Vanilka pravá posiluje imunitní systém, urychluje funkci srdce, snižuje vysoký krevní tlak, zprůchodňuje cévy, působí při pocitu studených nohou, je výborným antioxidantem, brání vzniku rakoviny a podporuje trávení. V oblasti aromaterapie je vanilka vhodná při nervovém podráždění a působí proti depresím.Výjimečně se na vanilce mohou vyskytnout kvasinky, které tvoří lokalizované šedo-žluté povlaky. Vanilka se používá ve formě celých lusků, mletá, nebo ve formě cukru či alkoholového extraktu.Rostliny se pěstují na plantážích, kde buď ovíjejí jiné stromy, nebo umělé podpěry (tyče). Často bývají tyto vanilkové plantáže kombinovány s pěstováním cukrové třtiny. Rostliny se na plantážích rozmnožují řízkováním, neboť pro klíčení semen potřebují – jako většina orchidejí – specifickou symbiotickou houbu.
Jak Vyskrabat vanilkový lusk : Je to snadné. Vanilkový lusk stačí podélně rozříznout a vyškrábat z něj semínka, která následně použijete do pokrmu či nápoje. Vyškrábaný lusk určitě nevyhazujte, ale vložte ho do cukru nebo alkoholu, tím z něj dostanete aroma a ovoněné produkty následně můžete využít při dalším vaření.
Jak chutná vanilka
Vanilka voní intenzivně a lehce nasládle. Chutná sladce, trochu kořenitě. Užívá se především do sladkých pokrmů, do čokolády, kávy, dezertů všeho druhu, do ovocných kompotů a salátů. Pro zjemnění se přidává do koláčů a pečiva.
Jak se upravuje vanilka : Zralé lusky se ručně sbírají, jsou zelené a nemají vůbec tu známou vanilkovou vůni. K dosažení vanilkové vůně potřebují projít tří až šestiměsíčním procesem, který začíná několikanásobným máčením ve vroucí vodní lázni. Jakmile jsou lusky horké, zabalí se do přikrývky a nechají se doslova „vypotit“.
Jak skladovat vanilku Lusky zakoupíte nejčastěji v uzavíratelné zkumavce, to aby si koření udrželo vlhkost. Jakmile se obal otevře, mají lusky tendenci rychle vysychat. Vanilka by se tedy měla skladovat ve vzduchotěsné nádobě, a to na chladném a tmavém místě bez přístupu světla, případně ji lze zavakuovat a zamrazit.
Zatímco vanilkový cukr obsahuje skutečnou vanilku a její množství musí být uvedeno ve složení, vanilinový či vanilínový cukr obsahuje pouze syntetické aroma a žádná skutečná vanilka v něm není ani ve stopovém množství.
Jak se opyluje vanilka
Květ musí na plantážích opylovat ručně pomocí speciálního háčku. Po opylení se začínají vytvářet lusky. Trvá asi šest týdnů, než dosáhnou plné velikosti a osm až devět měsíců než dozrají. Zralé lusky se ručně sbírají, jsou zelené a nemají vůbec tu známou vanilkovou vůni.Vanilla planifolia patří do čeledi orchidejí. Jejím původním domovem bylo Mexiko ve Střední Americe. Tato výjimečná rostlina šplhá ve svislém směru na kmeni stromů ve stínu, případně polostínu a ve volné přírodě umí narůst do výšky až 25 metrů, květy jsou bílé případně žluté.Když se vanilkový lusk mírně opeče v troubě, začne pufovat a nakonec ztvrdne. Snadno se pak strouhá nebo mixuje na jemný prach, který se používá jako kořenící ingredience do pudinků, krémů, jogurtů, omáček, do chai latte, palačinkového těsta, marinád i dresinků.
Zrníčka vanilky se většinou používají jako přísada do sladkých jídel. Především koláčů, cukroví, zmrzlin, krémů. Jsou oblíbené i různých alkoholických a nealkoholických nápojů. Lusky zbavené dřeně můžeme ještě použít třeba do svařeného vína, nebo je vhazovat do lahve s třtinovým rumem a nechat macerovat.
Jak voní vanilka : Přirozená vanilková vůně je jemně nasládlá, hřejivá, s nádechem kořeněného aroma. V aromaterapii se používá pro uklidnění, dobrou náladu i proti nespavosti.
Co s pravou vanilkou : Vanilkové rohlíčky, vanilková zmrzlina, vanilkový krém k buchtičkám, vaječný likér… Pravá vanilka je vzácné a drahé koření, její chuť a aroma je ale nenahraditelná, nezkoušejte pravou vanilku nahradit syntetickým vanilinem, výsledkem budete zklamaní…
Proč je vanilka dráha
Pravá vanilka je jemná orchidej, která kvete jediný den v roce. V tomto dni musejí farmáři každičký květ opylit ručně. Když počasí nepřeje, je průšvih. Hlavním důvodem razantního skoku ceny byl ničivý cyklon, který v roce 2017 zpustošil většinu plantáží na Madagascaru.
Vanilka se získává ze zralých lusků určitých orchidejí, běžně Vanilla planifolia. V současnosti Madagaskar produkuje kolem 75 % světové produkce vanilky. Vyrábí se také v Číně, Indonésii, Papui Nové Guineji a Mexiku. Lusky musí projít složitým procesem fermentace.Aromata vanilky se velmi dobře rozpouštějí v tucích. Proto se prázdné lusky louhují ve smetaně a mléku, v oleji nebo v přepuštěném másle, které se tak příjemně ochutí a využívají při přípravě dezertů i slaných pokrmů. Vanilkový lusk krátce povaříte a necháte 20 až 30 minut extrahovat v dané tekutině.
Co se dá použít místo vanilkového extraktu : Vanilkový extrakt je zkrátka a jednoduše koncentrovaný výtažek z vanilky, který se vyrábí naložením vanilkových lusků v alkoholu. Má zlatou až tmavě hnědou barvu a výraznou chuť i vůni. Můžu ho něčím nahradit Ano, můžete ho nahradit vanilkovým luskem, je to ale v důsledku finančně náročnější.