Co leci švestky?
Patří tedy k potravinám, které nezpůsobují žádné radikální změny v hladinách cukru v krvi, což ocení diabetici. Výborně se hodí při redukčních dietách, samy o sobě podporují hubnutí, zrychlují metabolismus a napomáhají vyprazdňování. Velmi dobře zasycují, už pět švestek zažene hlad.Švestky obsahují víc než 78 % vody a díky obsahu draslíku a dalších látek mají močopudné účinky, pomáhají tělu zbavit se nadbytečné vody a soli a prospívají ledvinám. Často jsou účinné při otocích, jejichž příčinou je nedostatečná činnost ledvin. Mají silně projímavý účinek.Švestky chrání srdce. Středně velká čerstvá švestka obsahuje 113 mg draslíku, který pomáhá zvládat vysoký krevní tlak a snižuje riziko mrtvice. Pecky jíst nezkoušejte. Obsahují amygdalin, který může při požití většího množství v lidském těle uvolňovat kyanid.

Co se dá udělat ze švestek : V kuchyni slivoně používáme do moučníků, omáček, výborné jsou v kombinaci s masem. Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice.

Jak zdravé jsou švestky

Sytě modré barvivo ve švestkách patří mezi flavonoidy (sekundární metabolity rostlin), které mají pozitivní účinky na zdraví člověka: mohou působit preventivně proti rakovině, srdečně-cévním onemocněním i jako antioxidanty.

Kolik Snist švestek : Navíc pročišťuje organismus,“ doplňuje výživová poradkyně Monika Divišová z Akademie léčivé výživy. Sto gramů švestek obsahuje zhruba dva gramy, v případě sušených je to dokonce osm gramů, ovšem počítejte také s trojnásobným množstvím kalorií. Doporučené množství vlákniny je 30 až 40 gramů denně.

Sušené ovoce je dobré jíst po celý rok, protože je skutečnou vitamínovou bombou pro náš organismus a obsahuje mnoho výživných látek. Sušené ovoce je velmi bohaté na kalorie a cukry, včetně glukózy a fruktózy.

„Je to škůdce, dalo by se říci, že se jedná o mouchu, které se jmenuje pilatka švestková. Klade vajíčka do malých plůdků po odkvětu a z nich se líhne takzvaná housenice. Ta nezralý plod vykousne a švestka zhruba do 14 dnů opadá. Jestli má zahrádkář letošní úrodu napadenu pilatkou, zjistí poměrně lehce.

Co uvařit ze Špeclí

Špecle lze podávat na několik způsobů. Dokonale chutnají s omáčkou, masem, škvarky, klobásou nebo sýrem. Poslouží i jako vynikající příloha k obědovým pokrmům, kterou lze střídat s brambory, kroupami nebo rýží. Osvědčí se také ve formě samostatného pokrmu bez zbytečných přísad.V hrnci smícháte víno, cukr, ocet a skořici a víno přivedete do varu. Pak přidáte švestky a krátce je necháte provařit. Hrnec sundáte ze sporáku, přidáte rum a vše promícháte. Švestky i s nálevem přendáte do sklenic, ty zavíčkujete a necháte sterilizovat v teplotě 80° Celsia maximálně 10 minut.Domácí velkoplodá je samosprašná odrůda švestek s brzkou, pravidelnou a velmi velkou plodností. Strom roste středně bujně. Sklizeň nastává začátkem září.

Hrst švestek vám naplní přibližně čtvrtinu jeho doporučené denní dávky. Draslík je důležitý pro správnou funkci nervového a svalového systému, takže pokud máte doma sportovce, zdravotní benefity sušených švestek určitě oceníte.

Jak vypadá Šárka na švestce : Na listech meruněk se Šarka projevuje ve formě žlutozelených nebo světlezelený kreseb, proužků, prstenců nebo skvrn, které jsou nejvýraznější v první polovině vegetačního období. Na povrchu plodů meruněk lze příznaky Šarki pozorovat krátce před jejich dozráním. Projevují se poměrně velkými bělavými kresbami a kroužky.

Co způsobuje Červivost švestek : Piliarka švestková ( Hoplocampa minuta) patří asi do skupiny nejzávažnějších škůdců švestek. Způsobuje červivost švestek a následně jejich opadnutí. Po odkvětu švestek jsou na napadených plodech černé otvory s trusem housenek pilařky. Housenky uvnitř plodu vyžírají středovou část, budoucí pecku.

Jaký je rozdíl mezi Špeclemi a haluškami

To je jednoduché. Halušky mají základ z bramborového těsta. Špecle mají základ ze specielní mouky, která je něco mezi hladkou a polohrubou.

Sýrové špecle

  • 250 g hladké mouky.
  • 250 g vajec (5 vajec)
  • špetka mletého muškátového oříšku.
  • špetka pepře.
  • špetka soli a sůl na osolení vody.

Postup přípravy

Zralé švestky opláchneme, rozpůlíme a vyjmeme z nich pecky. Naskládáme do sklenic, uzavřeme víčky a sterilujeme 25 minut při 85°C. Poznámka: Takto zavařené švestky jsou vhodné na plnění knedlíků, na koláče, buchty i jako kompot pro diabetiky.

Jak dlouho vařit švestky : Omyté, vypeckované švestky smícháme s cukrem a octem a necháme do druhého dne odležet. Druhého dne dáme švestky vařit asi na 2,5-3 hodiny. Záleží na tom, jak hustá povidla chceme. Nejdříve uvedeme do varu a potom vaříme při mírném ohni.