Medvěd lední je vrcholový predátor arktického ekosystému, vysoce přizpůsobený k přežití na zamrzlém moři. Lední medvědi se živí především tuleni kroužkovanými a v menší míře tuleni vousatými. Právě zamrzlá plocha moře představuje základnu, z níž jsou medvědi schopni lovit tuleně.Svou kořist usmrcují jedním nebo několika údery do hlavy nebo přes hřbet. Loví však jen výjimečně a nebývají úspěšní lovci. Raději využívají kořist ulovenou například rysem, který naráz zkonzumuje jen velmi malé množství masa. Oproti tomu medvěd spořádá najednou 8–12 kg potravy.Na jaře se medvědi rádi popásají na čerstvé trávě a pupenech rostlin, na podzim se živí především borůvkami, malinami, ostružinami, šípky, jeřabinami, borovicovými semínky, bukvicemi a dalšími plody rostlin. Zvlášť v oblibě mají také med, který vybírají jak divokým včelám, tak ze včelích úlů.
Co umí medvěd : Navíc v případě potřeby je medvěd schopný vyvinout rychlost téměř 60 km/h, takže dokáže běžet mnohem rychleji než člověk. Pokud se medvěd postaví na zadní, nemusí to ještě znamenat, že chce zaútočit. Většinou se tak snaží pouze ujistit, respektive čichem a zrakem zkontrolovat, jestli mu nehrozí nějaké nebezpečí.
Co je to medvěd
Medvědovití (Ursidae) jsou velicí savci z řádu šelem. Největší a zároveň nejznámější zástupci této čeledi jsou medvěd hnědý (zvláště poddruh kodiak) a medvěd lední. Na Moravě, ve Slezsku a na Slovensku se vyskytuje medvěd brtník (Ursus arctos arctos); zaznamenán byl i v Čechách.
Kolik se dozije lední medvěd : Lední medvěd se ve volné přírodě jen zřídka dožije více než 25 let, přesto bylo u jednoho nalezeného mrtvého kusu odhadnuto staří okolo 32 let. V zajetí, v detroitské zoo, se samice medvěda ledního dožila úctyhodných 43 let a 10 měsíců.
1,4 – 2,8 mMedvěd hnědý / Délka (dospělý/á, hlava s tělem)
80 – 600 kgMedvěd hnědý / Hmotnost
Co dělají medvědi v zimě
Zimní spánek
Zimu medvědi tráví zimním spánkem, který je označován jako nepravý. Tělesná teplota se totiž během tohoto polospánku snižuje jen minimálně, spotřeba kyslíku klesá asi o polovinu, ale tep může klesnout až o 75 %.Medvědi jsou v Česku vzácní. Typicky se jedno až dvě zvíře dlouhodobě vyskytuje v pohraničí se Slovenskem (na samotném Slovensku jich žije kolem 1200). V první polovině října se medvěd ukázal ve Velké Lhotě u Valašského Meziříčí.Medvěd vlastně nespí
Svou tělesnou teplotu sníží jen o pár stupňů, dech i tep zůstává nezměněný. Kdykoliv během zimy se může probudit, vylézt z brlohu, najít si něco k snědku a zase spokojeně usnout. Existují dokonce medvědí otužilci, kteří za mírné zimy neusínají vůbec a celou zimu jsou aktivní.
Délka zimního spánku je 75-120 dní, zpravidla od poloviny listopadu do poloviny března. Medvěd se však může probudit i dříve, například v době zimních oblev, a poté znovu ulehnout. Po dobu zimního spánku je medvěd schopen přijímat podněty z okolí (hlavně zvukové), které ho mohou ze spánku lehce probudit.
Jaké jsou druhy medvědů : Klasifikace
- medvěd baribal (Ursus americanus)
- medvěd hnědý (Ursus arctos)
- medvěd lední (Ursus maritimus)
- medvěd ušatý (Ursus thibetanus)
- Ursus deningeri – vyhynulý
- Ursus etruscus – vyhynulý
- Ursus minimus – vyhynulý
- medvěd jeskynní (Ursus spelaeus) – vyhynulý
Kdy se probouzi medvěd : Délka zimního spánku je 75-120 dní, zpravidla od poloviny listopadu do poloviny března. Medvěd se však může probudit i dříve, například v době zimních oblev, a poté znovu ulehnout. Po dobu zimního spánku je medvěd schopen přijímat podněty z okolí (hlavně zvukové), které ho mohou ze spánku lehce probudit.
Kolik hodin spí medvěd
Lovem stráví až polovinu svého života, ale dle WWF mají méně než 2% úspěšnost, podle jiných zdrojů případně 10–20%. Když zrovna neshání něco k snědku, snaží se medvědi často odpočívat a šetřit drahocenné síly: někdy mohou „relaxovat“ zřejmě až 20 hodin denně, v průměru spí asi osm hodin denně.
Kodiak je jedním z největších žijícím zástupců své čeledi. Průměrně je dlouhý 2,44 metrů, vzpřímený může sahat do výšky až 3 metry a v kohoutku do výše přibližně 1,3 až 1,5 metru. V divočině dosahuje váhy mezi 180 až 680 kg, ale mnohdy váží i více než 750 kg.Dospělí samci jsou v průměru těžší než samice a váží 140–350 kg, samice 100–200 kg. Medvěd žije samotářským životem, dožívá se až 40 (55) let.
Kdy Vylezaji medvědi : během dne. až března, během spánku medvědi ze svého brlohu (jámy po vývratech stromů, skalní rozsedliny apod.) občas vylézají. medvědi se osamostatňují ve 2,5 až 3 letech, medvědice tedy může vodit různě stará medvíďata.