci. Pokud je donucen k lovu kořisti na zemi, uchyluje se k tomu jen výjimečně, pokud se jedná o ptáky, donutí je většinou vzlétnout. Útočí na kořist z výšky pod sebou a využívá své pařáty.Nejčastější kořistí sokola stěhovavého bývají holubi, hrdličky, špačci, různé druhy drozdů, koroptve, různé druhy kachen, racci i drobnější ptáci, jako jsou rorýsi, vlaštovky či pěnkavy. Troufne si i na havrany, vrány a dravé ptáky, například na poštolky, krahujce, káňata či motáky.Tvrzení Žalmana (1947), že sokol stěhovavý se dožívá 100 let, se neshoduje s poznatky sokolníků, kteří uvádějí věk cca 15 až 25 let. Sokol stěhovavý je bleskurychlý, nádherný a hrdý dravec – symbol sokolnictví, kterému dal jméno.

Jak rychlý je sokol stěhovavý : 390 km/hSokol stěhovavý / Rychlost (max., při letu střemhlav)

Který dravec loví slepice

Slepice jsou pro mnohé dravce lákavou kořistí, protože jsou pomalé, neobratné a snadno dostupné. Mezi nejčastější lovce slepic patří: Draví ptáci: káně, jestřábi, sokoli, orli, krahujci, sovy a další. Tito ptáci dokážou zaútočit na slepice z nebe, když jsou ve výběhu nebo na pastvě, a odnést si je v pařátech.

Jak loví sokol stěhovavý : Způsob života a lovu

Živí se ptáky do velikosti kachny, zřídka též savci – hraboši, veverkami, králíky, popřípadě i netopýry. Sokol stěhovavý loví z výšky, do které se dostává krouživým stoupáním v termice. Při útoku na kořist sokol přitáhne křídla k tělu a střemhlavým letem v podstatě padá na kořist.

Pro smetánku v zemích Perského zálivu jsou sokoli stěhovaví (Falco peregrinus) stále ceněným artiklem, a jejich ceny mohou dosahovat desetitisíců eur.

Bezkonkurenčně nejrychleji létajícím ptákem je sokol stěhovavý (Falco peregrinus). Během střemhlavého letu může bez problémů dosáhnout rychlosti přes 300 km/h. Úplně nejvyšší naměřená hodnota u tohoto dravce je 389 km/h! Na svou kořist útočí pod úhlem 45°, křídla má při útoku na kořist složena a ocasní pera sevřena.

Kolik váží sokol

Rozpětí křídel sokola stěhovavého je 85 – 115 cm, délka těla 35 – 50 cm. Samci váží průměrně od 500 g do 750 g, samice jsou větší (cca o 1/3) a váží 700 až 1200 g. Velikost je variabilní stejně jako zbarvení, podle toho o jaký poddruh se jedná. Severnější druhy jsou větší, jižní druhy jsou drobnější.Krahujec loví někdy i tak, že letí naplno přes střechy domů, kopíruje ploty, střechy, auta i keře a snaží se překvapit drobné ptáky a to hlavně vrabce.Kuna loví slepice v noci, kdy jsou slepice klidné a nepozorné. Kuna se k kurníku přiblíží opatrně, aby se vyhnula pozornosti. Poté se rychle vrhne na slepici a uškrtí ji. Kuna obvykle zabije více slepic, než může sníst, a zbytky ponechá na místě.

Dravci mají svůj typický způsob letu. Káně létají za pravidelného a výrazného mávání křídel nebo s nataženými křídly plachtí v kruzích s využitím termiky. Krahujci několikrát krátce mávnou křídly a pak kloužou vzduchem. Sokoli létají s prudkými silnými údery úzkých křídel atd.

Který pták spí za letu : Rorýsi v letu nejenom loví, ale ve vzduchu se také páří, odpočívají a dokonce i spí. Pevnou půdu pod nohama potřebují vlastně jen pro hnízdění.

Který pták léta nejvýš : V roce 1973 se ve výšce 11 300 metrů srazil sup krahujový (Gyps rueppellii) s komerčním letadlem. Americké muzeum přírodní historie jej identifikovalo na základě zbytků peří v motoru. Tento pták se většinou pohybuje do výšin 6000 metrů. Supi mají specializovanou variantu hemoglobinu alphaD.

Co loví ptáky

Potrava. Ptáci se živí různou potravou, zahrnující nektar, ovoce, rostliny, semena, zdechliny, drobné bezobratlé živočichy i obratlovce včetně ptáků a savců.

Káně lesní působí preventivně v rámci dlouhých přeletů, sokoli a rarozi útočí na holuby z velkých výšek a pro holuby jsou doslova postrachem. Výr je vhodný k prevenci a krkavec si dokáže poradit s vyháněním holubů z úkrytů, kam dravci přirozeně nejdou.Kuna nesnáší hluk, ultrazvukové vlny, silné světlo, některé pachy a v neposlední řadě kočky. Všech těchto věcí lze využít proti ní.

Jak vypadá trus od kuny : Jak vypadá trus kuny Trus kuny má tmavou barvu, je úzký a na jednom konci vybíhá v dlouhou tenkou špičku. Často bývá různě zakroucený. Kuna svůj trus používá k označkování svého území a ráda jej odkládá na různá vyvýšená místa, jako jsou pařezy nebo výrazné kameny.