Co léčí sušené švestky?
Sušené ovoce je dobré jíst po celý rok, protože je skutečnou vitamínovou bombou pro náš organismus a obsahuje mnoho výživných látek. Sušené ovoce je velmi bohaté na kalorie a cukry, včetně glukózy a fruktózy.Hrst švestek vám naplní přibližně čtvrtinu jeho doporučené denní dávky. Draslík je důležitý pro správnou funkci nervového a svalového systému, takže pokud máte doma sportovce, zdravotní benefity sušených švestek určitě oceníte.Obsahují přírodní látky, jež působí preventivně na celé zažívací ústrojí, jejich konzumací předcházíte zánětům žaludku a střev, účinně působí na zdravou střevní mikroflóru. Velký obsah antioxidantů, a to i u sušených švestek, je řadí mezi ovoce zpomalující stárnutí.

Co léčí švestky : Podporuje krevní oběh a snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Snižuje riziko vzniku aterosklerózy (ucpávání tepen). Pozitivně ovlivňuje močový systém. Předchází vzniku dny a revmatismu (díky skvělým detoxikačním účinkům).

Proč jíst švestky

Švestky chrání srdce. Středně velká čerstvá švestka obsahuje 113 mg draslíku, který pomáhá zvládat vysoký krevní tlak a snižuje riziko mrtvice. Pecky jíst nezkoušejte. Obsahují amygdalin, který může při požití většího množství v lidském těle uvolňovat kyanid.

Kolik sušených švestek proti zácpě : Temně modré sladké plody lákají nejen svou barvou a chutí, ale i blahodárným účinkem na organismus. Známé jsou prospěšností pro trávení, ale ovlivňují mnohem víc. Kolik tohoto oblíbeného ovoce jíst, aby se projevily jeho skvělé účinky Denně si dejte šest až sedm čerstvých švestek nebo vypijte sklenici švestkové šťávy.

Výživové hodnoty na 100g

kalorie 240 kcal/1005 kJ
tuky 0,38 g
nasycené 0,088 g
mononenasycené 0,053 g
polynenasycené 0,062 g


Sušené švestky mají neotevřené trvanlivost asi dva roky. Měly by se uchovávat na chladném, suchém a tmavém místě. Sířené sušené švestky mají delší trvanlivost než nesířené.

Jaké vitamíny mají švestky

Živiny, vitaminy a minerály

Látky obsažené ve švestkách Na 100 g jedlé části
Vitamin B3 (mg) 0,4
Vitamin B6 (mg) 0,05
Vitamin C (mg) 5
Vitamin E (mg) 0,8

Živiny, vitaminy a minerály

Látky obsažené ve švestkách Na 100 g jedlé části
Vitamin B3 (mg) 0,4
Vitamin B6 (mg) 0,05
Vitamin C (mg) 5
Vitamin E (mg) 0,8

Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.

Účinná je mrkev, červená řepa, celer, kapusta, zelí nebo špenát. Sýrová mrkev nebo šťáva z ní mám spíše projímavé účinky, vařená se naopak doporučuje v případě průjmu. Také šťáva z červené řepy je mírně projímavá, navíc prospívá játrům. Je třeba vzít v úvahu, že červená řepa může měnit barvu moči a stolice do červena.

Proč jíst sušené ovoce : Sušené ovoce obvykle obsahuje velké množství vlákniny a je skvělým zdrojem antioxidantů, hlavně polyfenolů. Polyfenolové antioxidanty pomáhají zlepšit průtok krve, přispívají k lepšímu trávení, snižují poškození způsobené volnými radikály a riziko mnoha chorob.

Co obsahují švestky : Švestky obsahují různé vitaminy a minerály, jako je např. vitaminy skupiny B, draslík, železo a zinek. Dále je obsažen sorbitol (cukerný alkohol), rozpustná vláknina pektin, která má příznivé účinky na trávení, a také ovocné kyseliny, které mohou mít lehce projímavé účinky.

Jak dlouho vydrží švestky v mrazáku

Tenhle způsob využijete v případech, kdy potřebujete použít jen pár kousků – ovoce jde lépe oddělit, aniž byste ho museli nechat povolit. Švestky každopádně mrazte jen dobře vyzrálé a bez vad a skladujte je maximálně rok, od sezóny do sezóny (pro zachování plné kvality a chuti se doporučuje dokonce jen půl roku).

Důvodů na vznik zácpy může být velké množství – mezi nejvýznamnější samozřejmě patří strava chudá na vlákninu a olejniny, nebo slabý pitný režim. Zácpa často vzniká také z psychických důvodů nebo kvůli nedostatku pohybu. Zácpa se také objeví při stresu a očekávání – například před zkouškou, pracovní poradou a podobně.pokud nepociťujete žádné potíže, není třeba 3 dny bez stolice nijak významně řešit. Dbejte na pitný režim, dostatek vlákniny ve stravě a pravidelný pohyb. Pomoci může také dlouhodobé užívání probiotik.

Co dělat když nejde vytlačit stolice : Může to být nedostatek tekutin, málo vlákniny ve stravě, špatný mikrobiom, těžká strava (tučná). Pro akutní vyprazdňování jde použít glycerinový čípek. Pro regulaci trávení doporučuji přijímat min 2l tekutin denně, přidávat do jídla vlákninu (psyllium, ovoce, zelenina, ořechy, obiloviny apod.)